Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns neizslēdz iespēju, ka aizdomu ēna pār Eiropas naftiniekiem varētu būt politiski motivēta. «Var jau būt, ka augsto naftas cenu deļ kāda ES institūcija ir nolēmusi ‒ pakratīsim naftiniekus, varbūt kaut kas atrodas un būs lētākas cenas,» šādu hipotēzi viņš izteicis laikrakstam Dienas bizness.
Db.lv jau rakstīja, ka vairāku naftas biznesā aktīvu kompāniju birojos divās ES dalībvalstīs un vienā Eiropas Ekonomikas zonas valstī otrdien notikušas «nepieteiktas pārbaudes» jeb kratīšanas. EK ir bažas, ka jēlnaftas, pārstrādāto naftas produktu un biodegvienas sektorā varētu būt notikusi cenu ziņošanas aģentūrai domāto cenu saskaņošana. Vācot pierādījumus par manipulācijām ar cenām, pārmeklēti kompāniju BP un Shell biroji, kā arī biroji, kas pieder Platts, cenu ziņošanas aģentūrai, un Statoil, Norvēģijas naftas kompānijai.
Augsta naftas cena bremzējošas ekonomikas apstākļos nav stimulējoša, tāpēc «politiskā interese principā arī nav izslēgta». Tas pie reizes varētu arī «uzspodrināt politiskās spalvas» pirms Eiroparlamenta vēlēšanām nākamgad, skaidrojis M. Stirāns.
Par EK izmeklēšanas iespējamo ietekmi uz naftas produktu tirgu viņš saka – ja pierādīs, ka cena ir «skrūvēta augšā», tad «būtu loģiski, ka tā kristos, kas ir patērētājiem laba ziņa»
Viņš skaidro, ka naftas un tās pārstrādes produktu tirdzniecība notiek, pamatojoties uz Platts noteiktajām cenām, kas ir pasaules naftas cenu faktiskais etalons. Ja tiek pierādīts kartelis, sekas vistiešāk atsauksies arī uz Latviju, saka eksperts. Viņš tūdaļ arī piemetina, ka «tas gan neko nesaka par mūsu tirgotājiem». Latvijā Statoil «ir Kanādas mazumtirdzniecības veikalu sastāvdaļa, un tai ar Norvēģijas valsts naftas ieguves un pārstdādes kompāniju vairs nav nekāda sakara.»