No 2015. gada Latvijā varētu darboties vienotā azartspēļu automātu kontroles un uzraudzības sistēma (AKUS), kuras mērķis ir kontrolēt azartspēļu automātus un to ieņēmumus.
AKUS galvenais princips paredz, ka visi Latvijā ekspluatētie azartspēļu automāti būs saslēgti vienotā tīklā un centrālās datu bāzes turētājs būs Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija. Tādējādi valstij būs iespējams operatīvi sekot līdz spēļu automātu darbībai, min Finanšu ministrija (FM), kas sagatavojusi koncepciju par azartspēļu automātu saslēgšanu vienotā tīklā. Turklāt, ja AKUS veiksmīgi darbosies, iespējams mainīt azartspēļu nodokļa aprēķināšanu un noteikt to no automātiem procentos no neto ieņēmumiem. Tādējādi azartspēļu nodokļu ieņēmumi vairs nebūtu atkarīgi no spēļu automātu skaita. Koncepcijas projektu pirmdien atbalstīja Ministru kabineta komiteja, taču līdz valdības sēdei ministrijai vēl jāsagatavo aprēķini par to, kā AKUS ietekmēs valsts budžetu.
Līdz valdības sēdei paredzētas arī diskusijas ar jomas pārstāvjiem, kuri vērš uzmanību uz vairākām neskaidrībām, piemēram, administratīvajiem ieguvumiem un datu drošību. Turklāt FM un azartspēļu organizētājiem ir atšķirīgi vērtējumi par AKUS izmaksām – FM lēš, ka iespējamās AKUS ieviešanas minimālās izmaksas varētu būt 50 lati par kontrolieri katram azartspēļu automātam, 700 lati par tīkla ievilkšanu katrā zālē, 1500 lati par zāles serveri katrā zālē, kā arī 6000 lati par centrālo serveri un 4000 lati par datu bāzes serveri.
«Azartspēļu organizētāju aplēses atšķiras no koncepcijā minētajām, un ir no desmitiem līdz pat simtiem tūkstošiem latu,» valdības komitejas sēdē sacīja Latvijas Spēļu biznesa asociācijas (LSBA) padomnieks Arnis Marcinkēvičs. Spēļu rīkotāju izmaksas nav precīzi zināmas, un tas ir diskusiju jautājums, DB norāda Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas priekšniece Signe Birne. «Reālā situācija, kādā kompānijas pašlaik atrodas, ir ļoti atšķirīga,» viņa skaidro. Vienlaikus S. Birne uzsver, ka par vienotu azartspēļu automātu uzraudzības sistēmu Latvijā tiek domāts jau ilgi – pirmais etaps bija automātu sertifikācija, nosakot vienotas tehniskās prasības.
Saskaņā ar FM aplēsēm AKUS var nākties ieviest 13 azartspēļu organizētājiem, no kuriem piecas kompānijas (SIA Admirāļu klubs, SIA Alfor, SIA DLV, SIA Joker Ltd. un SIA Olympic Casino Latvia) to jau ir daļēji ieviesušas. Jāpiebilst, ka šīm kompānijām pieder 78,3% no Latvijā reģistrētajiem azartspēļu automātiem šā gada sākumā un 74,5% no valstī izvietotajām spēļu zālēm.