Likvidējamās ABLV Bank īpašnieku Ernesta Berņa un Oļega Fiļa labdarības fonds Novum Riga Charitable Foundation (iepriekš ABLV Charitable Foundation) kopumā pērn atbalstīja projektus pusmiljona eiro apmērā, norādīts fonda mājaslapā.
Reorganizējot fonda darbību, 2018. gadā tas turpināja darbu piecās jomās: «Bērni un ģimene», «Izglītība», «Pilsētvide», «Mecenātu projekti» un «Laikmetīgā māksla», atbalstot 22 iesāktus un jaunus projektus, to īstenošanai piešķirot 479 840 eiro. Fonds turpināja piesaistīt ziedojumus, kopumā pērn saņemot 139 012 eiro.
2018. gadā Novum Riga Charitable Foundation turpināja darboties sociālajos projektos, palīdzot vājdzirdīgiem bērniem, Zolitūdes traģēdijā cietušajām ģimenēm un smagu slimību skartajiem. Programmā «Palīdzēsim dzirdēt!», kas ir viena no fonda ilglaicīgākajām programmām un viena no plašākajām vājdzirdīgo bērnu atbalsta platformām Latvijā, augstas kvalitātes digitālos daudzkanālu dzirdes aparātus saņēma 20 bērni.
Tāpat kā iepriekšējos gadus fonds veicināja daudzpusīgu un kvalitatīvu kultūras ziņu satura veidošanu programmas «Kultūras žurnālistika» ietvaros, kā arī atbalstīja ar laikmetīgās mākslas izstādēm saistītās izglītojošās aktivitātes. Savukārt pilsētvides labiekārtošanas programmā «Jaunā Rīga» fonds turpināja atbalstīt topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja veidošanu, panākot vienošanos par muzeja būvniecības un arhitektūras projekta pabeigšanu. Mecenātu programmā fonds sniedza atbalstu trīs sabiedriskām un izglītības organizācijām.
2019. gadā labdarības fonds plāno turpināt darboties iepriekšminētajās programmās, nemainot savu vīziju — palīdzēt Latvijas cilvēkiem iespēju dzīvot pilnvērtīgu dzīvi atklātākā un gudrākā sabiedrībā, pieejamā un labiekārtotā vidē. Mecenātu Ernesta Berņa un Oļega Fiļa labdarības fonds Novum Riga Charitable Foundation ir ABLV Charitable Foundation pēctecis, kura projekti tika uz laiku pārtraukti līdz ar fonda lielākā partnera darbības apturēšanu. Vairāk nekā 12 gadu laikā ar fonda atbalstu realizēti 364 projekti, 422 bērni saņēmuši dzirdes aparātus, 5 667 dalībnieki piedalījušies izglītojošās nometnēs, kopumā projektiem piešķirot vairāk nekā 5 miljonus eiro.
Jau vēstīts, ka maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, «ABLV Bank» akcionāri ārkārtas sapulcē 2018.gada 26.februārī nolēma sākt bankas pašlikvidāciju. Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome 2018.gada 12.jūnijā atļāva «ABLV Bank» sākt pieteikto pašlikvidācijas procesu, savukārt licence kredītiestādes darbībai bankai anulēta no 2018.gada 12.jūlija.
«ABLV Bank» problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas («FinCEN») 2018.gada februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas «ABLV Bank» par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. «FinCEN» publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka «ABLV Bank» vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.