Restartētā Liepājas metalurga konkurētspēja lielā mērā būs atkarīga no elektroenerģijas cenas , otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Gada vai, augstākais, pusotra gada laikā jānovērš t.s. obligātā iepirkuma komponentes (OIK) ietekme uz rūpniecības uzņēmumu ražošanas pašizmaksu, sarunā ar DB uzsver jaundibinātās a/s KVV Liepājas metalurgs valdes loceklis Igors Kovaļenko. Tas nav viens valdības lēmums, bet gan pasākumu komplekss, uzskata uzņēmuma vadītājs.
Sagaida konkurenci
Tehniski nav problēmu iedarbināt rūpnīcu, tiklīdz juridiski būs noslēdzies pārdošanas darījums, turklāt aprēķini rāda, ka pāris gadu laikā iespējams sasniegt maksimālo jaudu jeb aptuveni vienu miljonu tonnu tērauda gadā. Taču līdzšinējie noieta tirgi ir zaudēti un, no jauna iekarojot pircēju uzticību, Eiropā jārēķinās ar ārkārtīgi augstu konkurenci, norāda I.Kovaļenko.
«Lai arī Baltijas valstīs šī ir vienīgā metalurģiskā rūpnīca, ir daudz citu – Austrijā, Vācijā, Polijā – un tie ir mūsu tiešie konkurenti, kas darbojas tajā pašā noieta zonā, kur potenciāli būsim mēs,» viņš norāda. Lai integrētu Liepājā saražoto produkciju Eiropas tirgū, pastāvīgi jāapliecina uzņēmuma konkurētspēja gan kvalitātes, gan cenas ziņā. Ja produktu kvalitāti apliecina atbilstības sertifikāti, tad cena un saimnieciskās darbības rentabilitāte ir tieši atkarīgas no ražošanas pašizmaksas. No šāda aspekta elektroenerģijas cena, ko maksās uzņēmums, ir ārkārtīgi svarīga. Atjaunojot ražošanu, OIK radīs zaudējumus aptuveni 30 tūkst. eiro dienā jeb aptuveni vienu miljonu eiro mēnesī, aplēsis uzņēmuma galvenais inženieris Egils Kupšis. «Tāpēc mēs cīnīsimies visiem spēkiem, agresīvi uzstāsim uz to, ka šī problēma Latvijā ir jāatrisina,» uzsver I.Kovaļenko. «Sākuma posmā visi mūs ir atbalstījuši – gan pašvaldības, gan valdības līmenī. Laba sadarbība ir ar konsultantu Prudentia, arī ar Latvijas dzelzceļu, Latvenergo un Latvijas gāzi mums ir konstruktīvs dialogs. Tāpēc ticu, ka arī OIK problēma tiks atrisināta,» saka I.Kovaļenko.
DB jau iepriekš rakstīja, ka atbalsta mehānismu jeb OIK atlaidi lielajiem ražotājiem plānots ieviest no 2017. gada, tomēr valdība šā gada augustā priekšvēlēšanu gaisotnē solīja censties to ieviest no 2016. gada 1. janvāra.
Zīmolu saglabās
Lai gan juridiskais īpašnieks metalurģijas kompleksam ir cits – a/s KVV Liepājas metalurgs, kurš tikko pārreģistrēts no Rīgas Liepājā, produkcijas zīmols tikšot saglabāts. Arī pamatprodukcija pagaidām būs armatūra.
«Mēs ražosim tādu armatūru, kādu pieprasa tirgus. Taču tāpat ir skaidrs, ka pēc diviem trim gadiem produkcijas klāstam jāpapildinās ar kādu mūsdienīgu, modernu produktu. Ja elektrokausēšanas process tehniskajā ziņā būs moderns vēl vismaz piecus gadus, ja var iegūt pietiekami augstas raudzes tērauda sagataves, tad jādomā, ko vēl ar tām var iesākt,» skaidro rūpnīcas vadītājs. Uzņēmums apsver arī iespēju iegūt speciālās ekonomiskās zonas statusu, kas varētu dot kādus nodokļu atvieglojumus, piemēram, attiecībā uz reinvestēto peļņu.
Visu rakstu Liepājas metalurgs gatavs asai konkurencei lasiet 28. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.