Siera ražošana Ogrē pazīstamajam ēdināšanas uzņēmumam SIA Malevss no drošības spilvena krīzes gados kļuvusi par būtisku biznesu, kas ļauj iekarot popularitāti Latvijā un ārpus tās robežām, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Sierštelles siers, uz kura iepakojuma tiek atgādināts par senā peldu kūrorta tradīcijām, veicina arī lepnumu par savu novadu un nes Ogres vārdu Latvijā un ārvalstīs. Tas uzņēmuma dibinātājam un valdes priekšsēdētājam Mārim Legzdiņam ir svarīgi – viņš tūrisma veicināšanā saskata kādreiz populārā kūrorta un pēcāk trikotāžas ražošanas pilsētas attīstības iespējas.
Loģiska ķēdīte
Malevss dibināts 1994. gadā un sākotnēji nodarbojies ar pārtikas vairumtirdzniecību. Ļoti drīz saprasts – nepieciešams arī savs veikals. «Tas ļāva nopelnīt nedaudz vairāk,» pirmsākumus atminas M. Legzdiņš. Nākamais solis bija pievēršanās ēdināšanai, «jo darbinieki gribēja ēst. 1995. gadā uztaisījām diennakts bistro, kas bija diezgan populārs Ogrē, tajā bija frī kartupeļi un giross – tāds bija tā laika pieprasījums –, pie mums brauca ātrās medicīniskās palīdzības ekipāžas ēst. Uztaisījām arī mazu vasaras dārziņu. Viss bija miniatūrs, salīdzinot ar šo brīdi, taču, izejot tam cauri, sapratu, ka ēdināšana ir interesantāks bizness par tirdzniecību. Turklāt pārtikas veikalus jau sāka pārņemt ķēdes, ar kurām konkurēt bija bezcerīgi,» tā M. Legzdiņš. Pirmā restorāna izveidei Ogrē viņš izlēma pirkt ēku, nevis turpināt darboties nomātās telpās. Izvēle krita par labu vēsturiskai ēkai stratēģiskā vietā – līdzās stacijai un autoostai, kur ir liela cilvēku plūsma. Pirmskara gados tur bija dzīvojamais nams un veikals, pēc kara – milicija, cietums un atskurbtuve, no kā arī aizgūts restorāna nosaukums Policijas akadēmija ‘98. Kad M. Legzdiņš ēku 1997. gadā nopirka, tā jau apmēram desmit gadu stāvēja tukša un bija avārijas stāvoklī. «Bija tikai sienas un daļa no jumta, ne logu, ne durvju nebija,» viņš atminas. Tas gan nebiedēja un jau 1998. gadā durvis vēra restorāns, ēkā darbojās arī kafejnīca. Cilvēku interese par jauno restorānu bija liela, noprotams no fotogrāfijas, kas uzņemta atklāšanas dienā un joprojām rodama uz M. Leg zdiņa galda.
Restorāns un kafejnīca namā darbojas joprojām, lai gan konkurence pa šiem gadiem ir būtiski mainījusies.
Siers drošībai
Siera ražošanai uzņēmums aktīvi pievērsās krīzes gados. Periodā, kad valsts attīstījās pēc «gāzi grīdā» principa, strauji auga arī Malevss, tādēļ 2006. gadā tika nolemts paplašināt ražošanas telpas. Taču, tā kā ēka ir vēstures piemineklis, ar piebūves saskaņošanu un būvdarbiem tik raiti nevedās, un, kad telpas 2008. gadā bija uzbūvētas, sākās krīze. Ko darīt tālāk? Uzņēmuma apgrozījums strauji kritās, jo ēdināšana ir pakalpojums, no kura, samazinoties ienākumiem, cilvēki var atteikties. Vajadzēja atrast produktu, ko ražot regulāri, kas radītu uzņēmumam drošības spilvenu. Tā radās fiksa ideja – ražot mīksto sieru. Jau vairākus gadus uzņēmums to ražoja mazos apjomos – pašu lietošanai, sadarbības partneriem, draugiem. Konditorejas ceha vajadzībām būvētās telpas, piesaistot bankas un ES līdzekļus, tika aprīkotas ar nepieciešamām iekārtām. Pērn uzņēmums ražošanas aprīkojumu vēl paplašināja, atkal piesaistot ES līdzekļus. Tagad M. Legzdiņš atzīst – vēl gads vai divi un vajadzēs arī plašākas telpas.
Visu rakstu Restorāna un sierotavas sinerģija lasiet 8. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.