Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība (PKS) Straupe par pienu biedriem spēj maksāt kā Vācijā, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
1993. gadā Vidzemē dibinātais kooperatīvs, kura biedri bija tuvākās apkārtnes zemnieku un piemājas saimniecības, kā arī dažas paju sabiedrības, apsaimniekošanā no Valmieras piena kombināta pārņēma Straupes sviesta ražošanas cehu. Tomēr pienotavas vēsture iestiepjas senāk, 20. gadsimta otrās desmitgades sākumā, kad uzbūvēta pienotavas ēka un dibināta pašreizējā kooperatīva priekštece Straupes piensaimnieku biedrība. To kolektivizācijas procesos likvidēja okupācijas vara.
«Arī pašlaik sviests ir viens no top produktiem. Tā ražošanas tradīcijas ir pārsniegušas simt gadu,» uzsver PKS Straupe valdes priekšsēdētājs Imants Balodis, kurš ir kooperatīva Straupe vadītājs kopš dibināšanas. Iepūšot pienotavā biznesa dvašu, produktu klāsts strauji paplašinājās. «Sākām ražot visu, ko pieprasīja tirgus,» saka I. Balodis. Viņš atceras, ka sākotnēji ražošanas nodrošināšanai iekārtas un to daļas vāktas no pienotavām, kuras likvidējušās. Tagad Straupe ir kā zaļa sala bangojošā piensaimniecības problēmu jūrā – lemj pati savu likteni, jo nav tieši atkarīga no lielo pārstrādātāju piena iepirkuma cenu diktāta.
Vienmēr virs vidējā
«Nodrošināt stabilitāti saviem biedriem – piena ražotājiem. Tāds bija kooperatīva izveidošanas galvenais mērķis. Turēšanās pie tā ļāvusi visus šos gadus tirgū justies stabili un netikt apdraudētiem no pārmaiņām, kas ir skārušas ekonomiku. Visi darbības gadi bijuši ar plusa zīmi, pastāvīgi esam attīstījušies. Rezultāts labāk redzams tieši pašlaik, kad piensaimniecība ir dziļā krīzē. Tagad varam gūt apstiprinājumu, ka izvēlētais ceļš bijis pareizs,» saka I. Balodis. Jau sākotnēji bijis biedru uzstādījums, ka iepirkuma cenai jābūt 10–15% augstākai nekā vidēji Latvijā. To arī izdevies panākt un noturēt. Piena iepirkuma vidējai cenai valstī ilgstoši esot zemai – pašlaik tikai 22 centu par litru, PKS Straupe biedri saņem augstāko samaksu Latvijā – 30 centu.
«Par 27% pārspējam valsts vidējos rādītājus. Protams, lejupslīdes līkne ir visā Eiropā un Baltijas valstīs jo sevišķi. Pašreiz mūsu cena atbilst tai, ko par pienu maksā Vācijā,» apgalvo I. Balodis. Iepriekšējā cenu lejupslīdē, ko piensaimniecība piedzīvo cikliski, Straupe saviem piena ražotājiem maksājusi pat vairāk, nekā saņēma zemnieki Vācijā.
Visu rakstu Cauri krīzei kā pa sviestu lasiet 9. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.