Bjorka, Īslandes megazvaigzne un slavenākā pilsone, uzsākusi jaunu misiju: glābt ziemeļvalsts dabas resursus no plēsonīgiem investoriem, raksta swedishwire.com.
44 gadus vecā dziedātāja, dziesmu autore un aktrise uzsākusi kampaņu, un viņas pirmais mērķis ir Kanādas Magma Energy, kas ir spērusi soļus, lai pārņemtu HS Orka, Īslandes lielāko privātajiem īpašniekiem piederošo enerģētikas uzņēmumu, kas izmanto vienu no salas vērtīgākajiem dabas resursiem: ģeotermālo enerģiju.
Ja Orka tiks pārdota, kā uzskata Bjorka, tas varētu bruģēt ceļu starptautiskajiem uzņēmumiem uz iespēju gūt vieglu peļņu, izmantojot Īslandes dabas resursus.
Kanādas grupa «pēta, vai tā varētu iegādāties visus Īslandes enerģijas avotus», intervijā AFP stāstījusi māksliniece, piebilstot, ka kompānija «jau ir izrādījusi interesi iegādāties vismaz piecas citas enerģētikas kompānijas Īslandē».
Savukārt Magma Energy šo informāciju noliedz. «Mūsu mērķis ir tikai viena daļa vienā enerģētikas kompānijā,» sacījis Magma Īslandes vienības vadītājs Asgeirs Marheirsons (Asgeir Margeirsson), akcentējot, ka «pašreizējās debates ir pilnas ar maldinošu un kļūdainu informāciju».
Pretinieki apsūdz Magma par Īslandes ekonomiskā sabrukuma seku izmantošanu savā labā. Bjorka norādījusi, ka Magma sadarbojas ar Starptautisko Valūtas fondu un uzpērk enerģijas avotus valstīs, kurām draud bankrots. Arī šīs apsūdzības kompānija noliedz.
«Komentārs par Magma ciešo sadarbību ar Starptautisko Valūtas fondu ir nepatiess. Magma nav saņēmusi finansējumu no SVF,» apgalvojusi kompānijas korporatīvo komunikāciju vadītāja Kanādā Alisone Tomsone (Alison Thompson).
Kā vēsta swedishwire.com, neskatoties uz augošajiem protestiem, Kanādas firma ieguva aptuveni 44% Orka akciju un plāno iegādāties vēl 55%, tādējādi palielinot savu daļu līdz aptuveni 99%.
Bjorka nosodījumu par uzņēmuma pārņemšanu paudusi ar atklātām vēstulēm medijiem. Jūlijā viņa sasauca preses konferenci, mudinot rīkot referendumu par ārvalstnieku īpašumtiesībām uz enerģijas resursiem.
Magma Orka pārņemšanas darījumu bija plānojusi noslēgt līdz jūlija beigām, bet bija spiesta to atlikt, jo Īslandes valdība paziņoja par šī darījuma izmeklēšanu.
Firmas vadītājs Ross Bītijs (Ross Beaty) paziņojis, ka Bjorkai pašai vajadzētu iegādāties Orka akcijas, lai nodrošinātu uzņēmuma nākotni. Savukārt dziedātāja atbildējusi, ka, pēc viņas domām, šo uzņēmumu vispār nedrīkst privatizēt, un tas ir jāatdod Īslandes iedzīvotājiem.