SEB bankas šī gada septembrī veiktā finanšu direktoru aptauja liecina, ka 25% Latvijas lielās kompānijas, 33% Igaunijas un 43% Lietuvas lielie uzņēmumi plāno tuvāko sešu mēnešu laikā palielināt savu darbinieku skaitu. Turklāt 61% Lietuvas, 53% Igaunijas un 48% Latvijas lielo kompāniju gatavojas 2017. gadā kāpināt arī savas izmaksas.
SEB bankas valdes loceklis Ints Krasts: «Lietuvas lielajiem uzņēmumiem ir ļoti izteiktas ambīcijas kāpināt savas izmaksas un pieņemt jaunus darbiniekus. Visdrīzāk, tās ir saistītas ar Lietuvas ekonomikā valdošo kopējo optimismu – tas atspoguļojas arī kreditēšanas tempos, kas šogad gan uzņēmumu, gan iedzīvotāju segmentos krietni pārspēj Latvijas un Igaunijas rādītājus.
Taču arī Igaunijas uzņēmumi ir noskaņoti kareivīgi, kamēr Latvijas kompāniju plāni darbinieku skaita un izmaksu jomā ir piezemētāki.
Iepriekšējo gadu laikā esam varējuši vērot, kā Lietuvas un Igaunijas uzņēmumi mērķtiecīgi investē sava biznesa attīstībā, kamēr Latvijas kompānijas savus brīvos līdzekļus izvēlējās novirzīt kredītsaistību samazināšanai un dividenžu izmaksai – citiem vārdiem sakot, ņēma naudu ārā no biznesa. Tādēļ pozitīvi vērtējams tas, ka šogad Latvijas lielo uzņēmumu ambīcijas investēt savā biznesā vairs neatpaliek no kaimiņvalstīm – visās trīs Baltijas valstīs apmēram 60% lielo uzņēmumu savus brīvos līdzekļus plāno ieguldīt uzņēmuma attīstībā.»
Vienlaikus 16% Latvijas lielo uzņēmumu finanšu direktori atzinuši, ka gatavojas samazināt savu darbinieku skaitu un 23% kompāniju plāno arī samazināt savus izdevumus. Samazināt darbinieku skaitu plāno 9% Lietuvas un 7% Igaunijas lielo uzņēmumu, bet izmaksu apcirpšanai gatavojas 20% Igaunijas un 18% Lietuvas lielo uzņēmumu.
Nedaudz vairāk nekā puse Baltijas lielo uzņēmumu biznesa izredzes vērtē optimistiski: 52% Latvijas lielo uzņēmumu finanšu direktori, 53% viņu kolēģi Igaunijā un 50% Lietuvā sagaida, ka tuvāko 12 mēnešu laikā viņu kompānijas apgrozījums palielināsies. Vienlaikus 9% lielo kompāniju finansisti Latvijā un Igaunijā, un 10% Lietuvā ir noskaņoti skeptiski un saredz pamatu apgrozījuma sarukumam.
Kopumā lielākā daļa Baltijas lielo uzņēmumu savu finansiālo situāciju raksturojuši kā labu vai ļoti labu – Latvijā tam piekrituši 67%, Igaunijā – 68%, bet Lietuvā 74% aptaujātie finanšu direktori. No otras puses, 10% finansistu no Latvijas atbildējuši, ka kompānijas finansiālā situācija ir nelabvēlīga. Igaunijā šādu atbildi izvēlējušies vien 5%, bet Lietuvā – 3% respondentu.
Arī uzņēmējdarbības vidi visoptimistiskāk vērtēt Lietuvas lielo kompāniju pārstāvji – 53% to raksturojuši kā labvēlīgu. Šādu viedokli pauduši arī 45% Igaunijas un 43% Latvijas lielo uzņēmumu finanšu direktoru. Taču pietiekami pārstāvēts ir arī pretējais viedoklis – 16% Latvijas un Igaunijas finansisti un 11% Lietuvas finanšu direktori biznesa vidi raksturojuši kā nelabvēlīgu.
«Viens no faktoriem, kas ietekmējis lielo uzņēmumu noskaņojumu negatīvā virzienā, neapšaubāmi ir pieejas trūkums ES fondiem, kas ietekmē visas trīs Baltijas valstis. Prognozējams, ka nākamajā gadā situācija mainīsies un fondu finansējums ieplūdīs Baltijā, ļaujot arī lielajiem uzņēmumiem aktivizēt savus investīciju plānus. Turklāt kredītprocentu likmes šobrīd atrodas vēsturiski zemākajās pozīcijās, tādēļ šis ir īstais brīdis uzņēmumiem paātrināt savus investīciju plānus un nodrošināties ar izdevīgu ilgtermiņa finansējumu,» norāda I.Krasts.
SEB banka Baltijas lielāko uzņēmumu finanšu direktoru aptauju veic reizi gadā, vaicājot finansistu prognozes par uzņēmējdarbības vidi, būtiskākajiem izaicinājumiem, plānotajām izmaiņām darbinieku skaitā un citiem jautājumiem. Aptauja veikta 2016. gada septembrī, un tajā piedalījušies 263 uzņēmumi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ar gada apgrozījumu virs 20 miljoniem eiro.