Jaunākais izdevums

Eiropas koksnes plātņu ražotāju federācijas kopsapulcē, kas no šodienas līdz 21.jūnijam norisināsies Rīgā, tiks diskutēts par Ziemeļaustrumeiropas reģiona lomu saplākšņa ražošanā, liecina AS "Latvijas finieris" tīmekļvietnē publiskotā informācija.

Pasākuma dalībniekiem būs iespēja gūt ieskatu nozares aktualitātēs un tendencēs, kā arī apmeklēt "Latvijas Finiera" kokaudzētavu "Zābaki" un iepazīties ar jaunākajām investīcijām audzētavas paplašināšanā.

Pasākumā piedalīsies delegāti no 100 uzņēmumiem un 16 valstīm.

Jau ziņots, ka "Latvijas finiera" apgrozījums 2022.gadā bija 351,25 miljoni eiro, kas ir par 38,8% vairāk nekā 2021.gadā, bet kompānijas peļņa palielinājās 2,5 reizes un bija 29,7 miljoni eiro. Finanšu dati par 2023.gadu vēl nav publiskoti.

Kompānija "Latvijas finieris" reģistrēta 1992.gadā, un tās pamatkapitāls ir 134 465 271 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas pamatdarbība ir bērza saplākšņa ražošana.

Latvijā "Latvijas finierim" pieder 100% kapitāldaļu kompānijās "Verems", SIA "Latvijas finieris mežs" un AS "Riga Wood Baltic", kā arī 50% kapitāldaļu SIA "Troja" un SIA "SELF loģistika". AS "Ludzas mežrūpniecības saimniecība" kompānijai pieder 99,67% kapitāldaļu.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts meža dienests (VMD) piemērojis 10 000 eiro sodu kādam uzņēmumam, kas veicis augsta riska bērza saplākšņa importu un plānojis importu no Turcijas, informēja VMD pārstāvji.

Vienlaikus attiecīgajam uzņēmumam piemērots arī papildsods - aizliegums uz gadu laist tirgū bērza saplāksni.

Sods uzņēmumam piemērots par Eiropas Savienības (ES) Kokmateriālu regulas prasībām neatbilstošām likumības pārbaudēm, pieļaujot risku, ka tirgū laiž Krievijas izcelsmes kokmateriālus.

VMD pārstāvji atgādina, ka joprojām nav atļauts importēt kokmateriālus vai koka izstrādājumus, kuru ražošanā izmantoti Krievijā vai Baltkrievijā iegūti izejmateriāli. Šādu produktu importēšana pārkāpj ES Kokmateriālu regulas prasības, jo izejmateriāliem nav iespējams mazināt risku, lai tos drīkstētu laist ES tirgū. Savukārt kokmateriāli un koka izstrādājumi, kuri ražoti Krievijā vai Baltkrievijā un uz kuriem attiecas ES noteiktās sankcijas, uzskatāmi par iegūtiem nelikumīgi.

Ražošana

Mēbeļu rūpniecība – spoža vēsture un nozīmīgs eksports šodien

Juris Paiders, speciāli Dienas Biznesam,31.07.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2023. gadā Latvija, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, bija ceturtajā vietā pasaulē pēc ienākumiem no dažādu koka mēbeļu eksporta.

To liecina Starptautiskā tirdzniecības centra International Trade Center apkopotā statistika (ITC atbalsta ANO tirdzniecības un attīstības aģentūra (UN Conference on Trade and Development), Eiropas Savienība un Pasaules Tirdzniecības organizācija). Mēbeļu rūpniecībai Latvijā bija izcila pagātne. Pašlaik šī ir viena no ļoti svarīgām meža produkcijas ražošanas nozarēm, kurā tiek ražotas preces ar ļoti augstu pievienoto vērtību. Ja daudzās ekonomikas jomās Latvijai būtu jāmācās no Igaunijas pieredzes, tad mēbeļu ražošanā un eksportā Latvijai būtu jāvadās no izcilā Lietuvas piemēra. Vērtējot Lietuvas izcilos panākumus koka mēbeļu eksportā, svarīga daļa no šiem panākumiem attiecas arī uz Latviju. Latvijā ražotais saplāksnis, kokskaidu un kokšķiedru plātnes, kā arī cita meža nozares produkcija ir neaizstājams pamats Lietuvas izcilajiem panākumiem mēbeļu ražošanā un eksportā. XXI gadsimtā pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā visām rūpniecības nozarēm bija jādarbojas apstākļos, kad ir brīva preču apmaiņa, kas nozīmē brīvu importa preču konkurenci ar Latvijas ražojumiem. Latvijas mēbeļu rūpniecības lielākais izaicinājums bija izmantot Eiropas Savienības dotās iespējas, lai attīstītu mēbeļu eksportu. Tomēr dažādās mēbeļu grupās Latvijas panākumi ir visai atšķirīgi.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Investīcijas ražošanas tehnoloģijās, darba ražīguma paaugstināšana komplektā ar koksnes resursu pieejamību ilgtermiņā ir būtiskākie priekšnosacījumi kokapstrādes nozares, tostarp uzņēmuma Latvijas Finieris, attīstībai nākotnē.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta AS Latvijas Finieris padomes priekšsēdētājs Uldis Biķis. Viņš norāda, ka uzņēmums pašlaik īsteno plašu 250 milj. eiro investīciju programmu konkurētspējas paaugstināšanai, vienlaikus virzoties uz savu ilgtspējas mērķu sasniegšanu, tostarp CO2 pēdas samazināšanā.

