Swedbank izmantojusi apšaubāmu shēmu, lai ātrāk panāktu nekustamo īpašumu attīstītājas SIA Rietumu krasts maksātnespēju.
Tā iebildumos tiesai norādījis SIA Rietumu krasts pārstāvis, uzņēmējs Ivars Kesenfelds. Swedbank kā nodrošinātais kreditors saskaņā ar likumu nedrīkst ierosināt parādnieka maksātnespēju, taču banka cedējusi daļu no parāda savam meitas uzņēmumam Swedbank līzings, un tas kā nenodrošinātais kreditors iesniedzis tiesā prasību, Db.lv uzzināja tiesā.
2005. gadā Swedbank aizdevusi parādniekamvairāk nekā 4 miljonu eiro aizdevumu, bet 2009. gadā parādnieks sācis kavēt pamatsummas un procentu maksājumus. Šī gada 28. jūnijā noslēgts cesijas līgums, ar kuru banka 25 tūkstošus eiro no kopējās parāda summas cedējusi Swedbank līzings, kas septembrī vērsās tiesā ar prasību atzīt SIA Rietumu krasts maksātnespēju. Liepājas tiesas tiesnese atzina, ka tiesu struktūrā pastāv debates par šādu bankas rīcību, jo cesiju likums neaizliedz, taču strīdīga ir situācija, kad parāds cedēts nodrošinātā kreditora meitasuzņēmumam.
Tomēr tiesas ieceltais administrators Nauris Durevskis uzskata, ka uzņēmumam tik un tā ir maksātnespējas pazīmes - tā pašu kapitāls ir negatīvs, turklāt tas bijis negatīvs jau 2009. gada 31. decembrī, kā to rāda gada pārskats. Uzņēmumam ir ap 6,1 miljonu latu vērti aktīvi (saskaņā ar kadastrālo vērtību, jo tirgus vērtējuma nav), taču kreditoru prasījumu summa ir ap 6,5 miljoniem latu. Turklāt SIA Rietumu krasts ir sociālā nodokļa parāds kopš šī gada februāra – 106 lati. Administrators tiesai lūdz atzīt SIA Rietumu krasts maksātnespēju no 2009. gada 31. decembra, bet par parādnieka pārstāvi noteicis Ivaru Kesenfeldu. Tiesa spriedumu paziņos pirmdien, 25. oktobrī.
Šajā pašā datumā tiesa paziņos arī spriedumu prasībā atzīt SIA Rietumu krasts mātesuzņēmuma SIA MIG holdings maksātnespēju. MIG holdings 2006. gadā galvojis uzņēmuma Hotels Development Group (vēlāk Elefant Hotels, bet tagad maksātnespējīgais uzņēmums V.B.O.) ņemto aizdevumu 13,1 miljona eiro apmērā, kura saistības parādnieks pārtraucis kārtot.
No galvotāja - MIG holdings banka pieprasījusi nokārtot parādsaistības, bet kompānija to nav izdarījusi. SIA MIG holdings iesniedzis pieteikumu par savu maksātnespēju, jo kopš šā gada marta nav veicis darbinieku sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kā arī nespēj pildīt parādsaistības. Kopējās MIG holdinga parādsaistības nepārsniedz bilances aktīvu vērtību, kas ir aptuveni 21 miljons latu. Taču aktīvos iekļauti kompānijai piederošie nekustamiem īpašumi, kuru vērtība pēdējā gada laikā varētu būt mazinājusies, uzskata Swedbank pārstāvis Ivars Pommers.