Informācija ir viens no vērtīgākajiem resursiem līdzās tādiem cilvēkam vitāli nepieciešamiem resursiem kā, piemēram, ūdens. Rūpīgi vākta, gadiem krāta, slepena, aizsargājama — informācija daudzām nozarēm ir lielākā vērtība. Dati nereti ir tie, kas nodrošina uzņēmējdarbības esamību, piemēram, sociālo tīklu nodrošinātājiem, ražošanas uzņēmumiem un citiem. Tāpēc loģiska ir vajadzība šo pamatlīdzekli attiecīgi sargāt. Ja naudu glabā bankā, par kuru ir pārliecība, ka tā ir droša, tad informāciju glabā datu centrā, kurš ir drošs. Kā, neesot inženierim, zināt, kurš ir drošs un kurš ne? Turpinot vienkāršotu līdzību, — bankām ir neatkarīgi kredītreitingi, datu centriem ir neatkarīgi izdoti sertifikāti.
Pasaulē ir ne mazums organizāciju, kas sertificē datu centrus. Piemēram, Amerikas Sertificēto auditoru institūts (American Institute of Certified Public Accountants — (AICPA)), kas izsniedz SAS70 sertifikātus. Vēl pastāv DCA Datu centru sertifikācija. Ja agrāk akreditāciju varēja atļauties tikai lielbudžeta datu centri, tad tagad programmas DCA Datu centru sertifikācija mērķis ir nodrošināt pieejamu un neatkarīgi auditētu sertifikācijas programmu, kurā ir apkopotas daudzas esošās pamatnostādnes un standarti. Telekomunikāciju nozares apvienības standarts TIA942 ir atzīts par nozīmīgu instrumentu datu centru projektēšanā un investīciju vērtības palielināšanā, un pēc būtības tā ir neatkarīgi auditēta sertifikācijas programma.
Tomēr pasaulē prestižākais sertificētājs ir Uptime Institute Professional Services, kas ir konsorcija Uptime Institute struktūrvienība. Tā ir vienīgā licencētā organizācija datu centru projektu, iebūvēto tehnoloģiju un darbības procesu sertificēšanai saskaņā ar Uptime Institute TIER klasifikācijas nosacījumiem un ilgtspējīgas darbības nepārtrauktības kritērijiem.
Nav pārsteigums, ka sertificētu datu centru projektēšana un izbūve nu kļūst aktuāla arī mūsu platuma grādos. Ja vienā svaru kausā ir nauda, bet otrā — datu drošība, tad vēl pavisam nesen svaru kauss nosliecās par labu naudai. Taču šobrīd arvien vairāk novērtējam datu drošību. Saprotam, ka informācija = nauda. Pērn pavasarī tika atklāts pirmais un tobrīd vienīgais Uptime Institute sertificētais datu centrs Baltijā un arī Ziemeļeiropā — Lattelecom datu centrs Dattum tepat pie mums Latvijā. Nu mūsu piemēram ir sekojuši arī kaimiņi lietuvieši un izbūvējuši sertificētu datu centru Data Inn Lietuvā.
Šie četri maģiskie burti TIER — ko tie nozīmē, kāpēc tie ir svarīgi? Datu centros glabātā informācija ir neiedomājama vērtība. Tā ir kritiski svarīga un daudzu uzņēmumu normāla funkcionēšana ir atkarīga no tās. Datu centru mērķauditorijas visbiežāk ir biznesa nozares, kurās ir milzīgs datu apjoms un kurām ir vitāli svarīga datu drošība un ātra datu apmaiņa, piemēram, bankas, apdrošinātāji, mazumtirdzniecības, loģistikas u. c. pakalpojumu sniedzēji. Ja datu centrā kaut kas nobrūk, nav grūti iedomāties sekas. TIER sertifikāts nosaka drošības standartus datu centru projektēšanā, izbūvē un uzturēšanā. Tas ir apliecinājums pasaules līmeņa datu centra darbības drošībai. Tas apliecina, ka jūsu dati ir drošībā. Patiešām drošībā. Ja jūsu rīcībā ir ļoti svarīga informācija, tad, glabājot to sertificētā datu centrā, jūsu sirds būs mierīga.
Uptime Institute pamatā izvērtē datu centra risinājumu saskaņā ar TIER prasībām, konstatē novirzes un sniedz ieteikumus risinājuma uzlabošanai, nenodrošinot projektu izstrādi un tehnoloģisko risinājumu ieviešanu, saistītās kritiskās infrastruktūras būvniecību u. c. ar datu centra izbūvi saistītus darbus. Tātad tas ir projekta atbalsts, uzraugs un padomdevējs.
