Rīgā strādājošajiem ražotājiem varētu tikt piešķirtas nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, katru gadījumu vērtējot atsevišķi. Šādu domu ir izteicis Rīgas vicemērs Ainārs Šlesers (LPP/LC), un jāteic, ka tā ir visnotaļ atbalstāma.
Šķiet, grūti būtu atrast kādu uzņēmēju, kurš pateiktu, ka nevēlas izbaudīt nodokļu sloga samazināšanu. Jāatgādina, ka pirms pērn notikušajām pašvaldību vēlēšanām tieši Šlesera partija solīja parūpēties par diezgan ievērojama apjoma darbavietu radīšanu galvaspilsētā. Varētu teikt, ka nekustamā īpašuma nodokļa samazināšana ražotājiem būtu tāds kā pirmais solītis šajā virzienā. Respektīvi, darbavietu rašanos pašvaldība var veicināt, atbalstot tajā strādājošos uzņēmumus, nevis pašām sākot dibināt superkompānijas.
Tajā pašā laikā, ja, runājot par šo nodokli, vārdi pāraugtu arī darbos, būtu jāņem vērā vismaz pāris ļoti būtisku aspektu.
Pirmkārt, nedrīkst tagad izveidoties situācija, kad pie Rīgas domes durvīm stāv rinda ar uzņēmējiem un vicemēra kabinetā tiek domāts, kuram no viņiem piešķirt atlaides, bet kuram — ne. Šāda pieeja būtu pārāk subjektīva un neefektīva. Proti, ir jābūt izstrādātiem ļoti konkrētiem, caurspīdīgiem kritērijiem, kurus izlasot, katrs uzņēmējs konstatētu, vai viņš var pretendēt uz nodokļu atlaidi vai arī nevar. Pretējā gadījumā šī atlaižu piešķiršana var izvērsties par zināmu priekšrocību piešķiršanu «savējiem» uzņēmējiem, bet tautsaimniecība kopumā no tā neko daudz neiegūtu.
Otrkārt, jāņem tomēr vērā, ka no ieņēmumiem nekustamā īpašuma nodokļa veidā lielā mērā ir atkarīgs katras pašvaldības budžets Latvijā. Tas nozīmē, ka, izstrādājot šādu atlaižu politiku, ļoti rūpīgi, modelējot dažādus attīstības scenārijus, jāizrēķina, cik dāsnas tās var būt, lai pēc gada vai diviem neizrādītos, ka Rīgai nepietiek līdzekļu kādu citu ne mazāk būtisku vajadzību apmierināšanai.
Un vēl… Nav noslēpums, ka politiskās partijas jau tagad ir aktīvi sākušas gatavoties rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, un tādējādi nav izslēgts, ka ar šādiem izteicieniem vienkārši tiek mēģināts «nozvejot» vismaz kādu vēlētāju balsi vairāk. Tādējādi atliek vien cerēt, ka nākamajā rītā pēc vēlēšanām mēs nesāksim dzirdēt dažādas atrunas par to, ka vispār jau uzņēmējiem varētu palīdzēt, jo viņi tomēr ir tie, kas uztur šo valsti, tās ierēdņus un politiķus, taču pašreizējā situācija to neatļauj, ir citas prioritātes, pasaulē plosās krīze utt.
Uzņēmējdarbībai šajā ekonomiskajā situācijā ir jāpalīdz izdzīvot, lai būtu, kas rada jau pieminētās darbavietas, kā arī maksā nodokļus valstij un pašvaldībām. Nekustamā īpašuma nodokļa atlaižu piemērošana būtu pirmais reālais solis šā atbalsta virzienā.
Turklāt tieši Rīgas ražotājiem tas varētu būt visai būtisks atbalsts ņemot vērā, ka minētais nodoklis tiek aprēķināts no īpašuma kadastrālās vērtības, kas galvaspilsētā tradicionāli ir bijis viens no augstākajiem Latvijā.D