Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) zinātnieki radījuši jaunu savienojumu klasi, ko var izmantot baktēriju izraisīto infekciju ārstēšanā, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Jaunais savienojums, kas tapis Eiropas Savienības (ES) 7. Ietvara programmas NABARSI (New AntiBacterials with Inhibitory activity on Aminoacyl-tRNA Synthetases) pētījuma ietvaros, aptur gram-negatīvo baktēriju augšanu, kavējot bakteriālo proteīnu biosintēzi. Sākotnēji paredzēts šīs klases savienojumus izmantot urīnceļu infekciju ārstēšanā, bet papildu tiek apskatīta iespēja tos izmantot arī citu baktēriju izraisīto slimību ārstēšanā.
«Jaunu antibakteriālo līdzekļu nepieciešamību nosaka strauja multirezistento baktēriju izplatība, kas rada reālus draudus cilvēcei nonākt atkal laikmetā, kurā nav efektīvu antibakteriālo līdzekļu,» OSI zinātniskais direktors, profesors Aigars Jirgensons.
Pētījumu veica starptautisks konsorcijs, kuru veidoja trīs akadēmiskās organizācijas – OSI, Līdsas Universitāte (Univeristy of Leeds; Lielbritānija), Erasmus Medical Center (Nīderlande) un divi nelieli Eiropas valstu uzņēmumi – Omnia Molecular un Inhibox. Tas ilga trīs gadus. OSI finansējums bija 1,14 miljoni eiro, no kuriem 75% nāca no ES fondu līdzekļiem, bet 25% bija Latvijas valsts līdzfinansējums.
Trūkst jaunu preparātu
Antibiotiku izstrādāšanā OSI aktīvi darbojās pagājušā gadsimta 60. gados, kad tika radīts preparāts furagīns, ko kā solofūru joprojām ražo AS Olainfarm. Pēdējos piecos gados OSI ir atjaunojis aktivitāti šajā zāļvielu atklāšanas segmentā, lai iesaistītos cīņā ar straujo mikrobiālās rezistences izplatību. Šobrīd tas darbojas arī ambiciozā publiskās privātās partnerības (public private partnership) konsorciju projektā IMI ENABLE, kura mērķis arī ir radīt jaunas antibiotikas.
Visu rakstu Aktīvi iesaistās antibiotiku izstrādē lasiet 21. marta laikrakstā Dienas Bizness.