Mantrausība mēdz novest pie sliktākiem investīciju lēmumiem
Dažkārt alkatība finanšu pasaulē tiek pielīdzināta progresa dzinulim. Nestatoties uz to, ka pārsvarā daudzās kultūrās šī iezīme tiek saistīta ar negatīvām emocijām, bieži vien tiek runāts, ka patiesībā mīlestība pret naudu ir laba ekonomikai un palīdz bīdīt brīvā tirgus neredzamo roku. Proti, cenšoties apmierināt savas egoistiskās tieksmes, katrs indivīds netieši dod labumu sabiedrībai. Šādu nostāju atbalstīja arī slavenās filmas «Volstrīta» varonis Gordons Geko, kas, sevi aizstāvot, norādīja, ka «alkatība – tas ir labi» (greed is good).
Financial Times gan atklāj pretējo – investoru psiholoģijas pētījumi liecinot, ka alkatībai tomēr pārsvarā ir negatīvs iespaids uz to, cik labs investors esi.
Šādi secinājumi balstīti uz State Street’s Centre for Applied Research jaunāko pētījumu, kas atklāj, ka alkatībai (mīlestībai pret naudu tikai tās vajadzības dēļ, nevis lai piepildītu kādus mērķus) mēdz būt drīzāk pat visai negatīva ietekme uz kādas personas bagātību.
Interesanti, ka minētā pētījuma rezultāti bija visai viennozīmīgi – jo izteiktāk kādam bijusi emocionāla pieķeršanās naudai, jo lielāka iespējamība, ka persona lietās, kurās iesaistīta nauda, pieļaus kļūdas. Tiek norādīts, ka alkatīgas personas veselu tām piemītošo aizspriedumu kopums galu galā noved pie sliktiem lēmumiem. Bieži vien pie kļūdām šādus ieguldītājus novedot skopums un mantrausība.
Visu rakstu Alkatība var iezāģēt lasiet 25. augusta laikrakstā Dienas Bizness.