Drošības apdraudējums elektroniskajā vidē piespiež pārvērtēt sagatavotos likuma grozījums, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness (4. lpp.)!
Tāda aina pavērās pēc Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdes, kurā tika apspriesti grozījumi Elektronisko dokumentu likumā. Vairākus būtiskus riskus komisijas sēdē atgādināja Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) pārstāvis Māris Alberts. Viņš norādīja uz ES direktīvas prasībām un izņēmumiem saistībā ar līgumiem, kurus var slēgt elektroniski. «Dalībvalstis var noteikt, ka elektroniskie līdzekļi neattiecas uz visiem līgumiem. Tādi var būt līgumi, ar kuriem tiek radītas vai nodotas tiesības uz nekustamo īpašumu, izņemot nomas tiesības, līgumi, kuri saskaņā ar likumu nav spēkā, ja tie nav apliecināti likumā noteiktajā kārtībā, galvojuma līgumi, ja galvojumu piešķir, un ķīlas nodrošinājumi, ja tos sniedz personas, kuras darbojas nolūkos, kas nav saistīti ar šo personu arodu, uzņēmējdarbību vai profesiju un darījumiem ģimenes un mantojuma tiesību jomā,» skaidroja M. Alberts.
Viņaprāt, šādu līgumu elektroniska slēgšana ir pieļaujama tikai tad, ja citos normatīvajos aktos ir noteikts papīra dokumenta spēks minētajiem darījumiem. «LATA rīcībā nav informācijas, ka pašreizējā likumdošana paredz ekskluzīvu papīra dokumentu spēku šiem darījumiem,» piebilda M. Alberts. Tādējādi, ja Latvijas normatīvos nav noteikts papīra dokumenta spēks šiem četriem darījumu veidiem un ir kaut viens cilvēks, kurš negrib pakļaut sevi ar elektroniskā paraksta lietošanu saistītiem riskiem šajos darījumos un apņemas veikt tos tikai papīra formā, tad jāveido publisks reģistrs ar attiecīgu atsauci Elektronisko dokumentu likumā, kas garantē cilvēka tiesību aizsardzību krāpnieciskos elektroniskā paraksta lietošanas gadījumos, uzsvēra M. Alberts. Viņš atsaucās uz publiski zināmu gadījumu, kad pirms kāda laika atklājās, ka vecāka gadagājuma cilvēkam vairs nepieder konkrēts īpašums, kas, izrādās, ir pārdots, izmantojot e-vidi. «Kurš var galvot un garantēt, ka tas, ko paraksta ar tā dēvēto elektronisko parakstu, ir tieši tas ko cilvēks gribējis parakstīt? IT speciālistam tā nav milzīga problēma, vēl jo vairāk, ja tas viss atrodas uz platformas, kas cilvēkam, kurš kaut ko dara datorā, nemaz nepieder,» brīdināja M. Alberts.
Šādas atklāsmes pārsteidza gan klātesošos Saeimas deputātus, gan arī Satiksmes ministrijas, kuras pārziņā ir arī sakari, pārstāvjus.
Plašāk lasiet rakstā Drošības torpēda gremdē elektroniskos darījumus ceturtdienas, 12. februāra, laikrakstā Dienas Bizness (4. lpp.)!