Jau pavisam drīz - 2014. gada 1. janvārī - Latvija gatavojas ieviest eiro. Tādēļ jau šodien svarīgi zināt, kā pareizāk rīkoties, lai eiro izmantošana neradītu neērtības un grūtības.
Latvijas valdība ir definējusi politisku mērķi – pievienoties eiro monetārajai savienībai jau 2014. gadā. Šā gada 31. janvārī Saeima pieņēma eiro ieviešanas likumu, kas ir nozīmīgs solis virzienā uz minētā mērķa sasniegšanu. Likums stāsies spēkā 2013. gada 1. martā.
Eiro ieviešanas likumā ir noteikts tā sauktais tiesisko instrumentu nepārtrauktības princips. Šī principa būtība ir šāda – ja kādā dokumentā ir noteikta summa latos, tad tas neietekmē šī dokumenta juridisko spēku pēc eiro ieviešanas un šis dokuments turpina pildīt savu uzdevumu, tikai jau ar atsauci uz eiro.
Tātad noslēgtie līgumi jāturpina pildīt un saņemtie rēķini ir jāapmaksā, un neviens nevar atsaukties uz eiro ieviešanu, lai atteiktos pildīt līgumu vai nemaksāt rēķinu.
Viens maiņas kurss
Protams, rodas jautājums - vai personas savstarpēji var vienoties par citu maiņas kursu no latiem uz eiro? Tomēr jāuzsver – latu maiņas kursu uz eiro var noteikt tikai un vienīgi Eiropas Savienības (ES) Padome, izdodot regulu, kas ir saistoša visiem Latvijas uzņēmējiem un iedzīvotājiem. Tāpēc šo konvertācijas kursu neviens nevar izmainīt, kā tikai pati ES Padome.
Puses, protams, drīkst vienoties savā starpā par citu konvertācijas kursu, tomēr tā nebūs vienošanās tikai par konvertāciju. Ja konvertācijas kurss būs noteikts atšķirīgs no Padomes noteiktā kursa, tad tā būs pēc būtības vai nu summas samazināšana, vai palielināšana. Pušu noteiktais kurss neietekmēs Padomes noteikto kursu.
Lai neradītu liekus sarežģījumus, ieteiktu vienoties vispirms par summas konvertāciju atbilstoši ES Padomes kursam un tikai tad samazināt vai palielināt attiecīgo konvertēto summu eiro.
Esošo līgumu statuss
Vispārīgi eiro ieviešana neietekmēs jau noslēgtos līgumus, kur summas noteiktas latos, jo konvertācija notiek automātiski un pamats tam ir eiro ieviešanas likums. Līdz ar to, pēc būtības, nekādas izmaiņas līgumos veikt nevajadzētu. Neskatoties uz to, noteiktības un skaidrības labad tomēr ieteiktu noteiktos gadījumos pusēm veikt izmaiņas līgumos.
Ja ir noslēgts ilgtermiņa līgums un tas regulēs savstarpējās attiecības vēl vairākus gadus, būtu ieteicams sastādīt atsevišķu vienošanos un pēc noteiktā konvertācijas kursa ierakstīt attiecīgās naudas summas eiro. Īstermiņa līgumiem noteikti nevajadzētu tērēt laiku un resursus, lai labotu summas no latiem uz eiro.
Ja līgums tiek slēgts pēc tam, kad ES Padome jau būs pieņēmusi konvertācijas kursu, būtu labi līgumā paredzēt, kāda līguma summa būs eiro valūtā. Tas izslēgtu nepieciešamību nākotnē atsevišķi vienoties par izmaiņām līgumā.
Arī darba līgumos būtu ieteicams ieviest grozījumus, konvertējot darba samaksu no latiem uz eiro. Ja komercsabiedrībā ir mazs darbinieku skaits, īpašas grūtības grozījumu veikšana nesagādātu. Komercsabiedrībās ar daudz darbiniekiem varētu apsvērt valdes priekšsēdētāja rīkojuma izdošanu, kur būtu noteiktas darba samaksas visiem darbiniekiem eiro valūtā.
