Maksātnespējīgi tiesneši atšķirībā no notāriem un advokātiem var turpināt pildīt amata pienākumus. Advokatūras un notariāta likums paredz, ka šo profesiju pārstāvji nedrīkst būt personas, kuras tiesa atzinusi par maksātnespējīgiem parādniekiem.
Tomēr paši tiesneši ir citās domās. Ētikas komisija nonākusi pie secinājuma, ka tiesneša, kurš nonācis maksātnespējīgas fiziskas personas stāvoklī, statuss ir savienojams ar tiesneša kā amatpersonas statusu. Nosakot, ka tiesnesim, kurš nonācis šādā stāvoklī, sevi ir jāatstata no lietu izskatīšanas, kas attiecas uz parādsaistību un maksātnespējas jomu. Jāpiebilst gan, ka patiesi likumā «Par tiesu varu» vai kādā citā likumā nav noteikts, ka maksātnespējīgas fiziskas personas stāvoklis nav savienojams ar tiesneša kā amatpersonas statusu.
Šis jautājums kļuvis aktuāls, kad pagājušajā gadā Tiesnešu ētikas komisijā ar lūgumu sniegt skaidrojumu par to, vai tiesneša, kurš algu samazinājuma dēļ, nonācis maksātnespējīgas fiziskas personas stāvoklī, statuss ir savienojams ar tiesneša kā amatpersonas statusu, bija vērsies kāds tiesnesi.
Bijušais tieslietu ministrs, šobrīd zvērināts advokāts Gaidis Bērziņš norāda, ka maksātnespēja uzreiz nenozīmējot objektivitātes trūkumu, tomēr viņš vērš uzmanību uz to, ka pēc fiziskās personas maksātnespējas pasludināšanas parādnieks zaudē tiesības rīkoties ar visu savu mantu. Šīs tiesības iegūst administrators. Tāpēc var runāt par parādnieka daļējas rīcībspējas ierobežošanu. Viņaprāt, šāds stāvoklis tieši var ietekmēt tiesneša «neatkarības» principu.
Savukārt profesore Sanita Osipova uzsver, ka situācija, kurā tiesnesis, kurš ir atzīts par maksātnespējīgu, turpina pildīt savus pienākumus esot absurda, jo tiesnešu materiālā pastāvība esot pamatā tam, lai tiesnesis varētu būt objektīvs.
G.Bērziņš atzīmē, ka maksātnespēja ir sava veida «otrā iespēja», tomēr tas nenozīmējot, ka atbrīvojoties no parāda saistībām, personu kādā laika periodā nevarētu pakļaut noteiktiem ierobežojumiem, piemēram, noteiktu laiku ieņemt kādus amatus. Līdzīga situācija esot vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Anglijā. Zvērināts advokāts un advokātu padomes loceklis Saulvedis Vārpiņš norāda, ka nevar viennozīmīgi atbildēt, vai tiesnesis, kurš atzīts par maksātnespējīgu būtu jāatstāj amats pavisam. Iespējams, ka viņa darbību vajadzētu apturēt uz kādu laiku, līdz situācija nokārtojas.