Kanādas Karaliskā naudas kaltuve oficiāli izbeigusi viena centa, saukta arī par peniju, izdalīšanu finanšu institūcijām, tādējādi uzsākot atteikšanos no šīs monētas lietošanas.
Lēmums par penija lietošanas pārtraukšanu tiek skaidrots ar tā kalšanas dārdzību. Viena centa monētas kalšanas izmaksas sasniedz 1,6 centus un, atsakoties no penija lietošanas, Kanāda ik gadu cer ietaupīt 11 miljonus dolāru.
Paredzēts, ka Kanādas penijs no apgrozības iziet varētu trīs līdz četru gadu laikā. Lai procesu paātrinātu, Kanādas valdība lūgusi uzņēmējiem cenas noapaļot tādējādi, preces, kas, piemēram, maksā 1,01 vai 1,02 dolārus maksās vienu dolāru. Patlaban apgrozībā ir aptuveni 35 miljardi Kanādas peniju, vēsta AP.
«Patlaban nav tādas lietas, kuru varētu nopirkt maksājot ar vienu peniju. Monēta ir neērtība – tās izgatavošana ir dārga, aizņem daudz vietas makā un aktīvi necirkulē apgrozībā. Viņas tiek krātas vecās cepumu kārbās, zem gultām un mēbeļu spraugās. Viņas maksā vairāk nekā ir vērtas un tāpēc ir pienācis laiks no tām atteikties,» norādīja Kanādas parlamenta deputāti.
Kanāda nav vienīgā valsts, kuras iedzīvotāji vēlas atteikties no vismazākās vērtības monētas. Kaimiņos esošajā ASV izveidotas iedzīvotāju organizācijas Citizens to Retire the U.S. Penny un Penny and Penny Free Biz, kuras aicinājušas atteikties no ASV viena centa monētas lietošanas.
ASV Naudas kaltuve pērn aprēķinājusi, ka katras viena centa monētas izgatavošana izmaksā divus centus. Summā iekļauta izgatavošanas un transporta izmaksas, kā arī pieaugusī cinka, no kā tiek kaltas viena centa monētas, cena. Saskaņā ar aprēķiniem, viena ASV centa monētu kalšana valsts ekonomikai ik gadu izmaksā 44 miljonus dolāru.
Ideja arī ASV atteikties no viena centa monētas atbalstu varētu iegūt Kongresā, kuram jālemj par dažādiem taupības pasākumiem, pieļauj Fox News. Interesi par viena centa monētas kalšanu no lētākiem materiāliem izrādījusi arī ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija.
No savas valūtas mazākās vienības līdz šim jau atteikušās Austrālija, Jaunzēlande, Norvēģija un Zviedrija.