Energoresursu cenu maratons turpināsEnergoresursu cenu maratons turpināsElektroenerģijas cenas nākamgad būs par 20 līdz 25% augstākas - šādu ziņu situācijā, kad, šķiet, visi to vien dara, kā apdomā ietaupīšanas iespējas, izplatījis a/s Latvenergo.
To, cik ekonomiski pamatots un uzņēmumam tiešām nepieciešams ir šāds tarifu kāpums esošajā ekonomiskajā situācijā (it īpaši jau ņemot vērā, ka Latvenergo ir valsts uzņēmums), šobrīd pat nav īpaši lielas jēgas apspriest.
Tāpat vēl nav dzirdēts par kādu gadījumu, kad mūsu valstī strādājošs energoresursu pārdevējs mainītu savu cenu politiku, balstoties uz sabiedrības viedokli un publiskajā telpā izskanējušu viedokli. Šeit runa vairāk ir par to, kādas sekas varētu radīt minētais elektroenerģijas tarifu pieaugums.
Ne tikai valsts sektors, bet arī ne viena vien privātajā sfērā strādājoša kompānija ir skaidri pateikusi - nākamajā gadā strādājošajiem algas celtas netiks. Tātad ienākumi nepieaugs. Tajā pašā laikā ir skaidrs, ka par elektroenerģiju, siltumu un dažādiem citiem tamlīdzīgiem labumiem būs jāmaksā vairāk. Negribot palikt bez mājokļa, cilvēki, protams, to visu centīsies samaksāt. Savukārt tas nozīmē, ka attiecīgi mazākas naudas summas tiks atstātas veikalos, dažādās izklaides vietās utt. Situācijā, kad daudziem Latvijas uzņēmumiem pieaugs rēķini par elektrību, paralēli tam apgrozījums samazināsies. Tas var novest pie tā, ka arvien vairāk parādīsies tukši skatlogi ar uzrakstiem "iznomā telpas", jo esošie īrnieki varētu lemt par darbības pārtraukšanu nerentabilitātes dēļ.
Ir skaidrs, ka līdz ar dabasgāzes un iepērkamās elektroenerģijas cenu kāpumu Latvenergo ir augušas izmaksas, un šis megauzņēmums nevēlas zaudēt ne santīmu no savas peļņas. Tomēr ir jārēķinās, ka, pieļaujot šīs kompānijas ekonomisko augšupeju, daudzi citi uzņēmumi tiek stumti vēl dziļākā krīzē. Taču diez vai valsts dos uzdevumu Latvenergo strādāt nākamaajā gadā bez peļņas, jo tādā gadījumā valsts budžetam nāktos iztikt bez ienākumiem no maksas par savu kapitāldaļu izmantošanu. Respektīvi, maksas par elektroenerģiju palielināšana kaut kādā mērā ir ne tikai paša Latvenergo,bet arī valsts budžeta realizētāju interesēs.
Tomēr atklāts joprojām paliek jautājums - var vai nevar valsts uzņēmumus izmantot kā instrumentu ekonomiskās situācijas uzlabošanai, piemēram, «pieturot» to tarifus.