Jaunākais izdevums

2024. gadā “Akropolis Group” piecus pārvaldītos iepirkšanās un izklaides centrus Lietuvā un Latvijā apmeklēja vairāk nekā 44 miljoni cilvēku, nomnieku apgrozījums pārsniedza 1,2 miljardus eiro, tika atvērti vairāk nekā 130 jauni un atjaunoti veikali, bet “Akropolis Group” konsolidētā EBITDA sasniedza 87,8 miljonus eiro.

“Mūsu mērķis ir panākt, lai “Akropolis” centri arī turpmāk ilgtermiņā būtu pievilcīgi iepirkšanās un izklaides centri gan apmeklētājiem, gan nomniekiem. Pērn mēs koncentrējāmies uz iepirkšanās centru renovēšanu un attīstību, kā arī uz jaunu un atjaunotu veikalu atvēršanu. Mēs nepārtraukti ieguldām infrastruktūrā, jaunās partnerībās un ilgtspējīgos risinājumos. Neraugoties uz intensīvo pārmaiņu ieviešanas procesu, apmeklētāju plūsma iepirkšanās centros 2024. gadā saglabājās stabila, savukārt nomnieku apgrozījums piedzīvoja mērenu pieaugumu un pirmo reizi grupas darbības vēsturē pārsniedza 1,2 miljardu eiro slieksni. Arī 2025. gadā turpināsim iesāktos projektus un piedāvāsim apmeklētājiem jaunu zīmolu veikalus un pakalpojumu sniegšanas vietas, lai stiprinātu “Akropolis” līderpozīcijas,” komentē “Akropolis Group” ģenerāldirektore Gabriele Sapona (Gabrielė Sapon).

“Akropolis Group” konsolidētie nomas ienākumi 2024. gadā sasniedza 91,4 miljonus eiro, kas ir par 9 % vairāk nekā 2023. gadā (84 miljoni eiro). Grupas peļņa pirms procentu maksājumiem, nodokļiem, nolietojuma un amortizācijas (EBITDA) bija 87,8 miljoni eiro, kas ir par 6 % vairāk nekā 2023. gadā (83,1 miljons eiro).

Visos “Akropolis” centros ir saglabājies augsts iepirkšanās un izklaides telpu aizpildījuma līmenis – 98,3 % no to platības ir iznomāti.“S&P Global Ratings” un “Fitch Ratings” 2024. gadā atkārtoti apliecināja “Akropolis Group” kredītreitingus kā BB+ ar stabilu perspektīvu. Tas apliecina grupas darbības stabilitāti un atbildīgu finanšu pārvaldību.

2024. gads “Akropolis Group” bijis aktīvs arī attiecībā uz ieguldījumiem un attīstību. Pērn noslēdzās “Klaipėda Akropolis” koplietošanas telpu interjera atjaunošanas projekts, kas ilga vairāk nekā gadu un kurā tika ieguldīti 8 miljoni eiro. Tā laikā tika atjaunotas koplietošanas telpas vairāk nekā 11 000 m2 platībā, izveidotas modernas bērnu aprūpes telpas, atjaunotas un paplašinātas labierīcības. Līdztekus iepriekšminētajam arī nomnieki ir īstenojuši nozīmīgas pārmaiņas un renovācijas: pagājušajā gadā pēc pārbūves apmeklētājus sagaidīja lielākais pārtikas lielveikals Rietumlietuvā “Maxima”, batutu un izklaides parks “Jumpland”, kā arī jauna koncepta izklaides operators “Action! by Apollo”.“Vilnius Akropolis″ teritorija tika paplašināta, uzbūvējot jaunu tirdzniecības ēku 480 m2 platībā pie iepirkšanās centra ēkas. Tagad tajā atrodas jauna koncepta paplašinātais “Sportland” veikals, kas ir līdz šim lielākais Lietuvā, turklāt tas ir savienots ar vecajām telpām.

Kopumā 2024. gadā piecos “Akropolis” iepirkšanās centros tika atvērti 135 jauni un atjaunoti veikali, pakalpojumu un izklaides vietas, tostarp 90 Lietuvā un 45 Latvijā.

