Augusta inflācijas dati uzrādījuši lielāku kritumu nekā tika prognozēts, atzīst eksperti.
Cenu kritums augustā pret jūliju ir bijis paliels, bet ne neparasts, norāda DNB bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. Vidēji mēneša deflācija augustā, kas galvenokārt saistīta ar svaigās pārtikas palētināšanos vasaras nogalē, ir bijusi ap pusprocentu, taču ir gadījušies arī vēl lielāki cenu kritumi. Neparasta turpretim ir deflācijas atgriešanās pie tik straujas ekonomikas izaugsmes kā šobrīd Latvijā vērojamā, saka eksperts, piebilstot, ka tā ir ne tikai patīkama, bet arī intelektuāli stimulējoša norise.
Patlaban cenu izmaiņu sakarā turpmākais fokuss ir vērsts uz cenu transformāciju no latiem uz eiro, norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis. Jau ir vērojami gadījumi, kad cenas savlaicīgi tiek piekoriģētas atbilstoši jaunajai valūtai. Tomēr tas nekādus būtiskus inflācijas lēcienus neraisīs, un potenciālie gadījumi izšķīdīs kopējās tendencēs. Ļoti būtiski būs nekrist vēlmē vispārināt. Ja tiek konstatēta nesamērīga cenu noapaļošana un lieta ir principiāla, tad jālūko pēc alternatīviem piedāvājumiem. Nākamgad inflācija sagaidāma straujāka, tomēr tā neapdraudēs pirktspējas pieaugumu, paredz D. Gašpuitis.
Deflācijai augustā varētu būt veselīga ietekme ne tikai uz Latvijas iedzīvotāju ēdienkarti, bet arī uz valsts budžeta veidošanas gaitu. Šobrīd notiek ļoti intensīva un bezatbildīga inflācijas gaidu kurināšana saistībā ar gaidāmo eiro ieviešanu un jācer, ka šai ziņai būs kaut neliels atvēsinošs efekts, uzsver P. Strautiņš. Viņš atzīmē, ka nav pamata uzskatīt, ka eiro ieviešana varētu būtiski un paliekoši ietekmēt kopējo cenu līmeni Latvijā. Nav šaubu, ka atsevišķu produktu cenas celsies un jau ir cēlušās, pārsvarā tās ir preces un pakalpojumi, kuri veido nelielu daļu no kopējiem tēriņiem, bet kuru cenu izmaiņas ir ļoti viegli pamanāmas. Bieži vien tieši tāpēc, ka šie produkti pārdošanas apjoma un izmaksu ziņā nav nozīmīgi, bet patērētāju prātiem signalizē par vispārējo attiecīgā uzņēmuma cenu līmeni, to cenas ilgstoši ir palikušas nemainīgas, piemēram, kafijas cena restorānā.
Tieši pirmās nepieciešamības preču cenas eiro ieviešana skars vismazāk, saka P. Strautiņš. Galvenokārt runa ir par divām pozīcijām — pārtika un mājokļa uzturēšana. Ja tādiem lieliem pirkumiem kā sadzīves tehnika ir raksturīga lēkāšana starp psiholoģiski pievilcīgiem līmeņiem, piemēram, 299 lati, 149,99 lati un tamlīdzīgi, tad pārtikas cenas daudz biežāk ir neapaļas, uzsver P. Strautiņš. Turklāt svārstīgo izmaksu, sezonalitātes un dinamiskās tirgotāju konkurences dēļ tās bieži staigā gan uz augšu, gan uz leju un tām nav raksturīga ierūsēšana kādā patvaļīgi noteiktā līmenī. Visbeidzot, pārtikas mazumtirdzniecībā Latvijā dominē nedaudzi lieli uzņēmumi, kuru darbībai ir pievērsta saasināta sabiedrības uzmanība, kuru panākumi tirgū cieši saistīti ar to reputāciju. Pārtikas segmentā šobrīd ir vērojams neliels cenu kāpums, tās augustā bija par 1,7% augstākas nekā pirms gada, bet pārtikas gada inflācija ir lejupejoša un turpmāk tā drīzāk vēl samazināsies. Šogad pasaulē ir krasi kritušās labības cenas, tām ir visplašākā un visaptverošākā ietekme uz pārtikas dārdzību, ne tikai caur miltu produktu, bet arī lopkopības produktu ražošanas izmaksām, norāda DNB bankas eksperts.
