Ļoti liela daļa pasaulē populāru apģērbu zīmolu, piemēram, Hennes & Mauritz AB (H&M), Benetton, Primark, Wal-Mart, savu produkciju ražo Āzijas valstīs, un šajā kontekstā izskan pārmetumi Rietumvalstu uzņēmumiem par sliktajiem darba apstākļiem, kādos jāstrādā Āzijas valstu iedzīvotājiem, kā arī lielo negadījumu skaitu, tostarp letālu - pēdējā pusgada laikā Bangladešas ražotnēs miris vairāk nekā tūkstotis strādājošo, ziņo Reuters.
Ziņu aģentūra Reuters fotogrāfijās iemūžinājusi darbu Āzijas valstu apģērbu ražotnēs.
Piemēram, Indijas pilsēta Tirupura savu ražotņu dēļ ieguvusi palamu «dolāru pilsēta», jo ik gadu no pilsētas tiek eksportēti trikotāžas izstrādājumi un adījumi divu miljardu ASV dolāru apjomā.
Indijas un citu Dienvidāzijas valstu rūpnīcas cer sagaidīt pasūtījumu pieplūdumu pēc tam, kad, nogalinot vairāk nekā tūkstoti strādājošo, sabruka Hennes & Mauritz, Benetton un citu pasaulē atpazīstamu zīmolu apģērbu ražotne Bangladešā, liekot kompānijām izskatīt iespēju pārcelt rūpnīcu uz kādu citu vietu.
Tomēr rūpnīcu pārstāvji Vjetnamā, Kambodžā, Indonēzijā, Šrilankā un Indijā atzīst, ka vismaz pagaidām starptautiskie apģērbu zīmoli interesi par ražotņu izveidošanu šajās valstīs nav izrādījuši.
Runājot par ražošanas izmaksām, Bangladeša ir Āzijas valstu līdere – tajā ražošana notiek par viszemākajām cenām.
Jau rakstīts, ka Bangaladešā pēdējo sešu mēnešu laikā, sabrūkot apģērbu ražotnēm, gājuši bojā vairāk nekā 1,2 tūkstoši strādājošo. Tādēļ ASV un Eiropas kompānijas nolēmušas sākt pārbaudes šajās ražotnēs. Eiropas starptautiskā ražošanas nozares arodbiedrība IndustriALL vēlas panākt, lai lielās kompānijas noslēgtu līgumu, kurā apņemtos izstrādāt noteiktus ugunsdrošības un celtniecības standartus, kas būtu jāievēro to meitasuzņēmumiem Bangladešā. Līdz šim šādu vienošanos atbalstījuši vairāki lielie Eiropas apģērbu ražotāji, kā, piemēram, Marks & Spencer, Inditex un H&M.
Tikmēr ASV mazumtirdzniecības milzis Wal-Mart paudis uzskatu, ka daudz efektīvāk ir veikt regulāras pārbaudes savās Bangladešas ražotnēs. Kompānija patlaban arī ir sākusi apjomīgas pārbaudes savās 279 Bangladešas piegādātāju ražotnēs.
Aprīlī netālu no Bangladešas galvaspilsētas Dakas sabruka apģērbu šūšanas komplekss. Negadījumā bojā gāja vairāk nekā 1000, bet ievainojumus guva 2,5 tūkstoši cilvēku. Pēc katastrofas izskanējusi pret apģērbu kompānijām vērsta kritika, kas saistīta ar to, ka tās neinteresējas par apstākļiem savās ražotnēs Bangladešā. Sabrukušajā ēkā tika šūti apģērbi pēc tādu kompāniju kā Benetton, Primark, Wal-Mart u. c. pasūtījuma.
#10/13
Apģērba ražošana Bangladešā, kas izmaksu ziņā ir līdere starp Āzijas valstīm