Fragments no intervijas

Kāda ir situācija bērza saplākšņa segmentā?

Situācija ir ļoti dinamiska, tajā ikvienam uzņēmumam jāspēj pieņemt konkrētā brīža izaicinājumus. Krievijas uzsāktā kara un politisko lēmumu izraisītais energoresursu cenu kāpums un tam sekojošā inflācija radīja būtisku spiedienu uz produktu ražošanas izmaksām, kas ir bijis pamats nozīmīgām pārmaiņām daudziem, to skaitā arī Eiropas bērza saplākšņa ražotājiem. Ja skatās no pārdošanas viedokļa, kaut gan Eiropas tirgus Krievijas un Baltkrievijas izstrādājumiem ir slēgts, ir virkne vēsturiskā noieta valstu ārpus ES, kur ar pavisam citu pašizmaksu ražotais agresorvalstu saplāksnis joprojām ir pieejams. Nevienlīdzīgās konkurences apstākļos šo valstu tirgos Latvijas Finierim un citiem Eiropā strādājošajiem ražotājiem ir un tuvākajā laikā būs ļoti problemātiski pārdot savus produktus. Tāpēc mēs šobrīd koncentrējamies uz Eiropas ekonomiskās zonas un citu reģionu valstīm, kas pozicionējas kā partneri ne tikai ekonomiskajos, bet arī drošības jautājumos.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Meža nozares produkcijas eksporta ieņēmumi 2024.gadā sasniedza 3,41 miljardus eiro, kas ir par 3,4% jeb 113,71 milj. eiro vairāk nekā 2023. gadā.

To rāda Zemkopības ministrijas apkopotā informācija pēc Centrālās statistikas datiem. Lielākus eksporta ienākums pērn spēja ģenerēt zāģmateriāli - par 85 milj. eiro, apaļkoksne — par 62 milj. eiro, kurināmā koksne - par 43 mij. eiro, kā arī saplāksnis.

Konkurētspējas atgūšanas gads

Latvijas Kokrūpniecības federācijas viceprezidents Kristaps Klauss uzsver, ka 2024. gads ir bijis laiks, kurā ražošana atguvās pēc 2022. gada visa veida izmaksu pieauguma un 2023. gada inflācijas ierobežošanas slāpēšanas procentlikmju kāpuma, kas bremzēja tautsaimniecību, jo īpaši nekustamā īpašuma segmentā. „Konkurētspēju pērn atguvuši skujkoku zāģētās produkcijas, kā arī kokskaidu granulu ražotāji, kas arī atspoguļojas eksporta statistikas datos,” skaidro K. Klauss. Viņš norāda, ka pērn eksportētas 1,76 milj. t kokskaidu granulu, kamēr pērn (2023. gadā) – 1,31 milj. t, tāpat būtiski vairāk eksportēti tieši skujkoku zāģmateriāli – 2,82 milj. m3 2024. gadā, bet 2023. gadā - tikai 2,42 milj. m3. „Būtībā arī vairāku citu koksnes izstrādājumu eksporta apjoms pērn ir lielāks nekā 2023. gadā, vienlaikus ne visiem izstrādājumiem ir pieaugušas realizācijas cenas, tāpēc arī ienākumu pieaugums varbūt arī nav tik liels, kādu varētu vēlēties,” skaidro K. Klauss. Viņš gan atzīst, ka pārsteigumu rada apaļkoksnes eksporta apjomu pieaugums.