Gan Latvijas, gan Eiropas Savienības līmenī šogad būs jārisina vairāki sarežģīti un apjomīgi uzdevumi, taču baidīties no grūtībām nebūs laika
Latvijai 2016. gada pirmās nedēļas prognozējami paies jaunas valdības veidošanas zīmē. Lai kādus vārdus varētu veltīt trekno gadu vai krīzes laiku valdībām, šī brīža Latvijas politisko izpildvaru pamatā raksturo nestabilitāte. Tā izpaužas, jau sākot ar nespēju izvirzīt tādu premjera kandidātu, kas vairākumam liktos šim augstajam un atbildīgajam amatam atbilstošs, un noslēdzas ar saprotamas un uz valsts attīstību virzītas politikas neesamību. Tas, protams, ir ļoti negatīvi, jo neviens mūsu vietā mūsu valsts esošās iespējas nevar izmantot.
Runājot par savu priekšrocību novērtēšanu un rīkošanos, joprojām neizsmelts Latvijas potenciāls ir veselības biznesā, turklāt ļoti plašā spektrā, sākot no tā, ka mēs varam piedāvāt savu salīdzinoši tīro vidi veselības atjaunošanai tādiem cilvēkiem, kuru dzīvesvietā, piemēram, Pekinā, pat tīrs gaiss jau ir kļuvis par deficītu. Šobrīd straujiem soļiem attīstās tā sauktā telemedicīna, kas attālināti ļauj ne tikai veikt sarežģītas operācijas, bet arī konsultēt pacientus, kas dzīvo attālināti no lielpilsētām. Latvijai kā interneta pieejamības lielvalstij šis segments varētu būt pa spēkam. Savukārt farmācijā, kur mums arī ir savi spēcīgi uzņēmumi, arvien lielāks uzsvars tiek likts uz individuāli pielāgotu medikamentu ražošanu. Protams, neviena jauna niša negaida pārāk ilgi un «kas pirmais brauc, tas pirmais maļ» princips biznesā sevi pilnībā attaisno. Jautājums, vai arī politiski Latvija ir gatava šādu nišu esamību atzīt un beidzot nodrošināt cienīgāku finansējumu attiecīgo jomu zinātnei un pētniecībai, lai tādējādi nepalaistu garām visas šodienas iespējas.
Jau vēsturiski ir pierādījies, ka ekonomikas panīkuma brīžos, un es domāju, ka arī Latvijā pēdējos gados par zināmu panīkumu vai uzrāviena trūkumu var runāt, neskatoties uz šķietami augošām IKP līknēm, vislabāk mobilizē lielu projektu esamība un attīstība, kas ļauj justies iesaistītām plašām sabiedrības masām. Rail Baltica, lai šī projekta vadītājai Baibai Rubesai veicas, varētu būt viens no šādiem projektiem. Nebūtu gan slikti, ja mūsu valsts amatpersonas, kas ar samērā lielu regularitāti viesojas Ķīnā, parūpētos par to, lai Latvijai tiktu kāds kumosiņš arī no jaunā Ķīnas Zīda ceļa projekta. Ar savām neaizsalstošām ostām Latvijai šāds potenciāls ir, bet te atkal ir runa par uzņēmību un attiecīgi mērķtiecīgu rīcību, tajā skaitā augstākajos varas ešelonos, neaizmirstot arī par Latvijas vēstniecību atvēršanu visos ekonomiski augsti aktīvajos pasaules punktos, jo Latviju diemžēl globāli joprojām daudz par maz pazīst. Gādājot par savu attīstību, arī globālās turbulences kā ES krīzes, klimata pārmaiņas vai bēgļi ļaus mazāk baiļoties un būt gatavākiem iespēju izmantošanai ikvienā situācijā, ko visiem DB lasītājiem šogad arī novēlu!