Šobrīd Latvijā nav e-cigarešu un tajās lietojamo šķidrumu tiesiskā regulējuma, to plānots mainīt ar akcīzes nodokļa un regulējuma ieviešanu, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Iespējams, jau ne tik tālā nākotnē elektronisko smēķēšanas ierīču nozare Latvijā varētu piedzīvot pārmaiņas. Proti, elektroniskās smēķēšanas ierīču uzpildes šķidrumiem tiks piemērots akcīzes nodoklis, kā arī varētu tikt pieņemts Veselības ministrijas (VM) izstrādātais likumprojekts par tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un elektronisko smēķēšanas ierīču uzpildes tvertņu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu. Līdz ar šo likumprojektu tiek pārņemtas Eiropas Parlamenta Padomes direktīvas prasības attiecībā uz minētajiem produktiem. Direktīva ir jāpārņem līdz 2016. gada 20. maijam, DB pastāstīja VM pārstāve Agnese Gusarova.
Viņa gan piebilst, ka šobrīd nav zināms, kad likumprojekts varētu tikt skatīts valdībā. Lai gan beztabakas nozares pārstāvji atbalsta nozares noregulēšanu, tomēr pārmet VM nekompetenci un nevēlēšanos meklēt kompromisu. Pašreiz Latvijā nav e-cigarešu un tajās lietojamo šķidrumu tiesiskā regulējuma. Eiropā elektronisko cigarešu industrija ir novērtēta uz diviem miljardiem eiro, bet tuvākajos gados tā varētu izaugt līdz pieciem miljardiem eiro. Savukārt, sākot ar 2013. gada vidu, industrija norāda kāpumu par 45% gadā, DB norāda Beztabakas Nozares asociācijas (BENA) vadītāja Olga Faļenkova, piebilstot, ka Latvijā 2014. gadā ir realizēti 315,49 tūkst. pudelīšu ar šķidrumiem, kas domāti elektronisko cigarešu uzpildīšanai. Elektronisko cigarešu lietotāju daudzums starp smēķētājiem ir apmēram 1,5%, liecina BENA aplēses.
Finanšu ministrija (FM) ir saņēmusi ne tikai no VM, bet arī BENA, Latvijas darba devēju konfederācijas (LDDK) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) vēstules, kurās tiek sniegts atbalsts samērīga akcīzes nodokļa piemērošanai elektroniskās smēķēšanas ierīču uzpildes šķidrumiem. Pašlaik minētā produkta tirgus Latvijā ir ievērojami dažādojies un elektroniskās cigaretes kopumā tiek lietotas kā alternatīva smēķēšanai, norāda ministrijas pārstāve Maija Straupmane.
Plašāk lasiet rakstā E-cigaretes krustugunīs pirmdienas, 17. augusta, laikrakstā Dienas Bizness (8. lpp.)!