Mājokļu izmaksas ir pēdējā produktu grupa, kurā gaidīt eiro ieviešanas ietekmi, viņš saka. Atskaitot varbūt mājokļu īres tirgu, kurā piedalās izteikts iedzīvotāju mazākums, šīs cenas ir stingri regulētas, ļoti cieši saistītas ar izmaksām un tās pārsvarā arī nav nepieciešams nekādi apaļot, piemēram, elektrības kilovatstundas cena tiek noteikta santīma daļās. Lielākais mājokļa izmaksu postenis, kas ir apkure, nākamajā apkures sezonā būs mazāks. Gāzes cenas ir samazinājušās, tāpat turpinās pakāpeniska gāzes aizvietošana ar šķeldu centralizētajā apkurē. Vidējās cenas valstī par siltuma vienību ir par 7,4% mazākas nekā pirms gada.
Par pirmās nepieciešamības lietu uzskatāms arī apģērbs un apavi, kaut arī iespējas izvēlēties to iegādes laiku, bez šaubām, ir krietni vaļīgākas. Šai produktu grupai jau ilgāku laiku raksturīga cenu stabilitāte vai pat lejupeja, acīmredzot pieaugošas tirgotāju konkurences dēļ. Pēdējo četru gadu laikā šīs cenas mainījušās minimāli, bet vidēji šī gada pirmajos septiņos mēnešos bija par 11.4% zemākas nekā to vēsturiskajā kulminācijā: 2008.gadā un pat zemākas nekā 1999.gadā, kad vidējie ienākumi Latvijā vairākkārt atpalika no pašreizējā līmeņa. Cenas veselības aprūpei augustā ir pieaugušas, bet pavisam nedaudz, par 0.8%. Transporta izmaksas augustā bija par 2.8% mazākas nekā pirms gada. Nozīmīga naftas cenu celšanās pasaulē šogad un nākamgad nav gaidāma, ir pat cerības uz pretējo.
Tāpēc šķiet ļoti ticami, ka minimālai iztikšanai nepieciešamās naudas daudzums līdz nākamajam pavasarim drīzāk būs mazāks nevis lielāks, kamēr ienākumi augs, norāda P. Strautiņš.
Globālās inflācijas tendences liecina, ka lielu risku straujam cenu kāpumam ārējo faktoru ietekmē nav, un galvenās tendences vairāk virzīs iekšējie faktori, aktīvais patēriņš un izmaksu pieaugums, uzskata D. Gašpuitis. Turpināsies mērens pārtikas cenu kāpums, bet energoresursu cenas varētu saglabāties pašreizējos līmeņos. Jāņem gan vērā, ka inflāciju nākamgad ietekmēs mājsaimniecību izlikšana elektroenerģijas tirgū. Darba samaksas kāpums un valdības sniegtie nodokļu samazinājumi uzlabos pirktspēju, kas spēs nokompensēt eiro pārejas neērtības. Turpmāk pieaugošu spiedienu uz cenām veidos izmaksu kāpums, ko lielā mērā veicinās darbinieku prasības pēc algas pieauguma, norāda D. Gašpuitis.
«Nebūs pārsteidzoši, ja tuvākajos mēnešos statistika atkal uzrādīs strauju pārtikas cenu kāpumu, līdzīgi kā tas iepriekš bijis ar apģērbu un apavu cenu svārstībām,» norāda Nordea Latvija galvenais ekonomists Andris Strazds, uzsverot, ka septembrī cenu līmenis mēneša griezumā atkal pieaugs, papildus lomu spēlējot arī nesenajam degvielas cenu kāpumam.
Swedbank ekonomiste Kristilla Skrūzkalne prognozē, ka šogad vidējā patēriņa cenu inflācija būs ap 0,4%, bet nākamgad tā varētu pakāpties līdz 3% atzīmei.