TIER sertifikācijā ir trīs posmi. Pirmais ir datu centra projekta sertifikācija, kurā tiek pārbaudīts, vai projektā ir iekļauti visi elementi atkarībā no TIER sertifikācijas līmeņa, — elektropadeves dublēšana, dzesēšana, ugunsdzēsības iekārtas, infrastruktūras aizsargāšana pret dabas stihijām u. tml. Šajā posmā vispirms tiek pārbaudīts, vai dokumentācijā aprakstītais datu centra projekts atbilst TIER definētajiem projekta uzdevumiem. Otrais posms ir izbūvētā centra atbilstība projektam. Šajā gadījumā sertifikācijas pamatā ir pārbaude, kurā nosaka, vai izbūvētās tehnoloģijas nodrošina atbilstību prasībām, kas ir noteiktas konkrētā TIER līmeņa pieejamības datu centram. Klātienes vizītē Uptime Institute konsultanti konstatē, vai izbūve visa projekta laikā ir notikusi saskaņā ar izstrādāto projektu. Šajā posmā tiek veikta arī datu centra darbības testēšana. Tiek pārbaudīts, vai datu centrs darbojas, kā plānots, un spēs pildīt savas funkcijas, ja datu centra skapji būs pilnībā aizpildīti ar klientu serveriem. Šim nolūkam datu centra serveru skapji tiek piepildīti ar īpaši ražotiem serveru simulatoriem, kas precīzi imitē IT iekārtu radīto siltumu un elektrības patēriņu. Tādējādi tiek simulēta situācija, ka datu centrs ir pilnībā piepildīts, un tiek testēts, kā tas strādās ar maksimālo projektēto slodzi, — gan elektroapgāde, gan īslaicīgā rezerves barošana (UPS), gan ģeneratori un pats svarīgākais — serveru telpas vai skapju dzesēšana.
Šādu testu veikšanai ir vērā ņemamas izmaksas, un nereti tie netiek veikti. Savukārt lielākā daļa datu centru tiek piepildīti pilnībā vien 2—5 gadu laikā, tāpēc, neveicot šādus testus pie pilnas slodzes, nav iespējams zināt, kā datu centrs darbosies. Var gadīties, ka dati glabājas līdzās bumbai ar laika degli. To var salīdzināt ar tiltu būvniecību — visi uzbūvētie tilti tiek testēti pie maksimālās projektētās svara slodzes, praktiski tos noslogojot ar atbilstošu daudzumu smago automobiļu. Atkarībā no datu centra dažādu sistēmu apjoma un sarežģītības pakāpes un tā darbības mērķiem kopumā var tikt veikti vairāk nekā 3000 testi.
Nākamo — TIER operacionālo sertifikātu — datu centrs var saņemt aptuveni pēc pusgadu ilgas darbības, ik dienu apkalpojot klientus un pierādot, ka uzbūvētā infrastruktūra darbojas ar TIER līmenim atbilstošiem pieejamības raksturlielumiem. Šīs sertifikācijas pamatā ir pārbaude, kurā nosaka, vai datu centra vadība un darbības nodrošināšana atbilst TIER mērķiem. Uptime Institute konsultanti, ierodoties vizītē datu centrā, pārbauda katru vadības un darbības, kā arī ēkas kritisko elementu. Tiek noteikti un analizēti visi riska faktori un tos mazinošo pasākumu esamība saskaņā ar TIER standartu — Operational Sustainability in terms of potential impact (ilgtermiņa stabila, nepārtraukta darbība, ņemot vērā darbību ietekmējošo risku iespējamību). Katrs no iepriekšējiem posmiem ir nākamā posma loģisks turpinājums un ir pieejams ar nosacījumu, ka iepriekšējais posms ir izpildīts.
Klients, kurš savus datus ir glabā sertificētā datu centrā, iegūst pārliecību, ka datu centrā visas sistēmas strādā nepārtraukti, informācija tiek uzraudzīta 24 h diennaktī septiņas dienas nedēļā, turklāt to veic kvalificēts un sertificēts personāls, tā darbība atbilst visaugstākajiem mūsdienu tehniskajiem un drošības standartiem.
Nedaudz tā medus muca ar darvas pilienu ir jāatšķaida. Tirgū netrūkst datu centru operatoru, kuri apgalvo, ka viņu datu centrs ir izbūvēts atbilstoši noteiktam TIER līmenim, bet sertifikācija kā lieka formalitāte un izmaksas nav veikta. Nevēlos apgalvot, ka datu centrs, kuru nav sertificējis Uptime Institute, ir nedrošs, tomēr reālajā dzīvē esmu pārliecinājies, ka sertifikācijas process līdz minimumam samazina iespējamās kļūdas ļoti sarežģītajā datu centra infrastruktūras projektā un savstarpējā sistēmiskajā savietojamībā. Tieši šīs kļūdas visbiežāk ir cēlonis datu centru darbības pārtraukumiem un avārijām. Visā pasaulē sertificētos datu centrus atbilstoši noteiktam TIER līmenim var apskatīt Uptime Institute mājaslapā http://uptimeinstitute.com/TierCertification/.