Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības SIA Rīgas ūdens dibināto meitasuzņēmumu Aqua Riga liktenis nav lutinājis, un visas pazīmes liecina, ka projekts varētu nogrimt, par vēl nesācis reāli darboties, raksta laikraksts Diena.
Gan Aqua Riga «kūrētāji», gan kritizētāji gaida, kas tālāk notiks ar Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādāto apspriešanā Saeimā esošo Publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu pārvaldības likumu. Šis likums noteiks arī to, ka pašvaldības kapitālsabiedrība nedrīkst būt līdzdalīga citā kapitālsabiedrībā, pamatojoties vien uz ieņēmumu gūšanu. Proti, «gaidāmais likums varētu noraut stopkrānu», vēsta Diena. EM cer, ka skaidrs un nepārprotams regulējums varētu stāties spēkā jau nākamgad.
Aqua Riga pamatdarbībā Rīgas ūdens līdz šim ieguldījis jau 105 tūkstošus latu. Taču idejai tirgot dzeramo ūdeni jau sākotnēji bijis daudz pretinieku. Aqua Riga dibināšana nokaitinājusi EM un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), kā arī nozares pārstāvjus. «VARAM jau iepriekš Rīgas domei skaidri norādīja, ka normatīvajā regulējumā noteikti gadījumi, kādos publiska persona var veikt komercdarbību, un ka, šādi rīkojoties, pašvaldība pārkāpj likumu,» Dienai pauda VARAM pārstāve Kristīne Barševska.
Uzņēmums Aqua Riga biznesa plānā aptvēris plašu tirgu – Baltiju, Skandināviju, Baltkrieviju un dažus Krievijas reģionus. Aqua Riga gadā bija iecerējis pārdot 23 miljonus litru ūdens. Biznesa plānā ierakstīts, ka peļņa katru gadu tiktu novirzīta Rīgas ūdenssaimniecības attīstībai un desmit gados tie būtu aptuveni 4,6 miljoni latu. Rīgas ūdens ieguldītos līdzekļus Aqua Riga atpelnītu aptuveni četros gados. Ražošanas apgrozāmajiem un pamatlīdzekļiem bija paredzēts ņemt arī 300 tūkst. Ls lielu kredītu, un aizdevumu bija plānots atdot atdot četru gadu laikā. Pirmo produkciju vajadzēja realizēt jau pērnā gada oktobrī, taču dažādu iemeslu dēļ to vairākas reizes atcēla.