Ja nenotiks brīnums, tad a/s Liepājas metalurgs administrators 4. novembrī iesniegs tiesā pieteikumu par tiesiskā aizsardzības plāna izbeigšanu, kam sekos maksātnespēja.
Tādu nākotnes scenāriju iezīmē a/s Liepājas metalurgs (LM) tiesiskās aizsardzības plānu (TAP) uzraugošais administrators Haralds Velmers. Tieši tādu pašu LM likteni intervijā DB (16.10.2013.) prognozēja viens no LM lielākajiem akcionāriem Kirovs Lipmans, kurš ir «kara stāvoklī» ar abiem pārējiem lielākajiem akcionātiem Sergeju Zaharjinu un Iļju Segalu.
Ir plāns B
LM TAP uzraugs atzīst, ka viņam jau ir gatavs plāns B, kas sāks darboties līdz ar LM maksātnespējas atzīšanu. «Pārņemšu visu uzņēmumu savā pārziņā un runāšu ar potenciālajiem investoriem, darbiniekiem un kreditoriem un normatīvos paredzēto divu mēnešu laikā būs ar kreditoriem saskaņots LM tālākās rīcības plāns,» skaidro H. Velmers. Viņš atzīst, ka tieši potenciālo investoru jautājums būs centrālais, jo bez tā LM nav iespējas reanimēt. «Cik zinu, interesi, kaut arī bez jebkādas tālākās rīcības, ir izrādījuši potenciālie investori gan no austrumiem, gan rietumiem, ir arī tādi, kurus uzrunājis kreditoru kluba konsultants Prudentia Advisers,» tā uz jautājumu par iespējamo investoru interesi atbild H. Velmers. Viņš norāda, ka ne TAP, ne pasludinātā maksātnespējas situācijā nodrošinātajiem kreditoriem nav tiesību izmantot savas komercķīlas tiesības un LM atstāt kā tukšu juridisku čaulu. «To varēja darīt martā, aprīlī, kad uzņēmumam vēl nebija pieteikts TAP, un vēl jo vairāk pēc 10. septembra, kad tas tika apstiprināts tiesā,» tā uz jautājumu, kad nodrošinātie kreditori (Latvijas valsts) varēja paziņojot par komercķīlas izmantošanas tiesībām, Komercķīlu reģistrā izņemt šo mantu no LM un ar to darīt visu, ko vēlas, atbild H. Velmers. Viņš gan atzīst, ka uzņēmuma rīcībā naudas, par ko finansēt maksātnespējas procesu, nav, tāpēc par šiem jautājumiem būs jārunā ar kreditoriem.
Pārvērtēs darījumus
DB jau rakstījis, ka daļa nenodrošināto kreditoru nav mierā ar TAP, kas paredz 50% parādu kapitalizāciju – pārvēršanos par LM akcijām, un netic arī LM esošajiem akcionāriem un uzņēmuma vadībai un apšauba pat tās agrāk pieņemtos lēmumus. «Normatīvi paredz, ka pēc LM maksātnespējas pasludināšanas administrators veic pēdējo triju gadu vadības slēgto līgumu izvērtēšanu. Ja konstatē kādu kreditoru interešu aizskārumu, tad tos apstrīd,» skaidro H. Velmers. Viņš gan cer, ka, pārņemot visas LM «atslēgas», varētu viest skaidrību potenciālajiem investoriem ne tikai par tālāko rīcību ar LM aktīviem, bet arī izvairīties no iesaistīšanās akcionāru strīdā.
Nepilda plānu
H. Velmers atzīst, ka 10. septembrī apstiprinātais TAP netiek pildīts, jo ne tikai nav piesaistīts šajā plānā paredzētais 10 milj. Ls lielais aizdevums, bet turpina pieaugt (par 0,8 milj. Ls) LM parādi – a/s Latvenergo un a/s Latvijas gāze. «Faktiski LM TAP visu šo laiku ir uzturēts uz abu energokompāniju rēķina, jo LM kausēšanas krāsnis ir «siltas», tikai nav neviena – ne akcionāra, ne kāda investora, kurš būtu gatavs aizdot 10 milj. Ls un vēlāk tos kapitalizēt par akcijām,» tā situāciju vērtē H. Velmers. Turklāt normatīvi paredz viņam noteiktu gaidīšanas laiku – vienu mēnesi pēc TAP plānā paredzētā termiņa – 30. septembra. «10 milj. Ls nav maza un viegli atrodama nauda, tomēr mēneša termiņš aprit 30. oktobrī, kurā gan tiek sasaukta LM akcionāru ārkārtas pilnsapulce. Nenotiekot brīnumam, pirmdien, 4. novembrī, būšu spiests iesniegt prasību tiesā pārtraukt TAP īstenošanu sakarā ar tā neizpildi un atzīt LM par maksātnespējīgu,» stāsta H. Velmers. Viņš teic, ka pašlaik nekas neliecinot par to, ka patiešām kāds vēlētos LM aizdot pat 10 milj. Ls, un vēl jo vairāk, ja šai summai līdz 30. oktobrim jāpieaug jau līdz 25 milj. Ls.
