Mobilo sakaru operators BITE uzsācis ieviest tīklā mazjaudas platjoslas tehnoloģiju standarta risinājumu Narrowband Internet of Things (NB-IoT), tā liekot pamatus pirmajam lietu interneta tīklam Latvijā. Uzsākti arī pirmie tehnoloģijas testi sadarbībā ar uzņēmumu «Teliko».
Lai gan lietu interneta attīstība tiek cieši saistīta ar 5G tehnoloģiju, jau šobrīd ir pieejamas ierīces, kas spēj apmainīties ar informāciju savā starpā, sniedzot priekšrocības saviem lietotājiem, piemēram, viedie gāzes un ūdens skaitītāji, atkritumu konteineri u.tml. To skaits nepārtraukti palielinās, uzsver mobilo sakaru operators. Jaunākās ekspertu prognozes liecinot, ka līdz 2025.gadam pasaules tirgū būs pieejami vairāk nekā 75 miljardi savienoto ierīču.
«Ikdienā redzam, ka arī savienoto ierīču lietojums strauji palielinās – BITES tīklā šādās ierīcēs aktīvi tiek izmantota jau katra sestā SIM karte. Lieliski apzināmies, ka pilnvērtīgai šo ierīču darbības nodrošināšanai nākotnē būs nepieciešama ne vien lielāka datu pārraides jauda, bet arī bezvadu tīkls, kas atbalsta to darbību. Tāpēc sadarbībā ar mūsu stratēģisko partneri tīkla attīstībā – tehnoloģiju gigantu «Huawei» – esam sākuši aprīkot BITES tīklu ar NB-IoT risinājumu, tā sperot soli pretī viedpilsētu idejas īstenošanai,» norāda BITES vadītājs Kaspars Buls.
Pašlaik ar NB-IoT risinājumu aprīkota viena BITES bāzes stacija Rīgā. Tuvāko nedēļu laikā ar to tiks aprīkotas vēl aptuveni desmit bāzes stacijas gan Rīgā, gan reģionos, tā nodrošinot iespēju izmēģināt šī tīkla priekšrocības plašākam interesentu lokam. BITES tīkla infrastruktūra ir sagatavota tā, lai jau nākamā gada sākumā NB-IoT risinājumu ieviestu visā operatora tīklā, nodrošinot lietu interneta pārklājumu visā Latvijas teritorijā.
Nule kā uzsākti arī NB-IoT risinājuma testi reālajā vidē sadarbībā ar vietējo uzņēmumu «Teliko», kas specializējas inteliģentā ielu apgaismojuma vadības, attālinātās energo skaitītāju nolasīšanas ierīču un energo tīkla uzraudzības sistēmu radīšanā, attīstīšanā un ražošanā.
Proti, ar viedajiem sensoriem, ir aprīkotas pirmās trīs ielu apgaismojuma laternas VEF teritorijā Rīgā. Šo «Teliko» sensoru darbība ir vērsta uz efektīvu resursu izmantošanu, tāpēc tie ļauj attālināti kontrolēt gan katru gaismekli atsevišķi, gan arī visu apgaismes sistēmu kopumā – ieslēgt un izslēgt, regulēt gaismas intensitāti, LED gaismekļa leņķi, siltuma līmeni, elektrības patēriņu, noteikt tā darba stundas u.tml. Tāpat sensori reaģē uz kustību: ja tuvumā ir cilvēks vai brauc automašīna, gaisma kļūst spilgtāka, ja neviena nav – blāvāka.
NB-IoT risinājumu sākuši ieviest arī tādi pasaulē zināmi mobilo sakaru operatori kā «AF&T», «China Mobile», «DNA», «Elisa», «Orange», «T-Mobile», «Turkcell», «Verizon», «Vodafone» u.c.