No 1. jūlija energoefektīvajiem energoietilpīgajiem eksportētājiem, kuri patērētu vairāk par vienu GWh, varētu tikt ierobežots OIK maksājums viena milj. eiro apmērā, šo iespēju varētu izmantot trīs līdz pieci uzņēmumi.
Tā uz DB jautājumu atbildēja ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola. Viņa atzina, ka pašlaik notiek darbs pie tā, lai tiktu izstrādāts mehānisms, kas energoietilpīgajiem eksportētājiem ļautu būtiski samazināt elektrības cenu šīm kompānijām. Runa ir par obligātās iepirkumu komponentes (OIK) maksājuma būtisku samazināšanu. Ekonomikas ministre atgādināja, ka situācija, kad Latvijas energoietilpīgās kompānijas par elektroenerģiju maksā dārgāk nekā konkurenti, piemēram, Vācijā, nav pieņemama. Tāpēc viņu, tiekoties ar energoietilpīgo kompāniju vadību, nepārsteidzot bažas par to ieguldījumiem ražošanā citās valstīs, kur ir zemākas elektroenerģijas izmaksas. Pēc a/s Enerģijas publiskais tirgotājs informācijas, 2015. gadā OIK apmērs nemainīsies un tiks saglabāts līdzšinējā apmērā – 2,679 centi/kWh.
Iecerēts, ka tie elektroenerģijas patērētāji, kuri patērē vairāk par vienu GWh ik gadu un kuriem elektroenerģijas tēriņi pievienotajā vērtībā pārsniedz 16%, OIK nemaksās vairāk par vienu miljonu eiro. «Protams, tas jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, jo tas ir uzskatāms par sava veida valsts atbalstu, taču šis darbs jau ir uzsākts,» uzsvēra D. Reizniece-Ozola. Viņa norādīja, ka Latvija neko jaunu neizdomā, jo līdzīga sistēma darbojas Vācijā, Austrijā un citās ES dalībvalstīs, tāpēc problēmām ar tās saskaņošanu Eiropas Komisijā nevajadzētu būt. Pēc pašreizējām aplēsēm šo iespēju Latvijā varētu izmantot tikko darbību atjaunojusī a/s KVV Liepājas metalurgs, a/s Valmieras stikla šķiedra, a/s Cemex.
Plašāk lasiet rakstā Lielos ražotājus grib noturēt Latvijā, cērpot OIK otrdienas, 10. marta, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!