Eiropas Centrālās bankas (ECB) jūnija sanāksme vēsturē ieies kā pirmais precedents, kad kāda no pasaulē visvarenākajām bankām nosaka negatīvas procentu likmes. ECB lēmusi eiro bāzes likmi samazināt par 10 bāzes procentpunktiem līdz 0,15% atzīmei, bet eiro depozītu likme noteikta negatīva – pie -0,1% atzīmes.
Tas nozīmē, ka turpmāk finanšu iestādēm par saviem noguldījumiem ECB, kas ir virs obligāto rezervju normas prasības, būs jāpiemaksā. Ir skaidrs tas, ka ECB sper soli ļoti netradicionālas monetārās politikas virzienā un pamatā šādas taciņas virziens ir samērā neapgūts. Tādējādi eksperti arī norāda, ka par konkrētu ietekmi pagaidām runāt ir visai grūti un paies kāds laiks, līdz tirgus dalībnieki apzinās visas no šīm negatīvajām procentu likmēm izrietošās sekas. ECB rīkoties spiež bīstami zemā inflācija reģionā, kas maijā noslīdējusi līdz 0,5% atzīmei un draud pārvērsties deflācijā.
ECB arī paziņoja, ka īstenos jaunu ilgtermiņa lētu kredītu izsniegšanas programmu bankām 400 miljardu eiro apjomā. ECB arī deva mājienus, ka finanšu iestādēm būs jāpierāda, ka šī nauda aizplūdīs privātā sektora kreditēšanai. «Var teikt, ka ECB šāva gandrīz no visiem lielgabaliem, kuri ir tās rīcībā. Pazeminātas procentu likmes un paziņots par vairākiem papildu tirgus atbalsta pasākumiem un tālākiem plāniem. ECB saglabāja solījumu procentu likmes pašreizējā līmenī turēt ilgāku laiku, lai gan pazudusi sadaļa par «vēl zemāku līmeni». Tas liecina par to, ka, lai arī vārdos tiek solīta arī turpmāka rīcība nepieciešamības gadījumā, domās ir cerība, ka rīkoties vēl vairāk varbūt nevajadzēs. ECB joprojām ir nobažījusies par riskiem, kuri apdraud ekonomikas izaugsmi. Pirmā ceturkšņa izaugsme bija 0,2% apmērā (salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni), un pašreizējie dati rāda, ka otrā ceturkšņa izaugsme arī būšot mērena. ECB domā, ka šodienas lēmumu sekas naudas tirgū būs redzamas nekavējoties, bet reālā ekonomika sekas izjutīšot vēlāk – varot paiet trīs līdz četri ceturkšņi. ECB ar šiem pasākumiem nepieliek punktu un ir gatava rīkoties tālāk, ja tas būs nepieciešams,» sanāksmes iznākumu rezumē SEB bankas Finanšu tirgus pakalpojumu nodaļas vadītājs Andis Lāriņš.
Liesie depozīti
Līdz šim ECB par banku noguldījumiem maksāja apaļu nulli, un, nosakot negatīvas likmes, ECB cer reģionā stimulēt kreditēšanu un, iespējams, arī to, ka noguldītāji savu naudu laiž reālajā ekonomikā. Tas var audzēt pieprasījumu arī pēc obligācijām (sevišķi perifēro valstu obligācijām) un riskantākiem vērtspapīriem kā tādiem. Ir cerības, ka finanšu iestādes, kas mēdz savu naudu noparkot ECB, nu būs spiestas to laist apgrozībā un likt tai pelnīt. Līdz ar šādu lēmumu ECB mēģina ietekmēt arī eiro cenu, kas var sarukt, jo noguldījumi dažādās citās valūtās uz rekordzemo eiro likmju fona sāk izskatīties arvien pievilcīgāk.
Tiesa gan, negatīvai centrālās bankas likmei arī blaknes var būt visai interesantas. Bankas var audzēt savu pakalpojumu cenas, un nebūt nav izslēgta situācija, kad arī komercbanku eiro depozītiem kādu brīdi varēs redzēt negatīvu procentu likmes. Samērā droši gan var prognozēt, ka tās pietuvosies nullei. Vakardienas soli, piemēram, samērā asi jau kritizējušas vairākas noguldītāju tiesību aizsardzības organizācijas, kas ir pārliecinātas, ka šāda ECB rīcība negatīvi ietekmēs sabiedrības uzskatus par uzkrājumu veidošanas nepieciešamību. ECB prezidents Mario Dragi preses konferences laikā gan to noliedza un teica, ka pirmām kārtām jādomā par ekonomikas izaugsmes nodrošināšanu un cenu stabilitāti. Kad tas tiks panākts, tad celšoties arī likmes. M. Dragi arī atgādināja, ka depozītu likmju noteikšana krājējiem ir komercbanku, nevis ECB pārziņā.
