Līdz galējam tiesas spriedumam Latvenergo tarifu lietā jānorēķinās pēc līdzšinējiem «starta» un «pamata» tarifiem, šodien raksta Dienas bizness.
Par to informēja a/s Latvenergo vadība, vienlaikus piebilstot, ka pašlaik vēl īsti nav skaidras konsekvences 25. jūnija Administratīvās apgabaltiesas lēmumu, kurā secināts, ka Latvenergo nebija tiesību ar zemāku tarifu subsidēt noteiktu iedzīvotāju grupu.
DB jau rakstīja, ka no 2011. gada 1. aprīļa a/s Latvenergo paaugstināja elektrības gala tarifus, pieņemot lēmumu, ka pirmās 1200 kWh regulētā tirgus klientiem ir par iepriekšējo jeb tā saucamo «starta» tarifu – 8,25 sant./kWh, bet, tērējot elektrību vairāk, ir jāmaksā dārgāk – 10,74 sant./kWh jeb «pamata» tarifs. Ar toreizējā ekonomikas ministra Arta Kampara atbalstu šādu rīcību a/s Latvenergo sauca par «sociāli atbildīgu», kad iedzīvotāji ar mazāku elektrības patēriņu automātiski tika uzskatīti par mazāk turīgiem. Tiesa norādījusi, ka tas ne vienmēr tā ir.
Arī DB pirms šo tarifu stāšanās spēkā jau rakstīja, ka šādi starp subsidējamiem patērētājiem ir gana daudz vasarnīcu, šķūnīšu u.c. nedzīvojamo telpu, jo Latvenergo starta tarifu piemēro katram elektrības pieslēgumam, nevērtējot tā sociālos apstākļus. Jautāts par to, kā vērtē Administratīvās tiesas lēmumu, Artis Kampars DB norādīja, ka nevar komentēt, jo nav ar šo lēmumu iepazinies, taču piebilda, ka «sociālā taisnīguma arguments vēl arvien ir dzīvs, lai arī šo mērķi, iespējams, tehniski varēja sasniegt savādāk». Toties esošais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts paudis uzskatu, ka tiesas lēmums Latvenergo tarifu lietā pierāda, ka valsts uzņēmumiem nepieciešams jauns pārvaldības modelis, jo Latvenergo tarifu iniciators bijusi Ekonomikas ministrija, kas vienlaikus ir uzņēmuma akciju turētāja un valsts enerģētikas politikas veidotāja.
«Šāda tarifu diferencēšana bija politisks, nevis pragmatisks solis. Ja tagad Latvenergo visiem teju 800 tūkst. saistītajiem lietotājiem tarifu starpība būs jāatmaksā, nezinu, kā to nomenedžēs. Nāksies valstij uz gadu šķirties no savām dividendēm, ko saņem no Latvenergo,» uzskata bijušais Latvenergo valdes priekšsēdētājs Kārlis Miķelsons, piebilstot, ka tagad līdz nākamajam tiesas lēmumam sāksies ilgstoša situācijas vērtēšana. «Jebkurā gadījumā ir radīts tiesisks precedents, kam sekas būs jūtamas vēl ilgi,» tā K. Miķelsons.