Lai arī finanšu mikroklimats un atsevišķi makroekonomikas dati ir uzlabojušies, ekonomikas konjunktūra pasaulē ir visai bēdīga
Šonedēļ iznākušajā SEB bankas pasaules ekonomikas apskatā norādīts, ka centrālās bankas savā politikā ir kļuvušas vai nu vēl stimulējošākas nekā iepriekš, vai arī atlikušas līdzšinējās politikas normalizāciju. Norādes par centrālo banku politikas «normalizāciju» patiešām sāk iegūt lielāku aktualitāti, jo patlaban aizvien vairāk rodas priekšstats, ka bez pašreizējām bezprecedenta darbībām, kas vēl pirms dažiem gadiem varēja šķist kaut kas neiedomājams, nav nekādu izredžu uz pasaules tautsaimniecības aktivizēšanos. Ja runājam par lielajiem spēlētājiem, tad šeit gandrīz vienīgais izņēmums ir ASV, kamēr, piemēram, eirozonā negatīvu procentu likmju noteikšana banku depozītiem centrālajā bankā ir viens no dzinējspēkiem tam, lai kreditēšana neapsīktu pavisam. Arī Japānas un Ķīnas tautsaimniecības ir lielā mērā atkarīgas no tā, cik centrālo banku īstenotie finanšu stimulēšanas pasākumi būs efektīvi. Vienlaikus eksperti norāda, ka bažas par Ķīnu nedaudz ir sarukušas. Ja vērtējam valsts iepriekšējo dzinējspēku eksportu, tad redzam, ka situācija patlaban tiešam ir labāka nekā ziemā. Piemēram, februārī salīdzinājumā ar pagājušā gada otro mēnesi valsts eksports bija krities pat par ceturtdaļu, savukārt aprīlī gada izteik- smē sasniedzis vien 1,8%, liecina Tradingeconomics dati. Mīnuss, protams, ir un paliek mīnuss, tomēr pavīd cerība, ka kritums nesasniegs apokaliptiskus apmērus.
Tas zināmā mērā liek raudzīties pozitīvāk arī uz globālo tautsaimniecību kopumā nekā pirms pāris mēnešiem, jo norāda uz to, ka patērētāju aktivitāte un pieprasījums pēc Ķīnas precēm, lai arī neuzrāda būtisku pieaugumu, tomēr nav nobremzējies pilnībā. Vienlaikus Ķīnas kontekstā pārāk labi neizskatās valsts akciju tirgus, kura lejupslīde lielā mērā bija iemesls panikai pārējā finanšu pasaulē pagājušā gada vasaras beigās un šā gada sākumā. Patlaban tas stabilizējies iepriekšējā krituma laikā sasniegtajā līmenī un atliek vien cerēt, ka nenotiks kādas jaunas masveidīgas vērtspapīru portfeļu izpārdošanas, kas, ļoti ticams, atkal pasliktinātu investīciju mikroklimatu ne tikai pasaules biržās, bet arī bremzētu investīciju plūsmas reālajā ekonomikā. Patlaban investīcijas bremzējošs faktors ir inflācijas trūkums, cita starpā Latvijā gada deflācijai sasniedzot 0,8%, kas ir tās augstākais punkts kopš iepriekšējās finanšu krīzes laikiem. Arī eirozonā kopumā iztrūkst patēriņa cenu pieaugums, turklāt tas nav saistāms tikai ar iepriekšējo enerģētisko un lauksaimniecības preču samazinājumu, bet arī pamatinflāciju, kas vairāk saistīta tieši ar vietējo ekonomisko aktivitāti.
Neraugoties uz apjomīgajiem Eiropas Centrālās bankas ekonomikas stimulēšanas pasākumiem, tā gada izteiksmē sasniedz vien 0,7%, kas ir sliktākais rādītājs kopš pagājušā gada aprīļa. Inflācijas trūkums vispārēju naudas plūdu laikā varētu būt nepārprotama norāde, lai atjaunotu ekonomisko izaugsmi, nāksies meklēt jaunu dzinējspēku, turklāt tas jādara visai ātri, jo pašreizējās ekonomiskās stimulēšanas efekts visai drīz var izzust.