Tehnikas nomas biznesā svarīgs faktors ir uzticības veidošana, tādēļ bez labas komandas uzņēmuma attīstība nav iespējama, atzīst SIA Storent līdzīpašnieki
Celtniecības, ceļu būves un industriālās tehnikas iznomātājs SIA Storent pēdējos piecos gados ievērojami palielinājis apgrozījumu – no 2,9 miljoniem eiro 2009. gadā līdz gandrīz 11 miljoniem eiro 2014. gadā. Storent iekļauts Lursoft un Dienas Biznesa veidotajā Gazeļu sarakstā. Uzņēmums jau kopš tā dibināšanas 2008. gadā izvērsis darbību arī Lietuvā un vēl pēc gada Igaunijā, atverot šajās valstīs vairākus nomas punktus. Kopējais grupas apgrozījums 2014. gadā sasniedzis 19,7 miljonus eiro. Uzņēmuma vadība norāda, ka galvenais izaugsmes dzinējspēks pēdējos piecos gados bija vērienīgās investīcijas tehnikas parka palielināšanā un IT risinājumu izveidē, bet svarīgākā veiksmes formula ir profesionālais komandas darbs, jo nomas biznesā svarīgas ir attiecības ar klientiem. Tas ir savstarpējās uzticēšanās bizness.
«Uzņēmumu dibinājām krīzes laikā. Pirmajā gadā paspējām nedaudz ieskrieties, bet no 2009. līdz 2011. gadam bija izdzīvošanas scenārijs. Par spīti krīzei, mēs tomēr pirmajā gadā investējām deviņus miljonus eiro tehnikas parka paplašināšanā un turpmākajos gados atvērām aizvien jaunus nomas punktus. Mums bija spēcīgs ārvalstu investors – uzņēmuma līdzīpašnieks islandietis Jons Helgi Gudmundssons (Jón Helgi Guðmundsson) –, kurš mudināja atvērt nomas punktus arī citās Baltijas valstīs, jo tik lielu nomas tehnikas apjomu krīzes gados būvniecības uzņēmumiem Latvijā nevajadzēja,» stāsta SIA Storent valdes priekšsēdētājs un līdzīpašnieks Andris Bisnieks. Storent patlaban ir 22 nomas punkti Baltijā, desmit no tiem Latvijā. Šajā nozarē investīcijas tehnikas parkā ir svarīgs faktors. Modernas tehnikas iegāde ļauj būt pārākiem par konkurentiem. 2008. gadā Storent investējis deviņus miljonus eiro, 2009. gadā – 600 tūkst. eiro, 2011. gadā – 2,2 milj., 2012. gadā – 12 milj., 2013. gadā – deviņus milj. un 2014. gadā septiņus milj. eiro, bet šogad investīciju apjoms sasniegs jau 21 milj. eiro. Tehnika tiks iegādāta visu trīs Baltijas valstu nomas punktiem.
Otrs uzņēmuma līdzīpašnieks Andris Pavlovs teic, ka arī iepriekš pirms Storent dibināšanas abiem darba pieredze bija cieši saistīta ar tehnikas nomas biznesu. A. Bisnieks 1996. gadā dibināja tehnikas nomas uzņēmumu SIA Ramirent, kas patlaban ir viens no Storent ciešākajiem konkurentiem. Stiprāko tehnikas nomas uzņēmumu sarakstā iekļaujams arī SIA Cramo. «Piecus gadus Storent līdzīpašnieks un investors bija Jons Heidi Gudmundsons. Cilvēks ar lielu pieredzi. Viņam savulaik piederēja daļas arī tādos uzņēmumos kā Depo, Norvik banka un citos. Jons nolēma doties pensijā un savas daļas vairākos uzņēmumos pārdot. Trīs gadus aktīvi meklējām jaunu investoru, līdz pērn novembrī 56% Storent daļu iegādājās ASV privātā kapitāla fonds Darby Private Equity, Franklin Templeton Investments grupas privātais investīciju uzņēmums Darby Converging Europe Fund III (SCS) SICAR. Šogad varam atļauties tik vērienīgas investīcijas, jo mums ir palielināts pamatkapitāls. Ieguldīti lieli līdzekļi nākotnes attīstībai,» stāsta A. Pavlovs. Darby Private Equity pārziņā ir divi Centrālās un Dienvidaustrumu Eiropas fondi, kuri kopā ir veikuši 20 investīcijas šajā reģionā. A. Pavlovs teic, ka šo privātā kapitāla fondu ir dibinājis Niklass F. Breidijs (Nicholas F. Brady), kurš savulaik pildīja ASV Valsts kases vadītāja pienākumus.
«Par spīti tam, ka Latvijas ekonomikā pēckrīzes gadi bija smagi un sarežģīti, katru gadu apgrozījumu tomēr kāpinājām. Attīstījām arī jaunu virzienu – pārnomāšanu jeb Splitrent. Proti, piedāvājām kompānijām nevis izpārdot tehniku, kas darba apjoma sarukuma dēļ stāvēja dīkā, bet ar mūsu starpniecību to iznomāt citiem. Pārnomāšana dod klientiem iespēju iznomāt daudz plašāku tehnikas klāstu vienas vietā, ieekonomējot savu laiku un naudu. 2010., 2011. gadā mūsu parkā pārnomātā tehnika bija apmēram 30%, bet pēdējos gados tās apjoms sarucis līdz 20%. Bijām pirmie, kas šādu pakalpojumu sāka piedāvāt,» stāsta A. Pavlovs. Storent krīzes gados sāka arī īstenot aktīvās pārdošanas taktiku, jo iepriekš šajā biznesā esot bijusi prakse nevis meklēt klientus pašiem, bet sēdēt un gaidīt, kad tie uzmeklēs tehnikas iznomātājus.
Plašāk lasiet rakstā Atsperas Baltijas tirgū trešdienas, 8.jūlija laikrakstā Dienas Bizness (16.lpp)!
#1/8
SIA Storent līdzīpašnieki Andris Bisnieks (no labās) un Andris Pavlovs