Atklātībā parādījušās slēgtās Īrijas bankas Anglo Irish Bank vadības telefonsarunas, kurās 2008. gada finanšu krīzes laikā tiek pārrunā veidi, kādos apkrāpt valdību un slēpt patiesos bankas zaudējumus.
Telefonsarunu ierakstos, kas nonākuši Īrijas laikraksta Irish Independent rīcībā, dzirdams, kā Anglo Irish Bank vecākais menedžeris Džons Bovijs, kas tobrīd bija iesaistīts sarunās ar valsts Centrālo banku, smejoties un jokojoties izklāsta citam vecākajam menedžerim – Peteram Ficdžerealdam, kā banka no valsts izkrāpj miljardiem eiro bez nolūka tos kādreiz atmaksāt.
Problēmu nomocītā banka 2008. gadā Īrijas Centrālajai bankai lūgusi palīdzību septiņu miljardu eiro apmērā, labi zinādama, ka šīs naudas nebūs pietiekami, lai izglābtu kredītiestādi. Anglo Irish Bank cerējusi, ka tiklīdz kā valdība piešķirs naudu tā vairs tā nevarēs apstāties un turpinās aizdot jaunas summas. Jautāts, kāpēc baņķieri sarunās vēlējušies septiņus miljardus, Dž. Bovijs smejoties atzinis, ka cipars bijis pilnībā izdomāts. «Gluži kā teiktu Dramers (kādreizējais bankas izpilddirektors – Deivids Dramers) – izvilkām no savas pakaļas,» telefonsarunās par valstij lūgto palīdzību izteicies menedžeris.
Anglo Irish Bank vadība uzskatījusi, ka gadījumā, ja Īrijas valdība uzzinās patiesās bankas glābšanas cenu, tā varētu izlemt par labu bankas bankrotam, jo izmaksas, kuras būtu uzgrūstas uz nodokļu maksātāju pleciem, būtu pārāk lielas.
Telefonsarunā Dž. Bovijs atklāj, ka Anglo Irish Bank stratēģija bijusi apmānīt valsti, neatstājot Īrijas nodokļu maksātājiem citu izvēli, kā vien turpināt apmaksāt aizdevumus bankai, lai tādējādi «atbalstītu viņu naudu». Abi menedžeri dzirdami izplūstot smieklos, kad atzīst, ka nav nekādas reālistiskas iespējas, ka banka kādreiz varētu atmaksāt izsniegtos aizdevumus.
Anglo Irish Bank bija viens no 2008. gada Īrijas finanšu krīzes epicentriem un tika nacionalizēta, kad tās tirgus vērtība samazinājās par 98%. 2010. gadu banka noslēdza ar zaudējumiem vairāk nekā 12 miljardu eiro vērtībā, savukārt Īrijai nācās lūgt starptautisko aizdevumu 85 miljardu eiro apmērā.
Abi baņķieri, kuru sarunu ieraksts nokļuvis laikraksta rīcībā uzsver, ka viņu rīcībai nav bijis noziedzīgs sastāvs. Peters Ficdžerealds uzsvēris, ka nav zinājis par centieniem maldināt Īrijas Centrālo banku, bet Dž. Bovijs kategoriski noliedzis, ka no valdības mēģināts izkrāpt naudu.