Publiskos reģistros reģistrēti līgumi (piemēram, hipotēkas, komercķīlas u.c.) noteikti nebūtu jālabo, jo par šādām izmaiņām būtu jāmaksā valsts nodeva, kas būtu lieks izdevums.
Publisko reģistru dati
Ja personām ir reģistrētas hipotēkas zemesgrāmatā vai kuģu reģistrā vai komercķīlas Uzņēmumu Reģistrā, tad nav nepieciešams iet uz attiecīgo iestādi, lai konvertētu reģistros ierakstītās summas uz eiro. To paveiks pati iestāde, pamatojoties uz ES Padomes noteikto konvertācijas kursu.
Tomēr būtu ieteicams pārbaudīt, vai reģistrētās summas ir pareizi konvertētas, jo nevar izslēgt arī kļūdas. Ja ir konstatēta kļūda, vajadzētu vērsties iestādē ar iesniegumu.
SIA un to statūti
Eiro ieviešanas diena vienmēr tiek noteikta 1. janvārī. Šobrīd tiek prognozēts, ka Latvijai šis datums varētu būt 2014. gada 1. janvāris. Līdz ar to, visticamāk, jau ar šā gada 1. jūliju būs iespējams dibināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību un akciju sabiedrības, izsakot pamatkapitālu eiro. Šāda prasība nav obligāta un joprojām varēs reģistrēt sabiedrības ar pamatkapitālu latos. Tomēr ieteiktu kapitāldaļas noteikt eiro, jo tik un tā pēc eiro ieviešanas dalībniekiem vajadzēs veikt izmaiņas statūtos.
Savukārt, kapitālsabiedrībām, kas jau ir reģistrētas, būs obligāti jāgroza statūti. Laiks šiem grozījumiem būs 2,5 gadi no eiro ieviešanas dienas. Iemesls nepieciešamībai grozīt statūtus ir Komerclikumā noteiktā prasība, ka daļas (akcijas) nominālvērtībai jābūt izteiktai veselos latos (pēc eiro ieviešanas – veselos eiro). Tā kā ļoti lielai daļai sabiedrību ir minimālais pamatkapitāls – 2000 latu, tad konvertācijas rezultātā nesanāktu vesela summa eiro un noteikti būtu arī eiro centi. Tāpat, veicot konvertāciju, ir nepieciešams saglabāt esošo daļu sadalījuma proporciju starp vairākiem dalībniekiem. Visu šo prasību piemērošanas rezultātā noteikti izveidosies pārpalikums, kuru varēs vai nu izmaksāt dalībniekiem vai arī ieguldīt sabiedrības rezervēs. Tas būs atkarīgs no dalībnieku lēmuma.
Gada pārskati
Ja ņem par pamatu 2014. gada 1. janvāri kā eiro ieviešanas datumu, tad gada pārskats par 2013. gadu būs pēdējais pārskats, kur ieraksti tiks atspoguļoti latos. Sākot jau ar 2014. gadu, uzskaite būs jāveic eiro valūtā.
Lai arī gada pārskatu par 2013. gadu varēsim gatavot tikai latos, tomēr paralēli būtu labi jau ierakstus latos konvertēt uz eiro, jo gada pārskatā par 2014. gadu salīdzināmie rādītāji par 2013. gadu būs obligāti jānorāda eiro.
Pārsvarā visām sabiedrībām pārskata gads atbilst kalendārajam gadam (1. janvāris – 31. decembris). Gada pārskatu likums atļauj pārskata periodu noteikt citā laika periodā. Piemēram, ja sabiedrībai pārskata periods sāksies vēlāk par 1. janvāri, tad viss gada pārskats par 2013. gadu būs jau jāveido eiro izteiksmē.