Latvijas ekonomika līdz šim spējusi salīdzinoši veiksmīgi spītēt nelabvēlīgajam ekonomiskajam klimatam Eiropā un globālās izaugsmes palēninājumam. Saskaņā ar patlaban pieejamiem augstākas frekvences datiem un mūsu novērojumiem, Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šā gada otro ceturksnī varētu būt pieaudzis par 4,7%, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, vērtē bankas Citadele galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.
Šī prognoze ir ievērojami konservatīvāka nekā Db.lv atzina DNB bankas, SEB bankas un Swedbankas ekonomisti, kuri kopumā prognozēja, ka gada otrajā ceturksnī IKP salīdzinājumā ar šo pašu periodu pērn varētu būt pieaudzis par 5,4 – 5,7%.
«Izaugsmes sabremzēšanās no 6,9% šī gada pirmajā ceturksnī, mūsuprāt, skaidrojama ar salīdzinoši lēnāku apstrādes rūpniecības un nodokļu ieņēmumu izaugsmi. Bremzēšanās varētu būt manāma arī ceturkšņa ietvaros - sezonāli izlīdzinātais IKP pieaugums otrajā ceturksnī varētu būt būtiski zemāks nekā iepriekš, iespējams, pat tuvs nullei,» bankas analītiķu vērtējumu ieskicē Z. Vaikulis.
Pēc viņa teiktā, jau kādu laiku, un arī šī gada otrajā ceturksnī, galvenais Latvijas ekonomikas dzinējspēks, visticamāk, bijusi iekšzemes tirdzniecība – augot ar ātrumu aptuveni 7-8% gadā, tā veidojusi aptuveni 1,3 procenta punktus no kopējā izaugsmes cipara. Otro un trešo vietu pienesuma ziņā,pēc bankas ekspertu domām, dalījušas apstrādes rūpniecība un būvniecība (pēdējā vēl tikai pirms gada bija Latvijas ekonomikas rūpju bērns).
Eksperts uzsver, ka Latvija vairākus ceturkšņus pēc kārtas spēj demonstrēt salīdzinoši spēcīgāku ekonomikas sniegumu nekā pārējās Baltijas valstis. Viņaprāt, tas varētu būt skaidrojams ar salīdzinoši mazāku Latvijas ekonomikas «atvērtību», kā arī atsevišķiem, visdrīzāk, specifiskiem faktoriem, kas ļauj mums saglabāt atzīstamu jauno rūpniecības pasūtījumu dinamiku.
Saskaņā ar nupat publicēto provizorisko IKP novērtējumu, Lietuvas ekonomika otrajā ceturksnī gada griezumā augusi tikai par 2,1%. Visticamāk, ka arī Igaunijā krasais rūpniecības sektora sabremzējums atnesīs līdzīgu ciparu, uzskata Z. Vaikulis.
«Latvijas pirmā pusgada sniegums nenoliedzami vērtējams kā spēcīgs un pat pārsteidzoši labs, un šis jau notikušais fakts arī gadā kopumā ļaus uzrādīs salīdzinoši labu IKP rezultātu. Taču eirozona ieslīgst arvien dziļākos mīnusos, mūsuprāt, nav vairs tālu tas brīdis, kad arī Vācijas IKP dati rādīs stagnāciju vai pat recesiju. Savukārt Latvijā pēdējo mēnešu laikā vērojams eksporta dinamikas atslābums – pašreiz tas aug par aptuveni 5% gadā salīdzinājumā ar vairāk nekā 30% tempu gadu atpakaļ. Tāpēc mēs joprojām raugāmies ar piesardzību uz Latvijas ekonomikas perspektīvām tuvāko ceturkšņu laikā,» bankas skatījumu rezumē Citadeles eksperts.
Centrālās statistikas pārvaldes ātrais aprēķins par Latvijas ekonomisko izaugsmi tiks publicēts rīt.