Naftas cenu ziņā pasaule var piedzīvot lielus pārsteigumus, bet Irānas faktora atrisināšanās var nozīmēt manāmu naftas cenu kritumu, liecina Citadele bankas jaunākais investīciju stratēģijas apskats.
Naftas un naftas produktu cenās kopš pērnā oktobra pārstājusi eksistēt pirms tam pusgadu aktuālā lēzenā lejupslīdes tendence, un ir iestājusies cenu stabilizācija ar nesen tikko manāmu tieksmi griezties augšup. (Par atskaites indikatoru joprojām izmantojam Eiropas naftu Brent, jo tā vistuvāk atspoguļo cenu virzību pasaules naftas produktu tirgos), norāda bankas eksperti. Naftas cenām, līdzīgi kā vairumam riska aktīvu, acīmredzot, palīdzēja ASV makro pulsa uzlabošanās, pamiers Eirozonas perifērijā un centrālo banku aktivitātes. Spēcīgu atbalstu naftas cenām, protams, sagādājis kārtējais ģeopolitiskais saasinājums - šoreiz tā ir eskalācija jau gadiem ilgušajās nesaskaņās starp Rietumvalstīm un Irānu ap tās kodolprogrammu.
«Pēdējais faktors ir pārāk nopietns, lai to pilnībā ignorētu, veidojot naftas cenu prognozes. Irāna ar tās dienā izpumpētajiem gandrīz četriem miljoniem barelu ir otra lielākā OPEC un ceturtā lielākā naftas ieguvēja pasaulē. Turklāt Irāna draudējusi apgrūtināt satiksmi Ormuza šaurumā, caur kuru tiek transportēta aptuveni 1/5 daļa no pasaulē patērētās naftas. Atturēsimies no spekulācijām par iemesliem ASV un Irānas nesaskaņām, taču nav noliedzams, ka šāda mēroga spēlētājs var naftas tirgū radīt lielākus postījumus nekā satracināts zilonis porcelāna veikalā. Bail pat domāt, cik augstu varētu uzšauties naftas cenas, ja notiktu militāra saķeršanās ar Irānu. Tādā gadījumā pasaules ekonomika tiktu ierauta smagā recesijā. Taču, ja pieņemam, ka tik tālu nenonāks, tad pazūd vienīgais nopietni ņemamais iemesls naftas cenu tālākam noturīgam kāpumam. Nafta jau šobrīd ir relatīvi dārga pret akciju tirgu, pat neskatoties uz neseno tā atgūšanos, kā arī par spīti tam, ka tirgū ir atgriezusies Lībijas nafta (Lībija jau ražo 1 miljonu barelu dienā, salīdzinot ar pirmsrevolūcijas 1,5 miljoniem bbl). Paralēli visu 2011. gadu turpinājās naftas pieprasījuma dinamikas palēnināšanās,» skaidro bankas eksperti.
Pasaules Banka janvārī pazemināja pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi līdz 2.5%. Tas ir bīstami tuvu 2% līmenim – pie kura vēsturiski ir notikusi naftas pieprasījuma krišanās. Tāpēc saglabājam nemainīgu 2012. gada cenas mērķi: 80 līdz 90 USD par barelu Brent naftas, teikts Citadele bankas investīciju stratēģijā.