Ja tiek veikti darījumi ar personām no zemu nodokļu vai beznodokļu valstīm un teritorijām, ir lielāks risks saņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) auditu, trešdien juridiskā biroja "Sorainen" vebinārā par nodokļu izmaiņām sacīja "Sorainen" nodokļu menedžere Aina Okseņuka.
No 1.janvāra Latvija pārņēmusi Eiropas Savienības (ES) noteikto sarakstu ar jurisdikcijām, kas nesadarbojas nodokļu vajadzībām.
Sarakstā ir 12 zemu nodokļu vai beznodokļu valstis un teritorijas - Angiljas teritorija, ASV Guamas teritorija, ASV Samoa teritorija, ASV Virdžīnu salu teritorija, Barbadosa, Fidži, Palau, Panama, Samoa, Seišelu salas, Trinidāda un Tobāgo, kā arī Vanuatu.
Iepriekš Latvijas sarakstā bija iekļautas tikai trīs no šīm valstīm un teritorijām - ASV Guamas teritorija, ASV Virdžīnu salu teritorija un Vanuatu, skaidroja Okseņuka.
Viņa skaidroja, ka šo valstu uzņēmumi uzskatāmi par saistītām personām uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vajadzībām, tāpat jāietur 20% nodoklis maksājumiem šo valstu personām - procentiem, dividendēm, autoratlīdzībām.
Darījumos ar zemu nodokļu un beznodokļu valstīm nevar samazināt UIN apliekamo bāzi (dividendes) par dividendēm, kas saņemtas no šo valstu uzņēmumiem, kā arī nevar samazināt UIN apliekamo bāzi (dividendes) par peļņu no šo valstu uzņēmumu akciju/daļu atsavināšanas.
Tāpat ir jāmaksā UIN no būtiskas līdzdalības ārvalsts sabiedrībā, ja peļņa ārvalsts sabiedrībā ir iegūta no mākslīgi veidotiem darījumiem bez minimālajiem sliekšņiem.
ES dalībvalstis, tostarp Latvija, ir paudušas apņemšanos no šā gada piemērot aizsargpasākumus pret šīm jurisdikcijām, kas iekļautas ES sarakstā.
Finanšu ministrija (FM) iepriekš norādīja, ka tādējādi tiks nodrošināta vienota un koordinēta ES politika cīņai pret izvairīšanos no nodokļu nomaksas, nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas un nodokļu bāzes samazināšanu.
Vienlaikus FM informēja, ka Latvijas nodokļu administrācija jau patlaban veic pastiprinātu uzraudzību attiecībā uz darījumiem, ko nodokļa maksātājs veic ar darījuma partneri, kas atrodas zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs vai teritorijās, kā arī šādos gadījumos pastāv paaugstināta iespēja, ka tiks veikts audits.
Ministrijā secina, ka esošie nacionālie aizsargpasākumi atbilst ES līmenī noteiktajiem, kas nozīmē, ka Latvijai nav jāievieš jauni aizsargpasākumi.