Kredītiem likmes ir būtisks faktors, bet nav pats būtiskākais. Tirgū iepriekš tika dempingots ar likmēm, jo pārdošanas potenciāls bija zems, vieglāk bija pārdot zemo likmi, jo tad nevajag smadzenes, savu viedokli intervijā DB pauž Nordea bankas pirms dažiem mēnešiem jaunievēlētais valdes loceklis un bankas korporatīvo darījumu departamenta jaunais vadītājs Jānis Buks.
«Pārdošu pa 0,1% zemāk, nevis mēģināt argumentēt, kāpēc vajadzētu maksāt 0,3% vairāk, nekā viņam. Lai profesionāli argumentētu, vajag zināšanas, bet, ja nav, tad vienīgais, ko pārdod, ir likme. Nordea nav lētākā banka un nebūs,» atzina Buks.
Kādas likmes bija iepriekšējos pāris gados un kā būs turpmāk?
Pērn likmes bija augstākas, kas ir loģiski, jo bija pieaudzis valsts risks, kas jāiekļauj izcenojumā.
Šobrīd neredzu pamatu tam, ka likmēm vajadzētu samazināties, jo tās ir adekvātas. Tas, kas bija pirms krīzes, bija neadekvāts izcenojums šim tirgum, riskam šajā tirgū. Normāli būtu, ja pašreizējās likmes būtu nedaudz augstākas, riskam jābūt iecenotam, jo nav mums diemžēl Zviedrijas vai Norvēģijas risks un ar to ir jārēķinās. Vēl par kritērijiem runājot, kredīta izsniegšana atkarīga arī no tā, cik intensīvas attiecības klientam ir ar banku. To mēs esam skaidri definējuši. Ja gribi aizņemties 2 miljonus, tad nāc pie mums ar visu biznesu, sāc saviem darbiniekiem algas pārskaitīt caur Nordea banku, caur mums sāc laist apgrozījumus. Kādreiz tas nebija tik strikts nosacījums.
Kā vērtē bankas darbības rezultātus šogad pirmajā ceturksnī?
Korporatīvā biznesa segmentā pirmajā ceturksnī bijis būtisks no jauna izsniegto kredītu pieaugums. Uzņēmējiem izsniedzām 28 miljonus latu, kas ir divas reizes vairāk nekā pērn pirmajā ceturksnī. Turklāt pozitīvi, ka mums jau šobrīd ir apstiprināti darījumi par apjomīgām summām.
Cik tas ir?
Mums procesā ir kredīti uzņēmējiem kopumā par summu, kas rakstāma ar deviņciparu skaitli. Tie ir apstiprināti kredītkomitejās, bet gaida līgumu parakstīšanu vai gaida izmaksu, ķīlu reģistrācijas un tamlīdzīgi. Jāsaka, ka tas, kas notiek šobrīd, ir aptuveni pirms sešiem astoņiem mēnešiem sākts darbs. Pagājušā gadā uzņēmējiem kopumā izsniedzām 108 miljonus latu. Šogad Nordea bankai ir ambiciozi mērķi - uzņēmumiem aizdevumos esam gatavi izsniegt divas reizes vairāk nekā pagājušajā gadā. Mērķiem jābūt ambicioziem, bet arī ar zināmu reālismu. Šis mērķis ir reāls, jo sen neesmu naivs, ir zināms rūdījums.
Kādi uzņēmumi šobrīd pieprasa kredītus?
Vienas dominējošās nozares, kā kādreiz bija nekustamie īpašumi, šobrīd nav. Ir daudz dažādas nozares, tajā skaitā noteikti ir kokapstrāde, kas perfekti izdzīvoja krīzes laikā, ar ļoti labiem finanšu rādītājiem. Atjaunojamā enerģija arī, kur ir daudz apstiprināšanai iesniegti projekti. Ir arī tranzīts, ostas, arī būvniecība. Mums ir pāris tiešām labi attīstības projekti, arī uz dzīvojamām platībām. Uzņēmēji ir gatavi ieguldīt, viņiem ir pieredze, viņi konkurē. Tirgus mostas, arī dzīvojamo telpu tirgus mostas, jo patiesībā sāk trūkt kvalitatīvs piedāvājums ar esošiem jauniem projektiem. Tas ir mīts, ka nenormāli daudz saceltas mājas.
