Eksperti

Ekonomikas nenoteiktība nav iemesls pasīvai nogaidīšanai

Guntars Krols, EY partneris Baltijā,20.11.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Starptautiskais valūtas fonds (SVF) šogad paredz 3% globālo IKP izaugsmi, kas būtu zemākā kopš 2008. – 2009. gada. Arī mūsu jaunākais kapitāla konfidences pētījums EY Global Capital Confidence Barometer, kas ir veikts, šā gada augustā un septembrī aptaujājot 2900 dažādas kapitāla struktūras uzņēmumu vadības līmeņa pārstāvjus 45 pasaules valstīs, parāda neviennozīmīgas izaugsmes gaidas – lai arī 54% respondentu īstermiņā vai vidējā termiņā ekonomisko recesiju neprognozē, 46% tomēr kopumā atzīst to par iespējamu.

Vairākums skeptiski noskaņoto uzņēmēju būtisku ekonomikas pasliktināšanos gan nesagaida tuvāko 12 mēnešu laikā, bet 2021. vai 2022. gadā.

Skaidrs, ka uzņēmējiem globālie ekonomikas laikapstākļi ir pasliktinājušies. Galvenais ārējais izaugsmes risks ir ģeopolitiska nenoteiktība, tostarp tirdzniecības tarifu konflikti. Situāciju sabiezina arī diskusijas un lēmumi par jaunu klimata politiku, kas ir nepieciešama, bet vēl nesniedz skaidru attīstības ceļa karti. Tāpat arī uzņēmēji faktiski visā pasaulē sastopas ar labu darbinieku trūkumu.

Tomēr mūsu jaunākā kapitāla konfidences pētījuma dati parāda, ka biznesa kopiena sarežģītos ekonomikas apstākļos negrasās nogaidīt, bet gan reaģēs ar elastīgu rīcību. Proti, neskatoties uz ekonomikas izaugsmes pretvēju, vairāk nekā puse uzņēmēju pasaulē (52%) plāno, ka viņu uzņēmums īstenos kādu citu uzņēmumu pirkšanas vai apvienošanās darījumu (M&A), kas ir mazāk kā šā gada aprīlī (59%), bet joprojām virs pēdējās desmitgades vidējā 45% līmeņa un stipri virs zemākā 25% rādītāja, kas tika reģistrēts 2012. gada rudenī, kad tika novērota plaša ekonomikas apstākļu pasliktināšanās, it sevišķi eirozonā. Darījumu vidē šobrīd esam ļoti tālu no izteikta recesijas noskaņojuma.

Interesanti, ka liela daļa uzņēmēju M&A darījumus plāno izmantot, lai stiprinātu savas pozīcijas, gaidot «nākotnes» ekonomikas izmaiņas. Proti, visvairāk jeb 21% uzņēmēju, kas tuvākajā laikā plāno M&A darījumus, darījumus īstenos, lai iegūtu piekļuvi jaunām tehnoloģijām, jaunām ražošanas iespējām un daudzsološiem jaunuzņēmumiem. Tikpat daudz uzņēmēju plāno M&A darījumus, lai piekļūtu jauniem tirgiem. Tāpat arī, 42% uzņēmēju pasaulē uzskata, ka M&A darījumi viņiem ļaus veiksmīgāk piemēroties ekonomikas digitālajai transformācijai un stiprināt savu uzņēmumu pozīcijas «nākotnes» ekonomikā. Vairāk nekā puse uzņēmēju (53%) sagaida M&A darījumus, kas izies ārpus viena ekonomikas sektora, proti, ar darījumu palīdzību uzņēmumi startēs jaunos tirgus sektoros. Šo pār-sektoru darījumu tendenci skaidri virza tehnoloģijas pārmaiņu un digitalizācijas procesi, kas neļauj uzņēmumiem komfortabli attīstīties savā tradicionālajā jomā.

Rezumējot, mūsu rudens kapitāla konfidences pētījums parāda – ekonomiskā situācija ir sarežģīta, taču bizness negaida. Un šis ir secinājums, kas var noderēt arī Latvijas uzņēmējiem – pārdomāta un aktīva rīcība tuvāko 12 mēnešu laikā, tostarp ar M&A darījumu palīdzību, var būt labs veids kā stiprināt savu uzņēmumu, lai izmantotu nākamo ekonomikas izaugsmes periodu, kas neizbēgami sekos.

Komentāri

Pievienot komentāru