Meksikas valdība ir ceļā, lai ieviestu stingrāku regulēšanu valsts telekomunikāciju nozarē. Jāpiebilst, ka šo jomu gandrīz pilnībā Meksikā kontrolē pasaules bagātākais cilvēks Karloss Slims.
Proti, Meksikas valdība izstrādājusi plānu, ka tām telekomunikāciju un televīzijas pārraižu kompānijām, kuras kontrolēs virs 50% kādu konkrētu nozari, varēs tikt uzspiesta savu aktīvu pārdošana. Tāpat tiks radīts jauns neatkarīgs regulators, kas varēs uzlikt sodus par negodīgas konkurences praksi, un izveidotas tiesas, kas pēc iespējas ātrāk izskatīs strīdus šajās nozarēs (tiek ziņots, ka, piemēram, pret K. Slima kompānijām tiesā ir izvirzītas simtiem prasību, kur tās «mēdz aizķerties» uz ļoti ilgu laiku), raksta The Wall Street Journal. Kopumā programmas mērķis ir samērā skaidrs – graut monopola ietekmi, un tieši ar K. Slimu šajā valstī tiek saistīts vārds «monopols». Šī visa sakarā arī Meksikas prezidents Enrike Pena Nieto nav kautrējies norādīt, ka plāna mērķis ir atbrīvot monopolizēto nozaru potenciālu. Tiek cerēts, ka jaunās reformas varētu samazināt pakalpojumu cenu, palielināt to kvalitāti un veicināt jaunas investīcijas. Jāpiebilst, ka reformas nāk līdz ar jauno Meksikas valdību, kas solījusi atbrīvot valsts ekonomikas potenciālu. Jaunie priekšlikumi arī atceļ ārvalstu kapitāla ierobežojumus, kas nozīmē, ka nākotnē Meksikā agrāk sargātās nozarēs (elektroniskās masu informācijas nozare un telekomunikācijas) naudu varēs ieguldīt ārzemju kompānijas (tiesa gan, pilnīgu kontroli tās iegūt nevarēs).
Trieciens Slimam
Viens no lielākajiem cietējiem, ja tā vispār var teikt par cilvēku, kura bagātība tiek lēsta virs 70 miljardiem ASV dolāru, ir Karloss Slims, kurš Meksikā kontrolē 70% mobilo sakaru (Meksikā esot aktuāli aptuveni 100 milj. mobilo sakaru abonentu) un 80% fiksēto sakaru biznesu. Tiek lēsts, ka Meksikā no jaunajiem priekšlikumiem ieguvēja varētu būt, piemēram, Spānijas telekomunikāciju kompānija Spain’s Telefonica, kas varētu iegādāties uzspiesti pārdošanā izliktās Meksikas telekomunikāciju kompānijas vai to daļas. Līdzīgs liktenis kā vairākas K. Slima telekomunikācijas kompānijas vai to daļas, visticamāk, gaidīs arī Emilio Azkaragu, kurš šajā valstī kontrolē 60% televīzijas pārraižu industriju (un oficiāli ir otrs bagātākais Meksikas iedzīvotājs).
Daudzi eksperti gan norāda, ka jaunām kompānijām Meksikas miljardieru kontrolētajās nozarēs ienākt būs visai grūti, jo monopoliem pieder arī uzņēmumiem nepieciešamā infrastruktūra.
Drosmīgā valdība
Meksikas jaunā valdība un prezidents pauž apņēmību valsts IKP ikgadējo pieaugumu palielināt līdz 6% (pagājušogad Meksikas tautsaimniecība auga par 4%). Galvenie izaugsmes avoti plānoti visai drosmīgi – valsts kontrolētās gigantiskās naftas kompānijas Pemex pārstrukturēšana, nodokļu bāzes palielināšana un konkurences stimulēšana. Tāpat E. Nieto norādījis, ka valstī vēlas mazināt sociālo nevienlīdzību – aptuveni puse Meksikas iedzīvotāju uzskatāmi par nabadzīgiem, bet vara un nauda valstī koncentrēta dažu ģimeņu rokās, ziņo Reuters. Pagaidām jaunie priekšlikumi vēl jāapstiprina kongresam, lai gan skaidrs ir tas, ka Meksikā briest pārmaiņas, kas mērķētas uz monopola apjomu sadeldēšanu.
Valdot šādam fonam, K. Slima kontrolētās telekomunikāciju kompānijas America Movil akcijas cena kopš šā gada sākuma ir samazinājusies par 14,5% – līdz zemākajam līmenim četru gadu laikā. Kompānijas atbilde uz jaunās Meksikas valdības plāniem bija visai formāla, uzsverot, ka apsveic jaunos priekšlikumus, kas veicinās investīcijas un konkurenci nozarē.
K. Slims ar 71,8 miljardiem ASV dolāru (pēc Bloomberg Billionaires Index datiem) šobrīd tiek uzskatīts par pasaules bagātāko iedzīvotāju. Līdz ar America Movil akcijas cenas kritumu K. Slima bagātība šogad sarukusi jau par 4,1% (jeb par 3,1 miljardu ASV dolāru!). Savukārt otrajā vietā ir Bils Geits ar bagātību 67,3 miljardu ASV dolāru apjomā.
Pasaulē bagātāko cilvēku sarakstu skatiet šeit.