Vēl pavisam nesen sabiedrībā valdīja pietiekoši liela skepse par jaunā "Covid-19" vīrusa nopietnību, kas ļoti strauji bija sācis izplatīties visā pasaulē. Pietiekoši bieži varēja dzirdēt viedokļus par to, ka šo vīrusu nav jāuztver pārāk nopietni, tā jau tikai tāda gripa vien esot. Tomēr šobrīd arī skeptiskākie prāti ir spiesti akceptēt situācijas nopietnību.
Šobrīd jau varam sākt pētīt un prognozēt to, kādu iespaidu tas atstāj uz konkrētām nozarēm un ko sagaidīt tālāk. Šajā gadījumā runāšu par savu personīgo pieredzi nekustamo īpašumu tirgū. Jau tagad ir novērojama koronavīrusa ietekme, kas liek domāt par tā iespējamo ietekmi arī uz nekustamā īpašuma tirgu šā gada griezumā.
Esmu paspējis saskarties ar nu jau pāris praktiskiem piemēriem, kas liecina, ka nākamais mēnesis varētu būt samērā neparedzams nekustamo īpašumu darījumu ziņā, un pierāda, ka vīrusam ir patiesa ietekme uz nekustamo īpašumu darījumu pasauli.
Jau nedēļas vidū nācās darījumu plānošanā paredzēt to, ka līgumos izvēlētie termiņi var tikt pagarināti, ja tos nav iespējams izpildīt ierobežotās gaisa satiksmes dēļ. Klienti gluži vienkārši var nepaspēt nokļūt Latvijā gaisa satiksmes ierobežojumu dēļ.
Tāpat arī motivācija iegādāties noskatīto īpašumu krietni samazinās, apzinoties to, ka jau tuvākajā laikā mūs, iespējams, var sagaidīt vērā ņemamas ekonomikas problēmas, turpināties akciju cenu kritums. Klienti izlemj nogaidīt ar gala lēmuma pieņemšanu vai jaunām īpašumu apskatēm. Apzinoties, ka klienta finansiālais stāvoklis iepriekš minēto aspektu dēļ var ciest, darījums tiek atlikts uz brīdi, kad būs lielāka skaidrība par notiekošo.
Ja, lai noslēgtu darījumu, jālido no kādas Eiropas valsts, kurā vīruss izplatījies nopietnos apmēros, klienti var izvēlēties to nedarīt un darījuma slēgšanu atlikt, kas ir pilnībā saprotams. Izvēloties pasargāt savu un tuvinieku veselību, tā vietā, lai ātrāk iegūtu nekustamo īpašumu, ir loģisks un pareizs solis.
Lai gan klientiem, kas ikdienā apgrozās tikai Latvijā, tik nopietnu risku nav, uzskatu, ka jābūt piesardzīgiem savās prognozēs arī lokālā mērogā. Ja situācija turpinās pasliktināties, neizslēdzu iespēju, ka atsevišķas iestādes uz laiku var apturēt savu darbu, kas tālāk var aizkavēt nekustamā īpašuma darījumu reģistrēšanu vai, piemēram, finansēšanas jautājumu risināšanu.
Jāpiebilst, ka nekustamā īpašuma darījumu reģistrācija aizņem vairākas nedēļas, tāpēc reālo vīrusa ietekmi statistiski varēsim analizēt tikai pēc mēneša vai vēlāk. Tomēr iespēju, ka darījumu skaits turpmākajos mēnešos būs zemāks tieši konkrētā vīrusa dēļ, es noteikti uzskatu par reālu. Pirmā praktiskā vīrusa pandēmijas ietekme nekustamā īpašuma potenciālo pircēju lēmumu pieņemšanā un uzvedībā jau ir fiksēta.
Tomēr jāatzīmē, ka nekustamā īpašuma darījumi un to apjoms nekādā veidā nav salīdzināms ar to, cik svarīga ir sava un līdzcilvēku veselība, drošība. Aicinu arī interesentus, kas vēlas aplūkot īpašumus, šajās dienās izvairīties no īpašumu apskatēm, ja ir aizdomas par saslimšanu un novērojami kaut mazākie simptomi. Jo ātrāk mēs panāksim, ka vīruss mūsu drošību vairs neapdraud, jo ātrāk zudīs neprognozējami, ar to saistīti riski.
Pāris nedēļu karantīnas režīms tomēr izklausās daudz labāk nekā daudzus mēnešus ilga nestabilitāte tirgos un teju katrā dzīves jomā.