Ņemot vērā lielo pieprasījumu, Latvijā, Cēsīs, iecerēts atvērt skaņu plašu rūpnīcu, otrdien vēstīja LNT raidījums 900 sekundes.
Mango Vinyl Press pārstāve Sabīne Brice skaidro, ka viņai ar domubiedriem šāda iecere radās jau pirms diviem gadiem. Pirmās plates iecerēts iespiest jau šī gada otrajā pusē, un galvenais ierocis būšot kvalitāte, kas lielā pieprasījuma dēļ ir ļoti kritusies citās rūpnīcās.
«Šī te vinila ražošana ir ļoti delikāts process, kas pielīdzināms amatniecībai. Līdz ar to mēs ļoti fokusējamies uz to, lai mēs būtu spējīgi ražot kvalitatīvu preci, kas ir mūzu galvenais fokuss,» norādīja Brice.
Jaunajai skaņu plašu ražotnei ir piesaistīti arī bijušās skaņu plašu rūpnīcas Melodija speciālisti. Konkurenti, ka darbojas Igaunijā, Mango Vinyl Press kompāniju nebiedējot, jo galvenais noieta tirgus būs Eiropa un ASV, kur pieprasījums stipri pārsniedz kvalitatīvu skaņu plašu piedāvājumu.
Tendences pasaulē kopumā liecina, ka vinila ierakstu popularitāte pieaug ļoti strauji. Vinila rūpnīcas pircēju pieprasījumam netiek līdzi.
«Rūpnīcas vairs nespēj saražot pieprasīto, un milzīgās rindās ir jāstāv. Tiek atvērtas jaunas rūpnīcas, nupat atvērta rūpnīca Tartu, Igaunijā, kur arī jau ir rinda,» zināja stāstīt mūzikas apskatnieks, skaņu plašu kolekcionārs Uldis Rudaks.
Viņš uzskata: tie cilvēki, kuriem mūzika nav svarīga un tā ir tikai fons, arī plate nav vajadzīga. Bet tie, kuri tiešām mīl mūziku, arvien vairāk un vairāk pievēršas vinila formātam.
Pie skaņu platēm arvien biežāk atgriežas ne tikai klausītāji, bet likumsakarīgi arī mūziķi. Grupa Dzelzs vilks pirms dažām nedēļām izdeva 25 gadu jubilejas izlasi skaņu platē, kas iespiesta Igaunijā. Sākotnēji grupas iekšienē bijusi diskusija par vinila plates nepieciešamību, taču beigās nolemts, ka skaņu platei jābūt.
«Tas ir citādi nekā CD, netiek tik daudz spiesta tā skaņa, viņa skan daudz elpojošāk un dzīvāk,» sprieda grupas “Dzelzs vilks” dalībnieks Juris Kaukulis.
Savukārt naktsklubu dīdžeji jau sākuši izmantot tādu jauninājumu kā digitālās vinila plates. Tomēr Rīgas DJ skolas pasniedzējs Kaspars Dabra (DJ Dub:ra) norāda, ka jaunie dīdžeji plates izvēlas arvien retāk, jo vēlas mācīties uz kaut kā mazāka. Pēc viņa vārdiem, šis ir diezgan liels pasākums - jānes uz ballīti arī plašu atskaņotāji.
Ārzemēs aizvadītais gads vinila plašu ierakstu izdevējiem un tirgotājiem bijis ļoti veiksmīgs - kompaktdisku pārdošanas apjomi arvien krītas, bet pārdoto vinila plašu skaits strauji pieaug. Lielbritānijā pagājušajā gadā pārdoti 3,2 miljoni albumu vinila formātā, kas ir par 53% vairāk nekā 2015.gadā. Salīdzinājumam - pirms desmit gadiem Lielbritānijā tika pārdoti vien 200 000 jaunu vinila ierakstu.