Negatīvas likmes?
«Kādas sekas Latvijai? Pirmkārt, tuvākajās dienās vajadzētu pazemināties eiro īstermiņa procentu likmēm, kas nedaudz samazinās maksājumus par eiro kredītiem. Otrkārt, zemas inflācijas prognozes nozīmē no eirozonas importēto patēriņa preču cenu turēšanos tuvu pašreizējiem cenu līmeņiem. Treškārt, procentu likmju pazemināšana vēl vairāk samazinās jau tā niecīgās peļņas iespējas no depozītiem,» skaidro A. Lāriņš.
Katrā ziņā ļoti interesants ir jau pieminētais jautājums par to, vai komercbankas Eiropā – tostarp Latvijā – eiro noguldījumiem nesāks piemērot negatīvas likmes. Pagaidām bankas atbild noraidoši. «Mēs augstu vērtējam klientu noguldījumus un, cik vien iespējams, centīsimies izvairīties no negatīvu procentu likmju piemērošanas klientu noguldījumiem. Kā piemērs tam, kā finanšu tirgus sadzīvo ar negatīvām procentu likmēm, kalpo Dānija, kur klientiem netika piemērotas negatīvas procentu likmes, ja vien netika novērotas būtiskas izmaiņas naudas plūsmās – negatīvas likmes tika piemērotas miljonos mērāmām summām, lai izvairītos no ļaunprātīgas situācijas izmantošanas, veicot lielus naudas pārvedumus no viena tirgus dalībnieka otram,» saka A. Lāriņš
Arī Swedbank Finanšu tirgus daļas investīciju jomas vadītājs Jānis Spriņģis saka, ka banku depozītu noguldītājus likmju samazinājumi tiešā veidā neietekmēs, jo depozītu likmes, visticamāk, nebūs negatīvas. «Negatīvā depozītu likme var veicināt kreditēšanu, jo komercbankas tā vietā, lai zaudētu naudu no depozītiem centrālajā bankā, iespējams, izvēlēsies ieguldīt šos līdzekļus tautsaimniecības kreditēšanā. Negatīvā likme, kuru centrālā banka ietur par komercbanku depozītiem pie sevis, un zemās likmes, kuras komercbankas maksā saviem klientiem par depozītiem, var veicināt līdzekļu ieguldīšanu ekonomikā, piemēram, jaunos investīciju projektos,» piebilst Swedbank eksperts.
Ne visi pārliecināti
Katrā ziņā arī ekspertu viedoklis par ECB nestandarta soļiem atšķiras, un ne visi ir pārliecinātai, ka ECB, nosakot negatīvas likmes, darījusi pareizi. «ECB spērusi soli, kuru līdz šim nebija iedrošinājusies spert neviena pasaulē vadošā centrālā banka. Negatīva depozītu likme nozīmē to, ka bankas par vienas dienas depozītu saņems mazāk, nekā tajā ieguldījušas. Tas ir pasākums, kura mērķis teorētiski ir stimulēt bankas ieguldīt līdzekļus ekonomikā, nevis turēt tos kā pārlieku lielas rezerves centrālajā bankā. Tomēr domāju, ka šāda pasākuma efektivitāte nebūs liela, jo naudas līdzekļu apjoms atbilstošajos ECB kontos jau ir samazinājies un ir 30 miljardu eiro apmērā. Vēl 2012. gada jūnijā, pirms eiro depozītu likme finanšu iestādēm tika samazināta no 0,25% līdz 0%, šo līdzekļu apjoms sasniedza 800 miljardus eiro,» norāda ABLV Bank galvenais analītiķis Leonīds Aļšanskis. Divu gadu laikā jau notikusī straujā depozītu apjoma samazināšanās ECB kontos nav atstājusi nekādu iespaidu uz eirozonas kreditēšanas bāzi, t.i., nauda nav aizgājusi kredītos, bet tā ieplūdusi obligāciju un akciju tirgos; turklāt virkne vadošo banku var atbildēt ar pretpasākumiem un pieprasīt naudu no saviem klientiem par viņu naudas glabāšanu, kā to jau dara dažas Šveices bankas, piebilst Bank analītiķis.
Negatīvas centrālās bankas depozītu procentu likmes noteikšana gan nav pilnīgi bezprecedenta. Tādas likmes, piemēram, noteikusi Dānijas centrālā banka un Šveices Banka. Tā šveicieši 2012. gadā cīnījās ar milzīgo naudas plūsmu uz šo valsti un franka vērtības pieaugumu.