Investējot 30 miljonus eiro, Latvijā tuvākajos gados taps Baltijas Biomateriālu ekselences centrs.
Rīgā 29. janvārī svinīgi tiks atklāts Baltijas Biomateriālu ekselences centra (Baltic Biomaterials Centreof Excellence, BBCE) projekts,kas tiks īstenots Eiropas Savienības(ES) programmas Apvārsnis 2020 ietvaros.
BBCE nodrošinās pilnu biomateriālu attīstības ciklu, sākot no idejas laboratorijā līdz pat klīniskam pielietojumam,īpašu uzmanību veltot jauniem materiāliem kaulaudu atjaunošanai,mutes, sejas un žokļu ķirurģijai, ortopēdijai u.c. jomām. Kopējās investīcijas BBCE projektā ir 30 miljoni eiro, no tiem teju astoņi miljoni eiro zinātniskajam aprīkojumam un BBCE ēkas būvniecībai Rīgas Tehniskās universitātes (RTU)studentu pilsētiņā Ķīpsalā.
BBCE mērķis ir zinātniskā ekselence, kā arī Latvijā radīt kritisko masu ar izglītotiem cilvēkiem medicīnas ierīču izstrādes un ražošanas nozarē, tādējādi attīstot biomateriālu rūpniecību, saka BBCE vadītājs,RTU profesors Jānis Ločs.
Fragments no intervijas
Kas būs pirmie jaunizveidotā ekselences centra projekti?
Mēs nesākam no nulles. RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu un attīstības centrā šobrīd tiek veikti seši pēcdoktorantūras projekti, trīs starptautiskie Eiropas līmeņa projekti. Nebūs tā, ka tiks pārgriezta svinīgā lentīte un pievienosies jauni cilvēki, viņi jau ir iesaistījušies dažādos pētījumos. BBCE ietekmēs visu esošo un nākotnes projektu realizāciju. Tiks izstrādāta stratēģija,ko publicēt, ko nepublicēt, kurā brīdīir potenciāls idejas patentēt u.c. 60% no Rīgas Rūdolfa Cimdiņa Biomateriālu un attīstības centrā strādājošajiem zinātniekiem ir doktora grāds, katram ir zinātniskā karjera un ambīcijas, jebkurā brīdī šie pētnieki var izlemt aizbraukt uz kādu citu valsti. Mums ir jāspēj nodrošināt viņu projektu pēctecība.
Kādu nozaru uzņēmumi tiks iesaistīti inovāciju ieviešanā?
Sadarbība ar medicīnas ierīču ražotājiem Latvijā jau ir sākusies, esam tos iesaistījuši arī starptautiskajos projektos,bet diemžēl tie nebija sekmīgi. Mums ir kopīgi projekti ar uzņēmumiem no Itālijas, Lietuvas un Francijas. BBCE izstrādās implantmateriālus, kas varēs aizstāt cilvēka bojātos audus. Šādas “rezerves daļas” plānots ražot rūpnieciski.
Kas tās būs par “rezerves daļām”?
Piemēram, kalcija fosfāta keramiskie materiāli kaulu implantiem, kurus izmanto sejas un žokļu ķirurģijā, kā arī materiāli ostoporotisko lūzumu fiksēšanai,ko izmanto ortopēdijā. Tiek izstrādāti arī implantmateriāli, ko izmanto kosmētiskajā medicīnā dažādu iedzimtu defektu novēršanai vai ķermeņa formu korekcijai. Šobrīd strādājam pie jaunas tehnoloģijas – ja mums paveiksies, iespējams,pēc kāda laika tā būs revolūcija stomatoloģijā.
Visu rakstu lasiet žurnālā "Dienas Bizness".
Abonējiet, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās.