Vides pārvaldības uzņēmums Eko Osta piesaka jaunu attīstības stratēģiju Ekofit:2030. Tā kā Eiropā energoresursu cena palielinās, uzņēmums saredz izaugsmes un konkurences priekšrocības ogļūdeņražu izejvielu (eļļas, degvielas izejvielas) pārstrādes segmentā.
Jaunā stratēģija paredz divu pakāpju izaugsmi: pirmajā posmā tiks paplašināts darbības mērogs atbilstoši inovāciju tendencēm, savukārt otrajā notiks investoru kapitāla piesaiste, neizslēdzot iespēju nākotnē uzņēmumu kotēt biržā.
Komentējot jauno stratēģiju, SIA Eko Osta valdes priekšsēdētājs Andrejs Laškovs norāda, ka jau pašlaik Eko Osta ir pievilcīgs investīciju mērķis, tāpēc netiek izslēgta investīciju piesaistes iespēja.
"Esam spēcīgs un pievilcīgs uzņēmums savā nozarē, kas nodrošina vides pārvaldības pakalpojumus, kā arī Eiropas "zaļā pārkārtošanās" dod impulsu jaunai izaugsmes stratēģijai. Turklāt zaļo tehnoloģiju investīciju objekti kļūst arvien vilinošāki kā Eiropā, tā arī pasaulē, tomēr pieejamo aktīvu skaits pašlaik ir krietni zemāks par pieprasījumu," komentē A.Laškovs.
Uzņēmuma izpilddirektors Andrejs Jaunkalns norāda, ka Ekofit:2030 paredz vairāk nekā 20 darbības gadu laikā uzkrātās pieredzes un zināšanu pārnesi inovāciju sekmēšanai, kā arī būtiski tiks aktivizēta sadarbība ar akadēmisko vidi un veicināta sabiedrības izpratne par vides saudzēšanu. Pēdējos gados uzņēmums ir veicis apjomīgus (vairāk nekā 3 miljonu eiro ieguldījumus) – tvertņu parka palielināšanai, attīrīšanas iekārtu modernizācijā un loģistikas attīstībā, kā arī tehnoloģiskos risinājumos atsevišķu grupu atkritumu pārstrādei un reģenerācijai energoresursos.
"Mēs varam pamatoti lepoties, ka esam zaļākā valsts pasaulē, un šīs izpratnes areāls ir jāpaplašina dažādās grupās - sadarbībā ar atbildīgajām nozares asociācijām: bērnu un jauniešu vidē, starp uzņēmējiem un likumdevējiem, pašvaldībās un universitāšu auditorijās," saka A.Jaunkalns, piebilstot, ka pēdējos gados rūpes par vidi daudziem ir kļuvušas par pašsaprotamu normu, nevis paģērošu pavēli, kas jāpilda tāpēc, ka to "prasa papīrs".
A.Laškovs ir pārliecināts, ka jaunais uzņēmuma attīstības plāns ļaus aktīvāk apgūt vides inovāciju jomu. Eko Osta pašlaik ir viens no nedaudziem uzņēmumiem Latvijā, kas atdala ogļūdeņražus no piesārņotā ūdens. Šie ogļūdeņraži pēc to pirmapstrādes tiek sūtīti uz Lietuvu un citām valstīm, kur tie tiek pārstrādāti produktos ar augstu pievienoto vērtību.
"Valstiski svarīgi būtu ražot šos produktus Latvijā, rezultātā varētu iegūt energoresursus (frakcijas degvielu un produktu, kas ir bitumena izejviela). Tādējādi Latvijā veidotos darbavietas, gan rastos vairāk ienākumu kā biznesam, tā arī valsts budžetam nodokļu ieņēmumu veidā. Atkritumu pārstrāde ir īpaši svarīga kontekstā ar Eiropas Savienības Zaļā Kursa politiku, un kapacitāte Latvijā ļauj konkurēt šajā ziņā ar mūsu kaimiņiem," uzsver A.Laškovs.
Uzņēmums Eko Osta ir dibināts 1999. gadā, specializējoties uz videi kaitīgo un bīstamo atkritumu savākšanu un pārstrādi, kā arī vides sanācijas darbu veikšanu. Pašlaik uzņēmumā strādā vairāk nekā 60 darbinieki, nodrošinot vides pārvaldības pakalpojumus Rīgas Brīvostas uzņēmumiem, kā arī dažādu nozaru uzņēmumiem un pašvaldībām.
SIA Eko Osta ir viens no nedaudziem uzņēmumiem Latvijā, kas pārstrādā naftu saturošos atkritumus. Tāpat Rīgas Brīvostā uzņēmums nodrošina kuģu radīto atkritumu savākšanu un apsaimniekošanu. Uzņēmumam pieder lielākais šķidro atkritumu savākšanas un pārstrādes rezervuāru parks Baltijā, tā kopapjoms ir vairāk nekā 16 000 m3.
Uzņēmums veiksmīgi darbojies pie Inčukalna gudrona dīķu attīrīšanas, pašlaik veic piesārņotās grunts un gruntsūdens sanācijas darbus objektā "Bataljons" (Stopiņu novadā), kā arī sniedz vides pakalpojumus farmācijas, mežrūpniecības, enerģētikas, degvielas tirdzniecības un vairumtirdzniecības uzņēmumiem.
Drīzumā uzņēmums plāno atklāt jaunas automatizētās bioloģiskās attīrīšanas iekārtas savā ražošanas teritorijā Rīgas brīvostā, kas ļaus būtiski uzlabot pārstrādes procesus.
Pērn un iepriekšējos gados SIA Eko Osta strādāja ar vairāk nekā 5 miljonu eiro apgrozījumu gadā, ko, pamatojoties uz jauno stratēģiju, plānots pakāpeniski palielināt.