Lielāka naudas masa šogad kāpinās tirdzniecības apgrozījumu, tomēr pārtikas tirdzniecību kavēs demogrāfija
Neraugoties uz salīdzinošu pesimismu, ko pērn varēja just gan iedzīvotāju, gan korporatīvajā vidē, valsts ekonomikas lielākajai nozarei – mazumtirdzniecībai – gadu izdevās noslēgt ar nelieliem, taču tomēr plusiem. Šī gada sākums bijis jau daudz iepriecinošāks, janvārī salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmo mēnesi mazumtirdzniecības nozares apjomam palielinoties par 3,7%, kas ir divas reizes vairāk par pērn kopumā panākto procentuālo pieaugumu, liecina Centrālās Statistikas pārvaldes dati.
Faktori, kas ietekmēs nozares attīstību šogad, būtu vērtējami kā visai daudzšķautņaini, līdz ar to jārēķinās, ka arī kopējā aina var nebūt «vienos vārtos». Ja sākam ar pesimistisko un noslēdzam ar optimistisko, tad pirmkārt ir vērts pievērst uzmanību pārtikas un citu plaša patēriņa preču tirdzniecībai. Arī tad, ja iedzīvotāju ienākumi kopumā aug, par ko liecina kaut vai visai strauji pieaugošie mājsaimniecību noguldījumu apjomi komercbankās, pārtikas un citu ikdienišķo preču tirdzniecības izaugsme ir visai ierobežota un patiesībā var pat nepieaugt.
Šajā ziņā gan zināmas cerības varētu būt nākamajā gadā, kad tiek sagaidīta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamā darba samaksas minimuma palielināšana, minimālās algas kāpums un inflācijas izraisītā pensiju indeksācija. Šajā gadījumā tiem, kam līdz šim naudas bija mazāk, varētu rasties iespēja pirkt vairāk un kaut ko kvalitatīvāku nekā līdz šim. Tiesa, šis gads, raugoties ekonomiskā plāksnē, strauji augošās inflācijas dēļ šiem ļaudīm priecīgā var nest visai maz. Līdz ar to, ja runājam, piemēram, par pārtikas tirdzniecību salīdzināmajās cenās – gabalos, kilogramos vai citās fiziskās vienībās, nav izslēgts, ka līdz ar iedzīvotāju skaita samazināšanos arī pārdošanas apjomi varētu samazināties.
Tomēr šis gads ar samērā lielu optimismu būtu uzlūkojams tiem, kas orientēti uz dažādu ilgtermiņa ekspluatācijas preču tirdzniecību. Iemesli tam ir vairāki: kā jau minēts, kopējie iedzīvotāju ienākumi uzrāda pieaugumu, turklāt šogad tiek sagaidīta jau daudz apspriestā ES fondu naudas aktīvāka ieplūšana Latvijas ekonomikā. Šajā ziņā visai labā situācijā var izrādīties būvmateriālu veikali, kuri iegūs gan uz lielāku ES fondu naudas, gan mājsaimniecības kreditēšanas stimulētu būvdarbu rēķina. Šajā situācijā zaudētājiem nevajadzētu būt arī dažādu ar mājokļu labiekārtošanu saistīto preču, kā arī sadzīves tehnikas tirgotājiem, jo tā ar laiku arī nokalpojas vai kļūst nemoderna. Tāpat dažādu ar atpūtu un tūrismu saistīto preču, kā arī apģērbu un apavu tirdzniecības apjomi šogad var uzrādīt pieaugošu tendenci, kas līdz ar ienākumu palielināšanos mazāk atalgoto strādājošo vidū varētu turpināties arī nākamajā gadā.
Tiesa, ir jārēķinās, ka atsevišķus segmentus, kas neiekļauj pirmās nepieciešamības preču pārdošanas apjomus, var bremzēt salīdzinājumā ar Lielbritāniju vai Vāciju augstās cenas, veicinot pirkumu izdarīšanu internetā vai esot ārzemēs, un naudas aizplūšana ārvalstu mazumtirgotāju kontos.