Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju (55%) par lielāko vērtību savā mājoklī uzskata personīgas lietas, kurām ir ne tik daudz materiāla, cik emocionāla vērtība. Savukārt teju katrs trešais (27%) respondents uzskata, ka lielākā vērtība viņa mājoklī ir tajā esošajai sadzīves tehnikai un elektronikai, rāda Swedbank aptaujas dati.
5% aptaujāto iedzīvotāju norādījuši, ka mājoklī vērtīgākās lietas ir ģimenes relikvijas. Turpretī salīdzinoši neliels respondentu skaits (2%) par vērtīgāko savā mājoklī uzskata apģērbus un kažokādas, vai arī savas kolekcijas priekšmetus. Tikai 1% aptaujāto kā vērtīgāko savā mājoklī minējuši mēbeles un gleznas vai vērtslietas.
Swedbank apkopotā informācija par apdrošināšanas gadījumiem liecina, ka visbiežāk (72% gadījumu) zaudējumus un mājoklī esošo vērtību bojājumu vai pat zudumu rada ar ūdens noplūdēm saistīti negadījumi – cauruļvadu noplūdes, ūdens iekļūšana mājoklī caur tā konstrukcijām un tamlīdzīgi. Turpretī finansiāli lielākos zaudējumus rada uguns nelaimes – gan cilvēku, gan laikapstākļu izraisītas (piemēram, zibens spērieni). Zādzības ir trešais nozīmīgākais iemesls mājoklī esošo vērtību bojājumam vai zudumam. Taču 7 no 10 gadījumiem bojājumus mājoklī rada tieši ūdens noplūdes. Kā liecina Swedbank apkopotā informācija, ūdens noplūžu vai zādzību rezultātā radušies zaudējumi parasti ir 600 līdz 1000 eiro apmērā.
Aptaujas dati rāda, ka lielāku vērtību lietām ar personisku nozīmi piešķir sievietes (61% sieviešu pret 48% vīriešu). Savukārt stiprajam dzimumam nozīmīgāka nekā dāmām šķiet mājoklī esošās sadzīves tehnikas un elektronikas vērtība (31% vīriešu pret 24% sieviešu). Vēl vērojams, ka pieķeršanās lietām ar personisku nozīmi pieaug līdz ar respondentu vecumu. Ja 15 līdz 24 gadus veci respondenti kā lielāko vērtību savā mājoklī uzskata lietas ar personisku nozīmi 48% gadījumu, tad 55 līdz 74 gadu veco respondentu vidū šis īpatsvars sasniedz jau 64%. Laukos dzīvojošajiem divas reizes biežāk nekā Rīgā dzīvojošajiem (6% lauku iedzīvotāju pret 3% Rīgā dzīvojošo) lielākā vērtība mājoklī ir ģimenes relikvijas.
Aptauja veikta 2015.gada maijā, sadarbībā ar OMD Latvija, piedaloties 753 respondentiem vecumā no 15 līdz 74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku teritorijās.