Diskusijās par vēsturisko telekomunikāciju uzņēmumu iespējamo konsolidāciju nevar aizmirst infrastruktūras nodalīšanu
Tā DB intervijā un plašāk par operatora plāniem stāsta Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.
Latvijā ir augsta konkurence un ir vieni no zemākajiem tarifiem Eiropā. Ik pa laikam ir diskusijas par iespējamo Lattelecom un LMT apvienošanos. Kā tas varētu ietekmēt nozari?
Nozarē tuvākajā laika posmā ir sagaidāmas diezgan lielas diskusijas, varbūt pat kaislības par šiem jautājumiem. Domāju, šis varētu nebūt vienīgais uzņēmumu īpašnieku maiņas gadījums. Tele2 šajā tirgū ir uz palikšanu, bet ir dzirdēts, ka vismaz trīs operatori, arī mobilais, meklē pārpircējus, iespējams, ka ir vēl vairāki. Fiksētais operators deklarē, ka tam ir nepieciešams pievienot vēsturisko mobilo sakaru operatoru, ka tā būšot labāk. Jautājums – kam labāk? Noteikti labāk būs akcionāriem, iespējams, Lattelecom vadībai, kas virza šo jautājumu, taču vai tas būs labāk sabiedrībai un tirgum? Tas ir pats aktuālākais jautājums. Arī velkot paralēles ar citām Eiropas valstīm, kur notiek konsolidācija, apgalvojumos ir jābūt ļoti piesardzīgam. Latvijā ne tuvu nav tādu tirgus strukturālu darījumu un regulējuma kā tas, piemēram, ir Apvienotajā Karalistē, kur lielākajam fiksētajam operatoram pilnīgi atsevišķā uzņēmumā ir nodalīts infrastruktūras bizness, kas atbild par piekļuves tīkliem. Tas nodrošina veselīgu konkurenci nozarē un pieeju šai infrastruktūrai. Ja Latvijā netiks sperti līdzīgi soļi, tad veidosies, tēlaini sakot, supermonopols – liela infrastruktūras daļa un jau šobrīd varam jautāt, kas notiek ar konkurenci fiksēto balss sakaru tirgū?
Vai pirms tam ir nepieciešama regulatora iejaukšanās?
Man negribētos kritizēt regulatoru, tas ir jautājums par Konkurences padomes darbu un, jā, ir jautājumi, kas ir risināmi.
Vai nākotnē Tele2 varētu saplūst ar kādu citu uzņēmumu? Neformāli izskanējis, ka MTG, kura struktūrā ir arī Tele2 īpašnieki, varētu savstarpēji tuvināties.
MTG, neraugoties uz to, ka mums daļa akcionāru ir kopīgi, ir neatkarīgs uzņēmums Baltijā. Vismaz šobrīd šādas sarunas nav bijušas.
Vai tādējādi nebūtu ieguvums, vismaz satura jomā? Pērn, piemēram, LMT sadarbojās ar MTG satura jomā.
Tā varētu būt, taču tas ir atkarīgs no sadarbības nosacījumiem. Šobrīd to ir grūti komentēt. Mēs neesam nekādā veidā saistīti, ko apliecina sadarbība ar LMT, ka šajā jomā MTG ir neatkarīgs uzņēmums.
Satura jomā svarīgs jautājums ir par to, kas par ko maksā. Vai tas ir atrisināts?
Modeļu ir daudz un dažādi, un varbūt ir pāragri runāt par vienu dominējošo. Nozare meklē īsto sadarbības formu. Jāteic, par saturu ir pietiekami daudz ekspektāciju un cerību, taču ir jāatceras, ka Latvijā ir daudz nenopirktā satura, kas padara situāciju sarežģītāku.
Vai sadarbība Latvijā ir iespējama tīkla infrastruktūras jomā? Zviedrijā Tele2 ir kopīgs tīkls ar TeliaSonera.
Šādas situācijas izslēgt nevar, taču, manuprāt, tas ir nedaudz nokavēts. Šādu kopīgu tīklu veidošanās Zviedrijā notika laikā, kad no nulles tika veidots 3G tīkls, un bija mērķtiecīgi un labi šo tīklu veidot diviem operatoriem. Tur gan bija arī daži citi apstākļi. 4G jomā ir arī kopīgi tīkli citādā kombinācijā ar citiem operatoriem. Latvijā šāda sadarbība nav notikusi. Esam bijuši atvērti šādiem piedāvājumiem, taču kaut kas nozarē ir traucējis to izdarīt.
Visu interviju Miljonu infrastruktūras dilemma lasiet trešdienas, 18. februāra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!