Taupības pasākumu māktie lietuvieši šomēnes gaidāmajās vēlēšanās varētu atņemt vadības grožus centriski labajai koalīcijai, un šis solis savukārt varētu novilcināt Lietuvas pievienošanos eirozonai, kā arī padarīt ciešākas lietuviešu un Krievijas saiknes, vēsta Reuters.
Tomēr arī centriski kreisā Sociāldemokrātu partija, kas saskaņā ar veiktajām vēlētāju aptaujām visticamāk, varētu formēt koalīciju, nedomā pavisam atteikties no taupības pasākumiem. Vēlēšanas gan varētu ietekmēt Lietuvas kursu ceļā uz pievienošanos vienotās valūtas blokam. Pašreizējais Lietuvas premjers Andrius Kubiļiuss (Andrius Kubilius) pauda, ka 2014. gads ir reāli piepildāms terminš, savukārt sociāldemokrātu līderis Alģirdass Butkevičiuss (Algirdas Butkevicius) norādīja, ka labāk būtu pievienoties eirozonai 2015. gadā.
A. Butkevičiuss labprāt veidotu koalīciju kopā ar Darba partiju, kuru vada Krievijā dzimis uzņēmējs. Tāpat sociāldemokrātu līderis atbalsta minimālās algas palielināšanu un progresīvā ienākumu nodokļa ieviešanu.
DNB Nord bankas ekonomists Rokass Bancevičiuss (Rokas Bancevicius) pauda – pat ja jaunā valdība mainītu budžeta politiku, ietekme uz ekonomiku kopumā nebūtu pārāk liela.
Pēc vēlēšanām nākamo Lietuvas valdības veidotāju izvēlēsies prezidente Daļa Grībauskaite, kas atbalsta fiskālo disciplīnu.
«Situācija ir nepanesama, puse no Lietuvas jau ir emigrējusi,» sūdzas 65 gadus vecā Svetlana Orlovskaja, kas pašlaik strādā par apkopēju kādā rūpnīcā Viļņā. Savukārt pašreizējais Lietuvas premjers pauž, ka 2009. gadā budžeta deficīts varēja būt 15% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet tas tika samazināts līdz 9% no IKP, bet šogad budžeta deficīts būs vien 3% no IKP.
Pēc 2008. gada krīzes, ieviešot taupības pasākumus, Lietuvai izdevās pārvarēt krīzi, taču no otras puses - tūkstošiem lietuviešu ir emigrējuši, savukārt bezdarba līmenis patlaban ir 13% apmērā.