Atsevišķi energoietilpīgie Latvijas uzņēmumi energoizmaksu dēļ tuvojas «sarkanajai līnijai», aiz kuras tie varētu vērtēt, vai ir vērts turpināt darbību Latvijā, sacīja Būvmateriālu ražotāju asociācijas izpilddirektors Leonīds Jākobsons, komentējot koalīcijas vienošanos elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumu reformu atlikt par gadu.
Viņš atzinīgi vērtēja Ekonomikas ministrijas darbu, saprotot apstrādes rūpniecības uzņēmumu lomu valstī un šādu reformu virzot, lai «nebūtu nākamais Liepājas metalurgs».
Jākobsons atzīmēja, ka pašreizējā obligātā iepirkuma sistēmā atbalstīti tiek «daži izredzētie» un pārējie par to samaksā, tostarp īpaši sāpīgi to izjūt energoietilpīgie uzņēmumi, kuriem energoizmaksas veido būtisku daļu kopējā izmaksu struktūrā.
Pēc viņa teiktā, atsevišķi lielie elektroenerģijas patērētāji tuvojas «sarkanajai līnijai», aiz kuras tie varētu vērtēt, vai darbību Latvijā turpināt. Vienlaikus jau tagad energoietilpīgās kompānijas bikli investē Latvijā, nereti izvēloties to darīt ārzemēs.
«Ir pēdējais laiks šos jautājumus risināt,» uzsvēra asociācijas izpilddirektors.
Tāpat viņš norādīja, ka, pazūdot lieliem elektroenerģijas patērētājiem no Latvijas, kopējais apmērs, kuru visiem lietotājiem vajadzēt samaksāt saistībā ar obligāto iepirkumu, jau nemainās - tas tikai pieaug, ja ir mazāk patērētāju.
Aģentūra LETA jau rakstīja, ka grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, kas nolūkā atbalstīt energointensīvos uzņēmumus paredz diferencēt galalietotāju OIK maksājumus pēc pieslēguma jaudas un patēriņa apmēra, varētu stāties spēkā 2018.gadā, nevis 2017.gadā, kā plānots iepriekš.
Šāda vienošanās panākta starp koalīcijas partneriem.