“Esam gandarīti, ka “Akropolis” centrus izvēlas gan zīmoli, kas ienāk Baltijas valstīs, lai atvērtu savus pirmos veikalus, gan zīmoli, kurus jau iecienījuši mūsu apmeklētāji, lai attīstītu un atvērtu savus jaunākā koncepta veikalus. Savukārt mēs īpašu uzmanību pievēršam tam, lai nostiprinātu mums piederošo iepirkšanās centru līderpozīcijas Lietuvā un Latvijā. Mūsu mērķis ir ne tikai piesaistīt jaunus zīmolus “Akropolis” iepirkšanās centros, bet arī uzlabot apmeklētāju pieredzi un radīt pievienoto vērtību gan apmeklētājiem, gan mūsu nomniekiem,” stāsta Gabriele Sapona.

Pašlaik turpinās februārī uzsāktais “Vilnius Akropolis” otrā stāva koplietošanas telpu atjaunošanas projekts.“Akropolis Group” attīstības plānos ietilpst daudzfunkcionālā kompleksa “Akropolis Vingis” attīstība Viļņā. 2024. gada augustā Viļņas pilsētas pašvaldība izsniedza atļauju daudzfunkcionālās ēkas būvniecībai, pašlaik tiek gaidīta pēdējā ārējās satiksmes infrastruktūras uzlabošanas projekta apstiprināšana un atļaujas izsniegšana tā būvniecībai. Pēc šīs atļaujas saņemšanas uzņēmums aktualizēs daudzfunkcionālā kvartāla būvniecības un apkaimē plānoto publiskās infrastruktūras uzlabošanas darbu izmaksu tāmes, pārskatīs investīciju plānu projekta īstenošanai, izvēlēsies optimālus risinājumus projekta finansēšanai.

Arī pērn “Akropolis Group” pievērsās ilgtspējīgai darbībai. 2025. gada janvārī tika pabeigta Viļņas, Klaipēdas un Šauļu “Akropolis” pārsertifikācija saskaņā ar starptautisko “BREEAM In-Use” standartu. Tagad visi pieci grupas pārvaldītie “Akropolis” iepirkšanās centri ir ieguvuši “BREEAM” sertifikātus “Ļoti labi” līmenī.

“Mūsu mērķis bija visiem grupas pārvaldībā esošajiem iepirkšanās centriem līdz 2026. gadam iegūt “Ļoti labi” novērtējumu saskaņā ar “BREEAM” standartu. Tāpēc esam gandarīti, ka esam sasnieguši šo vērienīgo mērķi gadu pirms noteiktā termiņa. Šis novērtējums mums ir nozīmīgs, jo tas apliecina, ka visi iepirkšanās un izklaides centri “Akropolis” tiek pārvaldīti, samazinot to ietekmi uz vidi: īstenojam energotaupības pasākumus, efektīvi pārvaldām ūdens patēriņu, optimizējam atkritumu apsaimniekošanas sistēmu,” norāda “Akropolis Group” ģenerāldirektore G. Sapona.

2025. gada sākumā “Akropolis Group” izstrādāja “Zaļā finansējuma programmu”, kas saņēma pozitīvu novērtējumu. Šī programma ļauj vēl ciešāk sasaistīt uzņēmuma ilgtspējas mērķus ar tā finansiālo darbību, sniedz iespēju finansēt vai pārfinansēt programmā noteiktajiem ilgtspējas kritērijiem atbilstošus projektus, izmantojot dažādus zaļā finansējuma instrumentus.

Kapitāla tirgus aktualitātes ar Signet Bank

Obligācijas - nākamais solis uzņēmuma finansējuma piesaistē

Kristiāna Janvare, Signet Bank Investment Banking pārvaldes vadītāja,26.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas uzņēmējdarbības vide pēdējos gados ir piedzīvojusi būtiskas un dinamiskas izmaiņas. Uzņēmēji arvien biežāk meklē jaunus veidus, kā finansēt sava biznesa attīstību, un tradicionālais banku kredīts vairs nav vienīgā iespēja. Kapitāla tirgus finanšu instrumenti, īpaši obligāciju emisijas, piedāvā daudzsološas alternatīvas uzņēmumiem, kuri vēlas diversificēt finansējuma avotus un izmantot jaunas izaugsmes iespējas.