Nav apetītes
«Jā, tā tas varētu būt,» tā uz jautājumu, vai potenciālajiem LM glābējiem nav bail kļūt par pašreizējo ar savstarpējos kašķos iesaistījušos LM akcionāru «radinieku», atbild H. Velmers. Viņaprāt, potenciālais investors, pat redzot lielo akcionāru (S. Zaharjins, I. Segals un K. Lipmans) nespēju ja ne vienoties, tad vismaz uz LM problēmu brīdi nolikt malā savstarpējo rēķinu kārtošanu, nebūt nealkst kļūt par šīs kašķīgās kompānijas biedru. «Ja LM glābšanas idejas vārdā trīs lielie akcionāri nespēj savaldīties, tad kāpēc lai kāds uzņēmumam aizdotu naudu, kura pārvērstos par akcijām, un vēl tērētu laiku, resursus nevis LM saimnieciskās darbības atjaunošanai, bet gan līdzīpašnieku mierizlīgumam?» tā uz jautājumu, cik ļoti šis akcionāru strīds aizbiedē potenciālos investorus, atbild H. Velmers. Viņš norāda, ka pie viņa uz sarunām ir bijuši tikai viena potenciālā LM glābēja – Daļpolmetal – pārstāvji. «Varbūt potenciālie investori pašreizējā situācijā, kad ir TAP, nezina, ar ko runāt ar esošajiem LM akcionāriem, valdi, administratoru, piesaistīto konsultantu Prudentia Advisers vai nodrošināto kreditoru, t.i., Latvijas valsti,» iespējamo investoru klusuma iemeslu min H. Velmers. Viņš steidz piebilst, ka TAP ietvaros administrators ir šī plāna ievērošanas kontrolieris, nevis investoru piesaistītājs vai meklētājs. «Tā nevar būt, ka uzņēmuma vadība pēc TAP apstriprināšanas vaicā administratoram – ko tālāk darīsim? Tas ir loģisks jautājums tikai pēc LM maksātnespējas pasludināšanas, kurā visas LM valdes funkcijas pārņem un rīkojas administrators,» –tā H. Velmers. Viņš arī atgādina – lai arī TAP ir akceptēts šā gada 10. septembrī, tomēr tas nenozīmē, ka tikai kopš tā brīža LM bija jāsāk meklēt investoru – naudas aizdevēju. Šim procesam faktiski bijis jāsākas jau šā gada pavasarī vai vasaras sākumā, taču ne septembrī. «Varbūt uzņēmuma vadība ir pieradusi strādāt ražojošā kompānijā, taču nezina, ko un kā darīt šādā situācijā, ko un kā restrukturizēt utt.,» tā uz jautājumu, vai pašreizējā LM vadība spēj sekmīgi īstenot uzņēmuma glābšanas pasākumus, atbild H. Velmers.
Pārdod lūžņus
Komentēt uzņēmuma nākotni, ja tiks iesniegts maksātnespējas pieteikums, LM izpilddirektors Leons Ptičkins. nevēlējās, norādot, ka 30. oktobrī ir akcionāru ārkārtas sapulce, kas sakrīt ar administratora noteikto termiņu TAP plāna prasību izpildei. Pēc šā datuma arī būšot skaidrs, kas tālāk notiks. Savukārt vairāki LM darbinieki atzina, ka ir gatavi saņemt ziņu par maksātnespējas ierosināšanu. Tomēr viņi cer, ka maksātnespējas gadījumā vismaz daļa uzņēmuma tiks saglabāta. Lai iegūtu naudu koplīguma prasību izpildei, no rūpnīcas izvestas un pārdotas vairākas lūžņu kravas.
«LM noslēdzis līgumu par 400 t metāllūžņu pārdošanu. Administratora saskaņojums tam nav nepieciešams, jo summa nepārsniedz 100 000 Ls. Nauda paredzēta darba algu segšanai. Šis darījums tikai kārtējo reizi apliecina, kādā finansiālajā stāvoklī uzņēmums atrodas un šobrīd savu eksistenci nodrošina, izpārdod aktīvus,» – tā H. Velmers.