Taupības režīms Grieķijā ir pasliktinājis šīs valsts ekonomisko situāciju - politiķi lielāku uzmanību pievērsuši parādu samazināšanai, bet novārtā atstājuši Atēnu izaugsmes veicināšanu, atzinis ietekmīgais Starptautiskais Finanšu institūts (IIF), kas apvieno pasaules bankas un apdrošinātājus.
«Izskatās, ka pasaules ekonomika patlaban atrodas krustcelēs. Vienā virzienā cenšas aizvilkt vienkāršākas monetārās politikas iespējas, bet otrā – fiskālā taupība,» sacīja institūta vadītājs Čarlzs Dalara (Charles Dallara), raksta Lielbritānijas laikraksts The Guardian.
Viņš akcentēja, ka situācija Grieķijā, kur bezdarbs un nabadzības līmenis ir strauji pieauguši, ir īpaši uztraucoša. Institūts norāda, ka Briselei ir jāsamazina Grieķijas aizdevuma procentu likmes un jāpagarina valsts budžeta deficīta sasniegšanas termiņi. Tas Grieķijai ļautu veiksmīgāk atveseļoties.
Č. Dalara norādīja, ka, lai atrisinātu esošo situāciju, pasaules lielākajām ekonomikām savas darbības jāveic koordinēti, pretējā gadījumā tiekot riskēts ar pastāvīgu nestabilitāti un vāju izaugsmi.
«Starptautiskajai finanšu sabiedrībai ir kolektīva interese samazināt neskaidrību, kas patlaban ir pārņēmusi pasaules ekonomikas perspektīvas. Ja mēs vēlamies redzēt globālās izaugsmes pamatus, nepieciešama konkrēta pasaules politiķu rīcība,» klāstīja IIF vadītājs. Papildus nestabilitāti devusi arī neskaidrība, kas saistīta ar lielāko Eiropas valstu, piemēram, Spānijas finanšu stāvokli.
Iepriekš vēstīts, ka Spānijas ekonomikas ministrs Luiss de Guindoss pavēstījis, ka viņa valstij finansiāla palīdzība nebūs nepieciešama. «Mēs darām to, kas ir vispareizākā lieta ne vien Spānijai, bet arī visai eirozonas nākotnei,» komentējot valsts taupības pasākumus, sacīja Luiss de Guindoss.
Lai cīnītos ar ekonomiskajām nedienām, Spānija ieviesusi stingru taupības režīmu, kura ietvaros valsts tēriņus nākamgad iecerēts samazināt par 13 miljardiem eiro. Spānijas premjera Marjano Rahoja vadītā valdība uzsver, ka dramatiskā tēriņu samazināšana esot nepieciešama, lai atgrieztu valstī ekonomisko izaugsmi.
Tāpat vēstīts, ka taupības programmas izraisījušas arī plašu neapmierinātību Grieķijas, Spānijas un Portugāles iedzīvotāju vidū.