“Obligācijas uzņēmumu vidū kļūst populārākas, ko veicina vairāki faktori – banku piesardzīgā kreditēšanas aktivitāte un strauji augošs investoru pieprasījums par vietējo uzņēmumu obligācijām. Latvijas uzņēmumu vidū nostiprinās pārliecība, ka obligācijas var būt reāla finansējuma alternatīva. To veicina citu uzņēmumu veiksmīgā pieredze un pieaugošā finanšu pratība uzņēmumu un investoru vidū. Būtiski pieaugusi arī vietējo uzņēmumu informētība un izpratne par obligācijām kā finansējuma avotu”, uzsver Kristiāna Janvare, Signet Bank Investment Banking pārvaldes vadītāja.

Kas ir obligāciju emisija

Obligāciju emisija ir finanšu instruments, kas ļauj uzņēmumam piesaistīt kapitālu, emitējot obligācijas jeb parādzīmes, ko iegādājas investori. Tas ir viens no stabilākajiem uzņēmuma finansējuma veidiem, jo tiek noteikti konkrēti procenti un atmaksas termiņi. Kad obligāciju termiņš beidzas, uzņēmums atgriež aizdoto naudas summu (obligāciju nominālvērtību) un veic procentu maksājumus. Obligācijas ļauj plānot un prognozēt savu finansiālo nākotni ilgtermiņā, tādējādi palīdzot novērst riskus un izvairīties no neparedzamām izmaiņām procentu likmēs, , kas pastāv īstermiņa banku aizdevumu gadījumos u.c.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bagātākais cilvēks Lietuvā ir aviācijas nozares uzņēmējs Ģedimins Žiemelis, liecina žurnāla "Top" izveidotais 500 bagātāko valsts iedzīvotāju saraksts.

Kā liecina izdevuma apkopotā informācija, aviācijas uzņēmumu grupas "Avia Solutions Group" valdes priekšsēdētāja Žiemeļa aktīvu vērtība sasniedz 2,8 miljardus eiro.

Otrs bagātākais cilvēks Lietuvā ir investīciju kompānijas "Willgrow" vadītājs Mindaugs Raila, kura aktīvu vērtība ir 2,4 miljardi eiro.

Ar 2,3 miljardu eiro turību trešajā vietā ierindojas Nerijus Numa, kurš kontrolē holdingu "Vilniaus prekyba" (VP). Tajā ietilpst mazumtirdzniecības tīkls "Maxima grupe", aptieku tīkls "Euroapotheca", būvniecības un mājas preču veikalu tīkls "Ermi Group", kā arī iepirkšanās un izklaides centru apsaimniekotājs "Akropolis Group".

Latvijas 100 bagātāko cilvēku saraksts

Izdevniecība Dienas bizness sadarbībā ar žurnālistu un publicistu Lato Lapsu, un Lursoft...

Tālāk Lietuvas turīgāko iedzīvotāju sarakstā ir kiberdrošības uzņēmuma "Tesonet" līdzdibinātāji Toms Okmans un Eimants Sabaļausks, kuru turība sasniedz 1,2 miljardus eiro, savukārt koncerna "MG grupe" prezidenta Darjus Mockus aktīvu vērtība sasniedz 1,02 miljardus eiro.

Zinātnieka un uzņēmēja Vlada Alģirda Bumeļa, kurš kontrolē kompāniju "Biotechpharma", turība tiek lēsta 720 miljonu eiro apmērā, mazumtirdzniecības grupas "Kesko Senukai Group" prezidenta Artūra Rakauska aktīvu vērtība sasniedz 710 miljonus eiro, lietoto automašīnu tirdzniecības platformas "Openlane" īpašnieka Vitolda Tomaševska aktīvi ir 700 miljonu eiro vērti un mazumtirdzniecības tīkla "Norfos mažmena" valdes priekšsēdētāja Daiņus Dunduļa aktīvu vērtība ir 640 miljoni eiro.

Lietuvas turīgāko cilvēku saraksta 19.vietā ar 300 miljonu eiro vērtiem aktīviem ir Vilhelms Germans, kurš iesaistīts skandālā par tiesībsargājošo institūciju uzmanības lokā nonākušo finanšu tehnoloģiju kompāniju "Foxpay".