Uzņēmumi aizņemas ilgtermiņa vai īstermiņa kredītus?
Īstermiņa aizdevumi kopējos aizdevumos veido aptuveni 30 – 35% un pārējie ir ilgtermiņa aizdevumi uz pieciem līdz pat astoņiem gadiem. Pieprasījuma pieaugums pēc kredītiem, manuprāt, ir loģisks jo divus gadus vai pat vairāk nekas netika ieguldīts, nekas netika darīts. Daudzos gadījumos tiek atjaunotas tehnoloģijas, kuru dzīves laiks parasti ir pieci gadi. Tā kā divus gadus nekas nenotika, tagad nepieciešamība pēc jaunām tehnoloģijām patiesībā ir pat varbūt divas reizes lielāka. Tehnoloģiju nepieciešamība ir arī iemesls, kāpēc līzinga tirgus mostas un aug pat straujāk nekā banku tirgus. Arī autotransports ir jāmaina.
Pieaugums nosacīti ir sākuma stadijā, vai tas bija tāds vienreizējs uzrāviens?
Sākuma stadijā, manuprāt. Ir nozares, kas vēl nedemonstrē skaistus ciparus, bet arī lielu kritumu nedemonstrē. Atsevišķas nozares, piemēram, būvniecība uzrādīja kritumu, bet tas ir īstermiņa kritums. Šoreiz esmu optimisma pilns.
Attīstītāji, kas šobrīd ņem kredītus, ir ar pieredzi?
Jā, turklāt viens no pamata kritērijiem kredīta saņemšanai ir tas, ka jābūt zināšanām, pieredzei, pašu līdzekļiem. Daudzi tagad to lēnā garā sāk akceptēt, lai tas ir grūti pēc labiem gadiem, kad varēja dabūt finansējumu 100% un vairāk apjomā. Tagad līdzdalībai diemžēl vai par laimi jābūt 20 - 30%. Un tā tas arī būs. Šajā ziņā Nordea kredītpolitika nav mainījusies, tāpēc arī bankai bija divas reizes mazāki kredītu zaudējumi nekā vidēji tirgū. Bet vispār Latvijā ir arī veiksmīgi attīstītāji, nav tikai neveiksmīgi.
Tie nav iepriekš bankrotējuši un tagad cēlušies no pelniem?
Nē, tie nav fēniksi. Viņi izgājuši cauri krīzes posmam, daudzi, manuprāt, ieturēja pauzi, bet tagad mostas, tāpēc arī sākas attīstība.
Jauni kredītu darījumi vēl nekompensē vecos darījumus?
Mums jaunu kredītu vēl ir nedaudz mazāk nekā summas, ko atmaksā par iepriekš izsniegtajiem kredītiem. Bet plānojam, ka līdz gada beigām būsim nelielā plusā – līdz 5% kredītportfeļa pieaugums. Vēl ir tāda lieta, ka Nordea bankai pēdējā laikā ir daudz klientu, kas pārnāk no kolēģu bankām, refinansējas, jo acīmredzot kolēģu reakcija krīzes laikā bijusi, iespējams, neadekvāta.
Cik tādu refinansēšanas gadījumu šogad Nordea banka prognozē?
No pirmajā ceturksnī izsniegtajiem kredītiem tādu ir salīdzinoši neliela daļa, bet no apstiprinātajiem kredītiem diezgan liela un šogad kopumā tie varētu būt 10% no visiem izsniegtajiem kredītiem.
Domāju, ka ekonomika lēnām atmostas, bet nebūs tā, kā bija 2007. un 2008. gados. Šī ilūzija cilvēkiem jāatmet, attīstība būs daudzi lēnāka, bet sabalansētāka. Jā, varbūt ne visiem iemesls optimisma, bet, ja skatās 3- 5 gadu perspektīvā, viss būs ļoti labi.