No sveču, putnu būrīšu un makšķerēšanas piederumu izgatavošanas līdz bruņuvestu šūšanai un mēbeļu ražošanai - tik plašs ir komersantu piedāvātais darba iespēju klāsts ieslodzītajām personām cietumos. Lai nezaudētu vai iegūtu jaunas darba spējas, gandrīz visos Latvijas cietumos ieslodzītajiem ir iespēja strādāt algotu darbu, raksta laikraksts Diena.
Katru gadu tiekot nodarbināti apmēram 1200 ieslodzīto. Motivācija strādāt, kamēr atrodas ieslodzījumā, gan esot dažāda - daži šo iespēju izmantojot vienkārši tāpēc, lai iegūtu «plusiņus» un tiktu atbrīvoti nosacīti pirms termiņa.
Astoņu stundu darbs, pusdienu un atpūtas pārtraukumi, čalas pie darba galdiem un šujmašīnu rīboņa - šāda aina katru darba dienu paveras Iļģuciema sieviešu cietumā, norāda laikraksts. Lai to varētu redzēt, bijušas nepieciešamas caurlaides un iekļūšana cietuma teritorijā pa restotiem vārtiem, tomēr sajūta uz vietas neesot citāda, kā atrodoties jebkurā citā šūšanas cehā. Kārtība gan stingrāka - pusdienu un citi pārtraukumi ir pēc konkrēta grafika un nemitīgi darbojas novērošanas kameras.
Darbu ieslodzītajām sievietēm Iļģuciema cietumā jau 10 gadus piedāvājot SIA SRC Brasa. Uzņēmuma valdes loceklis Kristiāns Brēdermanis pastāstījis, ka iemesls, kāpēc uzņēmums darbojas ieslodzījuma vietās, ir darbinieku trūkums brīvībā. Iļģuciema cietumā šūšanas ražotnē patlaban nodarbinātas 100 personas, bet Brasas cietumā - 195 ieslodzītie. Iemesls tam, ka vīrieši šūšanas ražotnē ir nodarbināti divas reizes vairāk gan neesot tas, ka viņiem šūšana interesētu vairāk, bet tas, ka Brasas cietumā ir lielāks ieslodzīto skaits.
Atkarībā no izdarītā darba sievietes mēnesī pelna apmēram 150-200 eiro. Alga tāpat kā jebkuram tiek izmaksāta reizi mēnesī. Sievietes esot ieinteresētas darbu izdarīt labi un kvalitatīvi, jo citādi to nepieņem. Tas ir apģērbs un ekipējums militārām personām, piemēram, formas tērpi, bruņuvestes un mugursomas.